Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

bedľa jedlá alebo jedovatá bedlička ?


portret

Danokasper 5.10.2017 12:49

• Veľkosť : Huba vysoká asi 10-15cm o priemere klobúka 9-15cm
• Vôňa = bez vôňe
• Zmena farby dužniny na poranených miestach – mierne zahnednutie
• Biela až krémovo hnedá so šupinami bielo, tmavohnedej az čiernej farby.
• Na hlúbiku má prstenec ktorý sa pri miernom zatiahnutí dá voľne posúvať . Nebadal som pritomnosť kalichu.. Problém je , že som to už neskôr nekontroloval pri každej hube a zbieral som iba klobúky.
• Huba rástla na zemi, v hustejšom zmiešanom poraste. Našli sme asi 30ks na 10 m štvorcovych, no v inej časti lesa sa nachádzali tmavšie exempáre jednotlivo.
• Zobrali sme ich v domneni , že ide o bedľu jedlú no prekvapilo nás , že huby neboli príliš vysoké a taktiež majú relatívne malé klobúky. Stretli sme cestou dve hubárky ktoré nam povedali , že by sa mohlo jednať aj o jedovatú bedličku. ďakujem za radu. Daniel

https://uloz.to/tam/_SsZqWUJmNXKv

Reagovať na správu

portret

hrbik 5.10.2017 19:37

bedľa jedlá síce neexistuje, ale existujú jedlé bedle https://www.nahuby.sk/atlas-hub-zoznam-r... , napríklad bedľa vysoká
bedličky, to je iné café https://www.nahuby.sk/atlas-hub-zoznam-r...
tieto Vaše https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php... sú zrejme bedle vysoké (možno s jednou výnimkou)

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 6.10.2017 16:01

Je to bedľa zelenejúca (Macrolepiota olivascens), aj keď v opise zelenanie klobúka, zreteľné z fotky, nespomínate.

Reagovať na správu

portret

Peško 6.10.2017 16:33

Ja som si to olivovozelené sfarbenie (zvlášť na niektorých klobúkoch) všimol, ale tiež som si myslel, že ide "v podstate" o bedľu vysokú. Olivascens v atlase nemáme, ani v Hagarovej encyklopédii som ju nenašiel. Medzi procera a olivascens som zaregistroval ešte "procera var. pseudoolivascens". Nemožno tieto "zelenejúce" bedle vnímať, že sú z okruhu bedle vysokej? Myslím z okruhu bližšie, ako útlejšie bedle rickenii, konradii a podobne. (Samozrejme, jedovatá bedľa Chlorophyllum molybdites je niečo iné.)

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 7.10.2017 23:43

Bedle, ktoré majú takéto tmavé šupinky na hlúbiku ja osobne považujem za "okruh bedle vysokej". No v rámci tohto okruhu je M. olivascens samostatným druhom. Podľa Funga Nordica boli v Dánsku zaznamenané plodnice M. procera so zelenkastými šupinkami na klobúku, a tie môžu predstavovať zmienenú varietu, no podľa autorov tejto publikácie je taxonomické zaradenie takýchto plodníc nejasné.

Reagovať na správu

portret

Peško 8.10.2017 15:40

Ďakujem veľmi pekne.

Reagovať na správu