Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Uplne biely "Dubak" - prosim o identifikaciu


portret

VM 13.9.2018 09:55

Prosim pomozte mi s identifikaciou tychto albinov:
https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php...

Nedava to vobec zmysel lebo ostatnych viac ako 100 plodnic bolo nadherne sfarbenych (aj asi 60 malickych). Plodnice ako aj detailnejsie foto este mam.

Dakujem.
Vojto

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 13.9.2018 12:19

Hrib smrkovy bily - Boletus edulis f. albus. Pomerne vzacny

Reagovať na správu

portret

VM 13.9.2018 15:05

Dakujem velmi pekne. Teraz mam vycitky ze sme ich zobrali.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 13.9.2018 23:51

tie farebne odtiene su aj u b. reticulatus

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 14.9.2018 06:58

Existuje nejaká štúdia alebo práca, ktorá by potvrdzovala, že z toho istého podhubia nevyrastie na budúci rok "normálne" sfarbená plodnica?

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 14.9.2018 08:38

hríb smrekovýVraj aj nejaky zlty je
http://www.bio-foto.com/displayimage-368...
OBR 635433

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 17.9.2018 14:47

hríb smrekový citrónový OBR 557523

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 14.9.2018 15:54

Ešte stále pochybuješ o oprávnenosti variet a foriem?

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 15.9.2018 20:42

Ja som dnes nasiel uplne bieleho smrekaca. Fakt biely.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 16.9.2018 09:26

Ale Janko.........to predsa nie je o tom. Aj ja by som sa mohol opýtať....Ešte stále si myslíš, že neexistujú zmätočné popisy? Ale neopýtam sa to, lebo viem, že to tak nie je. A podobne ani ja nepochybujem o oprávnenosti variet a foriem alebo o ich mieste v systematike. Môžem ti poslať zoznam taxónov v mojej zbierke kaktusov a sukulentov, sú tam aj druhy, aj poddruhy, aj variety a aj formy, či kultivary.
Voľakedy existoval hríb obyčajný s varietami či formami dubový, smrekový, sosnový. S tým som nemal problém, tie sa dali odlíšiť, tak ako sa dajú teraz odlíšiť na úrovni druhu. Jednak makroznakmi, ale aj biotopom, či hostiteľmi v mykoríze, aj keď sa tieto čiastočne prekrývajú. Dneska sú to samostatné druhy a hľadajú sa drobnosti, ktorými by sa stanovili variety, formy. Z nich zase časom budú druhy? Z bývalého hríba obyčajného bude tristo druhov hríbov podľa dĺžky hlúbika alebo farby klobúka?
Ja som tiež našiel hríb smrekový, ktorý bol celý biely a nie raz. Ale nenašiel som miesto(podhubie, strom), kde by stále rástli len biele hríby smrekové. Alebo našiel som aj hríb smrekový "šaštínsky". Napríklad v Tatrách. Keby som našiel vedeckú prácu, ktorá dokazuje, že z jedného podhubia vyrastajú len biele hríby "smrekové" a to bez ohľadu na to, kde to podhubie narástlo (pod ktorým bukom, čiže nemá na to vplyv napr. zloženie okolitého substrátu, či kondícia hostiteľa alebo zatienenie) to by bol silný argument, pre uznanie variety. Ja som sa len pýtal, či Michal nevie o takej práci. Zatiaľ o ničom takom neviem.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 16.9.2018 10:25

Kadejaké drobné mutácie, ktoré na prvý pohľad nemusia naznačovať vývoj nového druhu či vývojovej vetvy, sú na dennom poriadku. Ťažko možno v takej krátkej dobe evolúcie postrehnúť, či sa jedná o vývoj nového druhu. No vedecky sa tieto anomálie dajú podchytiť už v tom začiatku, kedy natrafíme napríklad aj na tvarovo či farebne odlišnú plodnicu huby. Aké vplyvy spôsobili tieto tvarové či farebné zmeny, sa pri ich opisovaní nezohľadňuje. Bez ohľadu na to, či to spôsobil koreň v zemi (fyzikálne faktory sa tiež môžu neskôr prejaviť na genetickej úrovni), slnečné svetlo alebo iné faktory, sú variety a formy platné. Čo spôsobí, že je na tom istom mieste v tom istom čase a za rovnakých podmienok jeden rok ten hríb hnedý a ďalší rok biely? Kto dnes môže s istotou povedať, že za tým nie je nejaký gén, ktorý sa prejaví len občas, náhodne? To sú otázky, na ktoré nikto nemá odpoveď, ale ak by sa tieto variety a formy neopisovali, kedy je tá správna chvíľa a je to časovo ohraničené? Bude ten biely hríb novým druhom v roku 12 654 alebo až v roku 12 721? Vtedy, v tejto ďalekej budúcnosti si budú vedci veľmi pochvaľovať, že sa akýmsi bielym hríbom ktosi zaoberal, že dokonca zobral položku, na základe ktorej bude možné dať odpoveď na to, či sa ten druh nejako geneticky vyvíjal, alebo naopak, či mal vôbec opodstatnenie v systematike. Kiežby sme dnes mali k dispozícii genetický materiál trilobitov, prehistorických rýb, dinosaurov či okrídlených jašterov. Našťastie veda pokročila a dnes môžeme zhromaždiť svedectvo dnešnej doby pre budúce generácie, ktoré nám potrebnú odpoveď na to, či bielo sfarbený hríb smrekový vôbec niekedy mal miesto v systematike, alebo nie, možno dajú.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 16.9.2018 11:12

