Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Sledovanie obsahu prvkov v hubách


portret

zbieramehuby 15.6.2017 12:01

Vážený hubár/hubárka!

Začiatkom roka 2017 sa rozbehol na našom pracovisku projekt Ministerstva školstva, ktorého primárnym cieľom je počas štyroch nasledujúcich rokov (2017-2020) sledovať obsah rizikových, ale i esenciálnych makro a mikro prvkov v nadzemných častiach (plodniciach) jedlých divorastúcich húb, ktoré sú najbežnejšie zbierané rekreačnými zberačmi - Vami. Touto cestou by som sa Vás chcel opýtať, či by bol z Vašej strany záujem podieľať sa na tomto projekte formou zberu vzoriek húb a pridružených lesných substrátov z rôznych lokalít Slovenska. V prípade ak by Vás táto aktivita zaujala, prosím, napíšte mi mail na "[email protected]". Ak by bol záujem dostatočný, tak by som každému záujemcovi poslal informácie, akým spôsobom odoberať vzorky a aké informácie a náležitosti sú potrebné na to aby mohli byť Vaše vzorky zaradené do projektu.

S pozdravom, riešiteľský kolektív projektu.

Reagovať na správu

portret

Joštika atlasár, mykológ, moderátor 16.6.2017 07:40

Ahojte,
ak by ste tomu moc nerozumeli - ide o zistenie obsahu ťažkých kovov vo vami zbieraných hubách
Postup je jednoduchý: celú plodnicu huby štandardne nakrájate a usušíte. (treba si aj poznačiť o akú hubu ide a sušiť zvlášť) Z miesta nájdenia huby je potrebné odobrať aj trochu pôdy (cca 200 g pôdy - objem cca polovica desiatového sáčka) + zaznamenať GPS súradnice - prípadne vedieť tu lokalitu opísať - aby sa dala nájsť na mape, aby bolo jasné, odkiaľ vzorka pochádza.
Ak budete mať takto pripravene vzorky - kontaktujte prosím autora diskusie - [email protected]

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 16.6.2017 09:19

Ešte by som tento príspevok trošku doplnil ..... tej pôdy, resp. lesného substrátu stačí aj menej (štvrtina sáčku) avšak ten substrát musí byť odobratý z miesta odberu vzorky huby. Bližšie informácie pošlem na požiadanie, ak mi napíšete na [email protected]. Ďakujem

Reagovať na správu

portret

Verecina 17.6.2017 19:25

To by ma zaujímalo, lebo by som chcela vedieť či po prieskume uranu nie je v pôde olovo v lokalite Kuriškova pri Košiciach. Lenže ja málokedy natrafím na jedlé huby. I teraz som v tej lokalite natrafila na 2 jedovaté muchotrávky. Ak nájdem tak pošlem.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 16.6.2017 09:09

Možno by záujem bol výraznejší, ak by bolo zrejmé, že "citlivé informácie" ako sú GPS súradnice nálezov nebudú verejné.... (keďže ide o výskum v jedlých hubách).

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 16.6.2017 09:16

Dobrá pripomienka. Samozrejme .... GPS súradnice zverejňované nebudú. My len potrebujeme vedieť odkiaľ tie vzorky sú aby sme pri vyhodnocovaní vedeli výsledky vyhodnocovať vo vzťahu k možným zdrojom kontaminácie.

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 16.6.2017 14:02

Pripájam metodiku na odber vzoriek.

Vážený hubár/hubárka.

