Úvodná stránka » Diskusné fóra » Konzumácia a kuchynská úprava húb »

Lesklokôrovkva lesklá (Ganoderma lucidum var. reishi)


portret

Pačes 1.5.2017 21:56

V popise lesklokôrovky máte fatálnu chybu.
Cit.:
"Význam: ... Pre praktických hubárov je bezvýznamná, lebo je nejedlá."
Trošku poopravím:
Lesklokôrovky sú odpradávna súčasťou východnej medicíny a sú aplikované úplne na všetko. Možno je to povera, ale bez vánku sa ani lístok nepohne...
Najnovšie výskumy ukazujú, že to zrejme nie je len bluf typu prášok z rohov nosorožca alebo krídlo z netopiera.
Má preukázateľné imunostimulačné a protinádorové účinky a okrem nich pôsobia tieto drevokazné huby antibakteriálne a antivírusovo. Lesklokôrovku lesklú nájdeme v teplých mediacoch na práchnivejúcich duboch, nie však v takom počte, aby sme si jej nazbierali dostatok (chvála výnimkám, napr. Borinka pri Bratislave, resp. rekr. oblasť Košarisko, kde ich je habadej). Leklokôrovka lesklá, známa tiež ako reishi, posilňuje srdce, zastavuje vypadávanie vlasov, zvyšuje odolnosť proti stresu. Pomôže aj proti nespavosti, účinne tlmí bolesti, brzdí rast nádorov, čistí črevá a pečeň (obdobne ako plody Sylibum mariannum-Pestrec mariánsky). Okrem toho preukázateľne spomaľuje degeneráciu buniek, t.j. proces, ktorý poznáme pod názvom starnutie (v Číne sa jej vďaka tomuto hovorí "huba nesmrteľnosti") a má (o.i.) diuretické a laxatívne účinky. Lesklokôrovku (prakticky ktorúkoľvek) užívame aj vtedy, ak nás trápi reumatická horúčka či pri choroby srdca, hypertenzia, chronická bronchitída, alergie alebo rakovina.
-------
Mno, Vaša poznámka (cit.: "...Pre praktických hubárov je bezvýznamná, lebo je nejedlá.") je nepravdivá.
Ak sa bude hubár zaoberať zberom len a len na konzumáciu, tak áno, pre neho je nepodstatná. Lenže to už potom nie je "praktický" hubár. Praktický je podľa mňa ten, čo vie hubu alebo hríb využiť na všemožné spôsoby a účely.
Pačes

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 1.5.2017 22:38

Ja by som to nepovažoval za fatálnu chybu, ale za slovíčkarenie s výrazom "praktický význam". Tým sa tu odjakživa myslí kuchynské využitie príslušnej huby a prípadný medicínsky význam sa vždy dá uviesť v poznámke. Ak by sme za jedlé považovali všetky liečivé huby, potom by sme za jedlú mohli označiť napríklad aj strapcovku zväzkovitú (Hypholoma fasciculare), ktorá má podľa tradičnej čínskej medicíny taktiež liečivé účinky. Myslím si, že skutočnou fatálnou chybou by bolo uvádzať u protinádorového pavučinovca otravného (Cortinarius rubellus), že je jedlý a navádzať tak na jeho zber.

Reagovať na správu

portret

virtue205 atlasár, moderátor 2.5.2017 14:57

tak veru, pekne si to vysvetlil Janko

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 2.5.2017 15:16

Neviem prečo by sme mali deliť (prečo delíme) hubárov na praktických a nepraktických Možno som to zle pochopil, možno sa delia na praktických a teoretických. Ale to sa asi potom myslí delenie na hubárov a mykológov. Ale aj mykológ sa niekedy stáva hubárom, záleží od účelu hľadania húb.

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 2.5.2017 16:28

Dobrá poznámka.

Reagovať na správu

portret

spišak 3.5.2017 16:54

Je ešte jeden dobrý dôvod, prečo to vôbec fatálna chyba nie je. Náš ľud, rovnako ako iné európske, pozná (poznal) stovky liečivých rastlín, ale žeby mala niektorá huba liečivé vlastnosti, to sú tuná informácie posledných (ak chcete - ostatných) tridsiatich-štyridsiatich rokov. Ak sa huba pomelie a pomletá zlisuje do tablety, čím sa - okrem účinkov - bude líšiť od penicilínu? Lieky sa proste za jedlo nikdy nepovažovali. Za 30-40 rokov sa ľudské myslenie zmeniť nedá, ani slovíčkarením.

Reagovať na správu

portret

vladok pokročilý 17.5.2017 07:59

Janko svätá pravda super si to vysvetlil

Reagovať na správu

portret

Boletus60 9.5.2017 09:40

Nezosmiešnujte prosim,lebo nie 30-40,ale preukazatelne 4000 rokov sa lesklokorovka užíva narodom,ktorý mal papier a hodváb,ked my len kožu z vlka.čo tak urobiť kompromis,napisať že na varenie sa nevyužíva,ale po uprave sa využíva medicínsky.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 9.5.2017 16:34

Ja si myslím že v atlase je to správne.
Tých húb s rôznymi liečebnými účinkami je viac, niektoré sú aj odborne preskúmané, niektoré nie...
Kto chce používať niečo na liečebné účely i tak si to musí podrobnejšie naštudovať a kto si to naštuduje, pre toho nieje poznámka o konzumnej neupotrebiteľnosti z nášho atlasu zvádzajúca.

Reagovať na správu

portret

spišak 12.5.2017 19:39

Naozaj ste si to neprečítali? V druhej vete píšem o NAŠOM ľude a iných EURÓPSKYCH a j o tom že 30-40 rokov sú NAŠE informácie o liečivých vlastnostiach húb. Vieme nielen o papieri a hodvábe, ale aj o raketách, papierových peniazoch a akupunktúre a ďalších výdobytkoch čínskej kultúry ale skúste doložiť 50-60 rokov starú informáciu o liečivých vlastnostiach nie húb všeobecne, ale konkrétnej huby s konkrétnym menom, pochádzajúcu z našej tlače, z našej odbornej literatúry. Len tak dáte váhu svojmu tvrdeniu o fatálnej chybe, hoci stále pochybujem, žeby ste niekoho presvedčili o tom, že lieky - hoci sa prijímajú ústami - sú potravou. O tomto som hovoril, na neskoršie poznámky som reagovať nemohol.

Reagovať na správu

portret

sipovec 12.5.2017 21:56

Kvitujem.

Reagovať na správu

portret

vladok pokročilý 17.5.2017 08:19

vedúci diskusného príspevku neviem či slovo "fatálna chyba" nie je až moc prehnané .... ....... zrejme je to dobré, aby nedošlo k omylnej konzumácii Reishi, alebo lesklokôrovky (kvoli jej strávitelnosti) ... pravdupovediac zberám ju už dlhé roky aj užívam popri Hlive ustricovitej, ktorú pestujem, ako to mnohí vedia už vyše 20rokov .....ale po poslednom hubárskom stretnutí s Mirom Krížom, kde bol aj p Laco Hagara autor krásnych hubárskach atlasov, mám skutočne dilemu ....či my bežní smrtelníci dokážeme v domácich podmienkach zúžitkovať vlastne tie účinné látky ???? a tak v poslednej dobe nakupujem imunoglukan priamo z lekárne, nakoľko mi to bolo odporučené

Reagovať na správu