Určite nie som proti tomu, aby sa niečo skúmalo. Tiež chápem, že ak akýkoľvek popis spĺňa formálne náležitosti, tak je platný. Nikto ale, myslím, nemá povinnosť ktorýkoľvek popis akceptovať ako jediný platný. Stačí si pozrieť zoznam synoným a je jasné, že k jednému taxónu môže existovať a aj obvykle existuje desiatky rôznych názvov. Keďže neexistuje (a asi ani nemôže existovať) presný "návod" odkiaľ pokiaľ je jeden druh a kde už začína iný, alebo kde je medzi nimi varieta či forma, tak je to všetko len vec dohody. Presne preto som chcel, aby sme sa tam, kde nemáme nahubácku autoritu, ako si napríklad ty pre hnojníky alebo aj iné rody, ktorým sa venuješ, držali nejakej autority. Inak budeme mať v atlase chaos, pre jednu hubu budeme mať v atlase ix položiek a nevyzná sa v tom potom ani "dziva šviňa".
Ale myslím, že som sa ti nikdy nemontoval do toho, keď si chcel do atlasu zaviesť nejakú varietu. Maximálne som si možno raz robil prču zo štyridsiatich ôsmich variet Boletus edulis...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 17.9.2018 11:44

Jaj, už viem, kam smeruješ. Že máme Index Fungorum ako autoritu. No to je v poriadku, aj ja som túto stránku kedysi navrhoval. Ale odtiaľ potiaľ, keďže jedného dňa som zistil a zistil to nezávisle nejeden človek nielen u nás, ale aj u bratov susedov, že Index Fungorum soudruzi z NDR akosi domrvili a tie variety, vrátane šaštínskeho, ktoré sa kedysi zobrazovali zelenou, len tak zmizli, v absolútnom rozpore s Botanickým kódom, ktorý je medzinárodne platný a podporený všetkými možnými autoritami taxonomickej scény. V podstate máš ale pravdu v tom, že si môže ktokoľvek nazvať strapcovku zväzkovitú ako Agaricus fascicularis Fr. ako sensu lato. Potom je to už len o tom, ako sa budú ostatní, progresívnejšie mysliaci mykológovia, na toho odvážlivca, milovníka starožitností, pozerať. A potom je tu samozrejme možnosť alibisticky hádzať napr. plávku modrastú zelenú pod jednu strechu s ostatnými, modro sfarbenými plávkami, ak ju tak označuje tohto času pošahaná autorita IF.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 17.9.2018 16:32

Nie, sem som nesmeroval......

Reagovať na správu

portret

jardan 17.9.2018 22:43

Ako obyčajný hubár - nemykolőg sa vo vašom spore síce trochu strácam, ale môžem potvrdiť, že s hríbom smrekovým - albînom som sa stretol
v jednej lokalite v Chocholnianskej doline. Keď som ich tam prvý krát objavil pred cca štyrmi rokmi /bolo ich v jednej okolici 9 ks a desiaty asi o 5 m ďalej/, tak najbelšie boli tie schované pod lîstím /objavil som ich len hmatom/, tie, čo trochu vykúkali, boli bledohnedé, ale skrytá časť bola takmer biela/. Vysvetlil som si to tak, že tie biele nemali dosť svetla. Odvtedy tam ale nachádzam už len tie polo, pomerne vykúkajúce z lístia. Ale bledšie ako je zvykom, som už našiel aj na iných miestach.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 19.9.2018 06:28

Jaroslave, je to jednoduché.....kým Janko, ako vedec, má tendenciu pri objave nejakej odlišnosti v znakoch huby akceptovať nový názov buď na úrovni formy, variety, poddruhu alebo možno aj druhu (podľa závažnosti rozdielov), ja ako úplný laik, mám skôr pocit, že by tých názvov malo byť menej ale s väčšou variačnou šírkou.
Ale nehovor o spore, žiadny spor nie je, čo sa môžem ja, laik, sporiť s vedcom, to ho len tak občas priateľsky pichnem palcom pod rebro, aj keď som to na začiatku tejto debaty nemal vôbec v úmysle.
Ale na druhej strane, viem aj o prípade, nie síce v mykologickej vede, ale botanickej (len z počutia, nebol som tam prítomný), keď si slovutní páni botanici - nomenklatorici na vedeckej konferencii, presne kvôli tomuto istému skočili do vlasov a vynadali si s prepáčením do ....veď vieš.....a poslali sa vzájomne .........kade ľahšie.