Ďakujeme, že ste prejavili záujem o terénne riešenie tohto projektu. Ide o projekt Ministerstva školstva, ktorého cieľom je v rokoch 2017 – 2020 zmonitorovať čo najviac lokalít, ktoré sú navštevované Vami – rekreačnými zberačmi. Predmetom záujmu tohto projektu sú najčastejšie zbierané jedlé divorastúce huby (t.j.: rody Boletus – hríbovité; Leccinum – kozáky; Xerocomus – suchohríby; Suillus – masliaky; Cantharellus – Kuriatka; Agaricus - Pečiarka). Ďalej druhy:

Amanita rubescens – Muchotrávka červenkastá
Macrolepiota procera – Bedľa vysoká
Lactarius deliciosus – Rýdzik pravý
Lactarius deterrimus – Rýdzik smrekový
Lactarius salmonicolor – Rýdzik jedľový
Lactarius quietus – Rýdzik dubový

Dôležité je, aby to boli huby jedlé (nie iba raz ) a aby boli správne identifikované. Taktiež je potrebné aby boli dodržané tieto zásady:

• Pri odbere vzorky je potrebné odobrať celú plodnicu v nepoškodenom stave (prípadné menšie obžratie hmyzom a pod. nie je na škodu, avšak to nesmú byť plesnivé jedince). Taktiež je veľmi dôležité, aby bolo dostatočné množstvo vzorky (za postačujúce množstvo vzorky sa považuje jedna plodnica s priemerom klobúka minimálne 6-8 cm). Ak by ste na jednom mieste našli viacej plodníc s dostatočným priemerom, tak každú plodnicu môžete považovať za jednu vzorku. Pre kvalitné štatistické zhodnotenie získaných výsledkov je potrebné, aby ste nazbierali aspoň 4-5 vzoriek z každého druhu a z každej lokality .... jedna vzorka nemá výpovednú hodnotu,
• Vzorku treba na mieste očistiť od nečistôt,
• Pri odbere treba zaznamenať GPS koordináty miesta odberu alebo aspoň určiť lokalitu odberu (samozrejme, tieto informácie nebudú zverejňované ...... budú slúžiť výhradne na vedecké účely),
• Z miesta odberu (max 0,5 m od miesta odberu plodnice) je potrebné odobrať substrát / pôdu v množstve približne 100 g, do mikroténového sáčku,
• Pri spracovaní vzorky (doma) je potrebné plodnicu ešte dočistiť (tak ako keby ste si ju spracovávali pre vlastnú potrebu). Následne plodnicu rozdeliť na klobúk a stopku a tieto časti nakrájané na štandardné kúsky oddelene sušiť tak isto, ako keby ste si to sušili pre vlastnú potrebu,
• Substrát / pôdu je taktiež potrebné vysušiť ..... stačí vysypať na papier alebo stačí pôdu nechať v otvorenom pôvodnom sáčku aspoň týždeň (musí to byť suché),
• Po vysušení húb aj substrátu, je potrebné tieto vzorky zabaliť a správne označiť(druh, GPS koordináty a dátum odberu .... toto je veľmi dôležité) (zvlášť klobúk, zvlášť stopku a zvlášť substrát..... najlepšie do papierových sáčkov (ale môžu byť aj mikroténové, ale vzorky musia byť suché, aby to nezačalo plesnivieť) a poslať ku nám na adresu: Július Árvay, Katedra chémie, Fakulta biotechnológie a potravinárstva, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Tr. A. Hlinku 2, 94976, Nitra.

Ak budú z Vašej strany dodržané horeuvedené zásady a takto spracované vzorky nám pošlete, tak tieto vzorky bude možné zaradiť do výskumu, ktorého výsledkom bude zistenie obsahu sledovaných prvkov (As, Cd, Pb, Zn, Cu, Mo, Ni, Cr, Sb, K, Na, Mg, Ca, Hg, Al, Ag, Li, a iné), pričom zo získaných výsledkov sa budú určovať zdravotné riziká vyplývajúce z dlhodobej a pravidelnej konzumácie týchto húb a po vykonaní analýz Vám na Vaše požiadanie výsledky zašleme.

V prípade akýchkoľvek otázok, dotazov a nejasností, nás prosím, neváhajte kontaktovať na [email protected]. Vopred ďakujeme za Váš záujem a tešíme sa na spoluprácu.

Reagovať na správu

portret

Verecina 17.6.2017 19:41

To sa nám veľmi zíde, lebo by sme tým mohli protestovať proti ťažbe uranu v tej lokalite, ak by sa tam našli ťažké kovy. A tiež aj protestovať proti prieskumu vzácnych zemín, ktoré by chceli hľadať. V čase prieskumu som tam nemohla strčiť ani nos, lebo mi hneď prišlo zle. No teraz po rokoch už nič necítim a preto si myslím, že to olovo tam vytvorilo v pôde ochranu vrstvu proti prenikaniu radonu, lenže to je nebezpečné pre jedlé plody a huby i byliny v tejto lokalite. Ak by sa moj názor potvrdil tak by uverili, že to nie je tak bezpečné ako to tvrdia. Mohli by ste ma potom aj informovať, čo ste extrahovali z tých vzoriek. Poslala by som to na ZO SZOPK Košice 2013 a na FB STOP uranu.

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 18.6.2017 17:08

Dobry den. Samozrejme ... vysledky budu k dispozicii a budu mat svoju vyypovednu hodnotu avsak my sme vyskumna institucia a nie kemercna co znamena ze vysledky z nasich analyz nemaju pravnu silu ... teda nemaju cervenu okruhlu peciatku. Ale po analytickej stranke budu vysledny plnohodnotne. Budem rad ak nam poslete vzorky

Reagovať na správu

portret

beri 26.7.2017 19:35

Preboha. Len trochu inteligencie. Olovo sa pouziva pri spracovani, nie pri prieskume!!! Zle Vam mohlo prist jedine tak z blbych reci, ktore okolo toho vsetci vedu... Kazdi chce mat plat, cesty, infrastrukturu, plne obchody, ale vsetci protestuju proti vsetkemu. Ze dnes su technologie, ktore su setrne voci zivotnemu prostrediu nik nehovori. Vstrebavate informacie z masovokomunikacnych prostriedkov bez vlastneho nazoru.

Reagovať na správu

portret

beri 26.7.2017 20:09

Cely tento clanok je akysi zvlastny.
Nejedle huby tieto latky neabsorbuju?
Narezat ako pre vlastnu potrebu??? Doma docistit aio pre vlastnu potrebu...To co ma znamenat?
"Huby jedle, nie iba raz" je vyraz ktory pouziva odbornik?
Myslim ze cele to je podvod.
PS: Ako mozte zistit zdravotne rizika z dlhodobej spotreby, ak tuto spotrebu nepoznate????????????????

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 26.7.2017 20:26

Tu to majú zverejnené:

http://is.uniag.sk/vv/projekty.pl?projek ...

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 30.7.2017 13:53

Projekt, týkajúci sa výhradne húb je tento:

https://is.uniag.sk/auth/vv/zaznamnik /za...

No skôr uvedený by ma byť aktívny od roku 2018 a tiež sa bude zaujímať biotou .... ak, samozrejme, bude aktívny.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 30.7.2017 15:34

http://is.uniag.sk/vv/projekty.pl? projek...

Lepšie je vložiť odkaz bez potreby registrácie
(Dúfam, že som vložil správny odkaz.....)

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 31.7.2017 14:30

Ano .... je spravny. Dakujem

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 26.7.2017 22:20

Dovolím si pár poznámok:

Nejedlé huby ich absorbujú tiež, avšak pre "potravinárov" akosi nemá takéto posudzovanie význam. A hoci názov projektu je širšie postavený, takto sa to do VEGA agentúry zvykne podávať, je potom lepšie napr. pre publikovanie výsledkov v špičkových časopisoch to zúžiť. Zvlášť, ak je jasné, že plodnice húb toho všeobecne absorbujú zo všadiaľ veľmi veľa. Práve cez jedlé huby sa to dá postaviť ako vstup elementov v rôznych koncentráciách do ľudského tela a to je dosť málo preskúmané, lebo napr. vo väčšej časti Európy na západ od nás sa voľne rastúce huby nekonzumujú.