Reagovať na správu

portret

jardan 26.9.2018 09:38

Nuž, podľa tvojej argumentácie si mi aj ty pripadal ako vedec, ale zrejme si "len" zdatný mykológ - amatér. Aj tak, klobúk dole!
Ale ešte k tým bielym hlávkam. Minule som v novom teréne našiel do 10 ks takých belavých tvrdých, pomerne veľkých kusov, so žltým podhubím, ktoré po otlačení modralo, dužina takisto. Hlúbik bol veľmi tvrdý, po priečnom prekrojení po obvode až skoro hnedý. Rástli samostatne aj v
skupinách. Chrochtal som blahom, ale doma, keď som ich porovnával s ostatnými a s atlasom, som zneistel. Ochutnal som a chuť bola taká nahorklokyslastá. Napokon išli do kompostu. Čo to mohlo byť?

Reagovať na správu

portret

Katka pokročilý 26.9.2018 12:25

hríb horký Caloboletus radicans

Reagovať na správu

portret

jardan 27.9.2018 16:40

Ďakujem, aj ja som ho tipoval. Našiel som ho iba v Malom atlase húb od Aurela Dermeka a Pavla Lizoňa /1979/, kde sú ale iba kolorované kresby, nie fotografie. A tam je zobrazený s bledohnedým klobúkom, kdežto tie moje boli skoro biele. Tak neviem.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 30.9.2018 18:52

Ďakujem za kompliment, ale ja sa ani za mykológa - amatéra nepovažujem. A ak, tak len v "úvodzovkách". A navyše.....z určitých dôvodov sa hubám nemôžem venovať poriadne, tak sa moje vedomosti skôr zmenšujú.
K nomenklatorike som skôr privoňal v súvislosti s kaktusmi, ktorým sa venujem asi dvadsať rokov a väčšina diskusií, týkajúca sa kaktusov a ostatných sukulentov sa točí práve okolo určovania a názvov. A môžem povedať, že je to taký neskutočný guláš, že sa v tom už ani tá spomínaná "dziva šviňa" nevyzná. Napríklad v rode Echinofossulocactus (alebo Stenocactus, kto ako chce) jedni odborníci uznávajú asi 60 druhov, druhí, rovnakí odborníci, uznávajú iba asi 5.
Pre ilustráciu, ako to asi vyzerá, si dovolím pridať pár odkazov.
V rode (jednom) Euphorbia sú napríklad takéto dve "podobné" rastliny:
https://www.google.c om/search?q=euphorbi ...
https://www.google.c om/search?q=Euphorbi ...

V našom atlase pre slovenský "rod" "hríb" máme druhy zaradené do (ak som dobre počítal) 18, slovom osemnástich, rodov!
https://www.nahuby.s k/atlas-hub-zoznam-r ...

Reagovať na správu

portret

Boletus60 27.9.2018 10:40

Samozrejme že keď je zakrytý lístím je bledší,keby si ho odkryl,už na druhý deň by sa vyfarbil.Ale niečo na tých poddruhoch bude,v okolí Prievidze pravidelne na tých istých miestach nachádzam hríb smrekový akoby pomúčený a je oveľa tvrdší ako klasický smrekáč.

Reagovať na správu

portret

vlkodlak mykológ 1.10.2018 22:31

V roce 12 654 jsou nejpravděpodobnější tyto 3 varianty:

1. Země bude betonová koule a zdroje budou pro lidstvo zajišťovat roboti nano- až makroskopických velikostí. Vše pro lidstvo nepotřebné bude eliminováno.

2. Veškeré "užitečné" druhy budou geneticky modifikovány ku prospěchu lidstva. Vše ostatní bude vyhubeno a historické záznamy budou dostupné pouze formou holografických a myšlenkových projekcí.

3. Země bude sterilizována 3. (4., 5., 6....) světovou válkou a život na Zemi si bude si žít vlastní postapokalyptickou fázi evoluce. Lidstvo tu buď už vůbec nebude, nebo bude žít jinde ve vesmíru.

4. Jakákoliv lineární kombinace prvních 3 stavů.

Z toho plyne, že je to úplně jedno, jak moc se v tom dneska pitváme

Reagovať na správu

portret

Katka pokročilý 24.9.2018 21:23

V okolí Banskej Bystrice som našla hríb smrekový var. pusteriensis so svetlým klobúkom a póry mali zlatožltú farbu. Najprv som si myslela, že je napadnutý hubožerom. Na biely som šťastie nemala.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 25.9.2018 10:20

var. pusteriensis by mal na póroch po dotyku zmodrať

Reagovať na správu

portret

Katka pokročilý 25.9.2018 21:29

Mám exikát, ak by bol záujem.

Reagovať na správu