"Narezať ako dubáky na sušenie a usušiť" som dnes napr. použil aj ja, keď mi jeden z nahubákov volal, že rastie jedna veľmi vzácna huba a je ochotný mi zobrať vzorku. A čo s ňou ďalej... Však Ľubo? A dočistiť plodnice treba naozaj dôsledne, lebo každý kúsok niečoho iného ako plodnice môže výrazne skresliť výsledky.

"Jedlé iba raz" je také už veľmi "okrídlené" spojenie (každý rok ho na výstave húb počujem aspoň 10x a už mi to lezie aj na nervy, zvlášť keď mi to ľudia vravia pri muchotrávke červenkastej ), ktorý mal zjavne v spojení so smajlíkom trocha zjemniť a sprístupniť vedecký text a vážnosť témy a sprístupniť to pre spoluprácu, podľa mňa. Robím to aj ja, aj ten môj text nižšie je písaný menej vedecky, aby sme sa vyhli zbytočným zberom a potom nedorozumeniam.

Podvod to nebude, pán Ing. Július Arvay, PhD. je podľa jeho publikačnej činnosti zjavne odborník - zadajte prípadne jeho meno na http://www.crepc.sk/portal?fn=SearchForm ...

Tie riziká sú asi otázka skôr na neho, avšak osobný pohľad: ak viem, koľko v jednej, priemernej plodnici na nejakej lokalite napr. ortute a viem aké sú limity (www.mpsr.sk/download.php?fID=8951), tak sa dá určiť spotreba, ktorá môže byť pre ľudský organizmus riziková. Napr. pri BB sú lokality, kde sa vyslovene neodporúča zbierať huby kvôli vysokému podielu ortuti v pôde, ktorá následne sa následne v dosť vysokých koncentráciách dostáva do plodníc húb.

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 30.7.2017 13:49

Samozrejme .... názor je každého osobná vec a nikomu ho neberiem, len keď už má niekto takéto reči, tak by mal mať charakter a najskôr si overiť informácie. Ak osoba, ktorá sa kamufluje prezývkou "beri" nie je dostatočne dôverčivá, tak nemám problém sa s touto osobou stretnúť a napríklad pri pive, alebo priamo u nás v labáku na túto tému odborne pokecať.

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 30.7.2017 14:25

Zdravotné riziká sa zisťujú na základe informácii z priemernej spotreby .... ktorú udáva buď Štatistický úrad SR, alebo na svetovej úrovni Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Táto organizácia udáva krem iného aj tzv. PTWI hodnoty (tolerovatelné týždenné príjmy pre niektoré prvky Hg, Pb, Cd, Al), ktoré sa používajú pri výpočte prekročenia PTWI. Tých možností ako využiť získané údaje aj prostredníctvom Vás ako zberačov vzoriek je mnoho, no hlavne ide o to (ako písal VladoZV) aby sa v rámci SR určili oblasti, kde nie je vhodné jedlé huby zbierať a následne konzumovať. Medzi takéto oblasti patria napríklad Rudňany - Markušovce - Poráč, okolia odkalísk, ktorých je na Slovensku hojne a podobne. Tento výskum je zameraný výhradne na rizikové prvky - ťažké kovy (aj keď pojem ťažké kovy z potravinárskeho hľadiska nie je celkom správny - As nie je kov a podobne) no možno do budúcna by sme sa mohli zamerať aj na organické kontaminanty (pesticídy, PCB a pod.).

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 27.7.2017 18:58

Dozvedia sa účastníci výskumu výsledky analýz nimi zaslaných plodníc ? Celkom by ma to zaujímalo... Občas chodievam na mineralogické lokality, kde na haldách po ťažbe rastú aj jedlé huby, ale zatiaľ som si na ne nechával zájsť chuť z obavy pred vysokou koncentráciu ťažkých kovov v nich. V okolí Bratislavy je viacero lokalít s vysokou koncetráciou Sb a pravdepodobne aj As a plánujem poslať plodnice práve stade, z iných miest Slovenska by som asi nedokázal poslať vzorky opakovane. Má zmysel pre orientačné výsledky zasielať aj jednorazové vzorky z takto extrémne zaťažených lokalít ?

Ako presná musí byť identifikácia húb ? Stačí napr. suchohríb (Xerocomus, Xerocomellus), kozák (Leccinum), alebo treba rod aj druh ? Práve pri hríbovitých nie je presné určenie jednoduché..

Akou metódou budú vzorky analyzované ?

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 30.7.2017 14:06

Dobrý deň.

Samozrejme .... výsledky budú tomu, čo poslal vzorky po vykonaní analýz k dispozícii. Ide o projekt MŠ ...... takže všetko čo bude zistené bude zverejnené. Náš kolektív, ktorý sa tejto problematike venuje má výhradne vedecký úmysel a jediným cieľom tohto projektu je zmonitorovať čo najviac lokalít v rámci Slovenska (keďže všetky štáty okolo nás takéto výskumy už vykonali ... hlavne Poliaci a Česi) a výsledky následne publikovať v kvalitných zahraničných karentovaných časopisoch.

Čo sa použitej analytickej metodológie týka .... tak vzorky budú po očistení, vysušení a homoogenizácii mineralizované mokrou cestou pomocou mikrovlnnej tlakovej mineralizácie v prostredí koncentrovanej kyseliny dusičnej a peroxidu vodíka a následne bude takýto mineralizát analyzovaný na prístroji ICP OES (Agilent) ..... okrem Hg .... tá sa analyzuje separátne na prístroji AMA 254. Pokiaľ by mal niekto záujem o bližšie informácie, poprípade o návštevu nášho laboratória a išiel by okolo NR, tak sa mu rád povenujem.

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 30.7.2017 14:10

.... a čo sa týka identifikácie ..... mala by byť dôkladná .... teda mal by byť určený rod aj druh. Pokiaľ ide o jednorázové "orientačné" vzorky ..... pokiaľ ich bude aspoň 5 .... t.z. 5 vzoriek z toho istého druhu v rámci jednej lokality, tak samozrejme áno. No pokiaľ by išlo len o jednu vzorku, tak to zo štatistického hľadiska nemá žiadnu výpovednú hodnotu. V prípade akýchkoľvek otázok ... kľudne píšte .... rád odpoviem. S pozdravom, Julo

Reagovať na správu

portret

Verecina 17.6.2017 19:30

Ja nemám GPS, ale fotografujem. Tak odfotografujem miesto činu a zakreslím do mapy a jej snímok Vám pošlem i s odfotografovanými exemplármi spolu aj usušenými plodnicami.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 17.6.2017 23:25

Voľne zadarmo dostupná mapa "https://www.google.sk/intl/sk/earth/down..." .
Vložiť si bod na miesto zberu vzorky, uložiť bod do "Moje miesta" a sú aj súradnice a navyše si miesto možno uložiť vo formáte "Kmz" a možno to aj v tomto formáte odoslať.
Máte to trvale uložené a možno to vložiť neskoršie i do navigácie.

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 18.6.2017 17:15

Samozrejme ... nie vsetci vedia zaslat GPS tak v tom pripade staci bod na mape alebo popisat lokalitu. Alebo pouzit odkaz uvedeny nizsie. Tesim sa na vzorky

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 18.6.2017 23:39

Zaujímavé by boli vzorky húb z lužných lesov za Slovnaftom, resp. Ich rozbor

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 19.6.2017 14:34

Dobrý deň.

To s Vami súhlasím .... Slovnaft, resp. jeho okolie je v našom záujme, no zišiel by sa nám človek odtiaľ

Reagovať na správu

portret

skratotriasok 30.7.2017 06:58

Tak to vam z luhov mozem poslat kilo susenych morchel (567e poprosim) ale nie to je vtip. Napisem vam na gmail.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 19.6.2017 22:35

A čo ti bráni? .

Reagovať na správu

portret

janliptak 21.6.2017 14:11

A to čo je za otázka? Rudo ty si fakt....ehm škoda rečí

Reagovať na správu

portret

ivann 25.6.2017 10:59

mne v tomto momente asi najskor pocasie (smrcky uz boli, ale ani ich tam radsej kvoli slovnaftu a spalovni nezbieram, ale na tento ucel by som siel a kludne aj nizsie na JV lebo tak fukaju vetry aj ide Dunaj) a kysle podlozie tam hladat nejdem

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 26.6.2017 16:19

Slovnaft je velmi zaujimava oblast ... tak budem rad ak nieco poslete

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 29.6.2017 17:43

Chcete aj priamo z areálu, keď naprší a niečo by narástlo?

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 29.6.2017 21:04

Ked to bude mozne budem rad ...ale mali by to byt jedle druhy. No budem rad ak to budu aj oblasti z okolia. Dakujem

Reagovať na správu

portret

eso pokročilý 30.6.2017 21:38

Už budeš vedieť kam to všetko zobrať pre seba, čo tak hľadať normálne ?

Reagovať na správu

portret

hrbik 1.7.2017 09:44

No veď normálne, podľa GPS

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 24.7.2017 19:32

Rád by som vyjadril podporu tomuto, pre SK pomery unikátnemu výskumu.

Niečo také z územia SK, ako z jedného zo vzduchu najznečistenejších, avšak zároveň aj "najhubárskejších" regiónov Európy, dosť chýba, a zvlášť čerstvé údaje z posledných rokov. Sám som veľmi zvedavý na celoslovenské výsledky a preto sa k tejto aktivite aj osobne pridávam. Ak sa niekto bojí o vyzradenie lokality, tak sa k tomu môže postaviť tak, že zoberie plodnice z vychytených, známych miest, kde aj tak chodí veľa hubárov. Takéto vzorky sú určite zo všeobecného pohľadu zaujímavejšie.

Pre zúčastnených si dovolím podotknúť, sám som si to musel ujasniť, že kľúčové mať čo najviac plodníc daného druhu z lokality. Lokalita je v tomto prípade chápaná trocha inak, zo širšia, to znamená, že skôr pôjde o niečo ako okolie nejakej obce, na území pár km štvorcových. Každý zber plodnice/plodníc musí byť spárovaný so vzorkou pôdy. Čiže napr. pri každom náleze kozáka hrabového, na viacerých „miestečkách“ (aspoň 5 takýchto miest), treba vziať napr. do sáčku aj vzorku pôdy, asi v objeme ako ľudská päsť , bez lístia a ihličia. Plodnice tej istej huby sa môžu zberať aj na vždy rôznych miestach, viackrát za rok, a dokonca aj počas viacerých rokov.

Ak bude aj GPS údaj, bude super, teraz sa to v článkoch dosť vyžaduje. GPS sa dá ľahko odčítať napr. tu a takto: http://mapy.hiking.sk/ - cez pravé tlačidlo myši dajte "Zobraz GPS súradnicu". Verím, že presné údaje nebudú nikde zverejnené, tak ako som to doposiaľ pri „komerčne“ zaujímavých druhoch robil aj ja. Môžu sa prípadne priamo zasielať len iniciátorovi tohto výskumu.

Po získaní výsledkov budete mať viacerí aspoň jasno v tom, kde sú plodnice "čistejšie", bez nejakého zbytočného prídavku, napr. ťažkých kovov, ktorý by sme príbuzným ako bonus dať nechceli. Ja osobne sa posledné roky práve angažujem aj v šírení podobných informácií, kde sa dá, aby ľudia nezbierali plodnice hocikde, zvlášť v sídlach, pri cestách, pri záhradách atď. Stále dosť „nadbytočných“ látok nechtiac dostávame do tela v potravinách, aj ako dedičstvo éry pesticídov a netreba nám aj ďalšie, z jedného z tzv. „chemických vysávačov“ lesa, teda húb.

V prípade mojich možností, a prípadných ciest po SK som ochotný osobne prevziať takéto vzorky, ak by to niekomu robilo problém zasielať poštou.

Reagovať na správu

portret

beri 26.7.2017 20:14

Chvalim, suhlasim, len poar vyhrad - pozrite moje reakcie vyssie.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 26.7.2017 22:24

V poriadku. Dovolil som si ozrejmiť, ako to, a čo asi zamýšľal týmto textom "kolega z vedeckej oblasti", keďže s niečím takým sa tiež stretávam a pracujem. Tu je príklad z týchto stránok: http://www.nahuby.sk/diskusia.php?parent...

P.S. Tiež som tam použil tie "dubáky".

Reagovať na správu

portret

beri 27.7.2017 16:58

Vas prispevok, ci ziadost o poskytnutie vzoriek som pred casom studoval dost podrobne. Nemal som a nemam k nemu najmensie pripomienky. V mojich vcerajsich prispevkoch bolo viac podstatnych otazok.
PS. Ste si isty ze je to kolega a nie niekto kto chce zdarma prist k fin. prospechu?
Ak je to kolega, tak by ma zaujimalo, akou metodou sa budu zistovat tazke kovy.
Mal by som viac otazok a privital by som kludne aj osobne stretnutie.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 27.7.2017 18:13

P.S. Istý si nie som na 100% asi nikdy, zvlášť v tomto štáte...
Avšak, dotyčného pána som už stretol, pôsobil dôveryhodne, pracuje v príslušnej oblasti, je uznávaný odborník. Na druhej strane, nikde nie je napísané, že mu treba posielať dubáky. Veľmi si neviem predstaviť, čo by mohol robiť so sušenými muchotrávkami alebo rýdzikmi. Osobne som už začal so zberom prvých plodníc a určite mu nebudem posielať vyslovene tie najkrajšie. Zatiaľ mám pre neho takmer všetko staršie plodnice, dosť napadnuté larvami, na konzum nie veľmi použiteľné.

Ten kolega neznamenalo teda doslova, ale je to vedecký pracovník, a tým máme niečo spoločné. Podporujem jeho aktivitu, lebo okrem iného nie je vždy ľahké získať niektoré vzorky, zvlášť húb z celého SK. Sám to poznám, aj z týchto stránok, nie všetci sú ochotní... A pravdupovediac, nie som v prípade tejto výzvy veľký optimista. Myslím si, že takých, ktorí odoberú naozaj príslušné množstvá plodníc a vzorky pôdy nebude veľa. Možno zopár... Rád sa však budem mýliť...

Na metódu sa ho smelo spýtajte, verejne v tejto výzve alebo súkromnou správou. Ja verím, že zvolí tú najlepšiu a prečítam si o nej potom v článku. Zatiaľ ma to netrápi, využívam čas, keď plodnice rastú. Inak, projekty VEGA sa schvaľujú aj s príslušnými metódami, takže nemôže to byť len tak hocičo...

Inak nemám problém s osobným stretnutím, aj budúci týždeň.

Reagovať na správu

portret

zbieramehuby 30.7.2017 14:31

Samozrejme ..... osobné stretnutie je najlepšie. Rád poskytnem akékoľvek informácie .... rád podiskutujem na túto tému. Čo sa týka finančného prospechu ...... nevidím tam moc priestor na obohatenie sa ...... a ja osobne huby nekonzumujem ..... zaujímajú ma vyslovene z vedeckého pohľadu. Kľudne píšte otázky ..... rád na ne odpoviem. S pozdravom, Julo

Reagovať na správu