Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Drevokazne huby a liečive učinky


portret

bučo 20.10.2014 22:58

Da sa vytvorit diskusia na toto téma prosím ?

Reagovať na správu

portret

bučo 20.10.2014 23:05

Mám zaujem o študie liečivych učinkou,tiež by som rád vedel či sa medzi drevokaznymi hubamy nachadzaju jedovate huby alebo su radene medzi nejedle len pre ich nestravitelnost .. prachnovček pasikavy ,brezovník obyčajny ,ganoderma, cordiceps atd...nove druhy na ktore prebieha vyzkum.. recepty davkovanie nove informacie a vyzkumy . poradíte prosím??

Reagovať na správu

portret

standoban pokročilý 21.10.2014 17:41

Ahoj Tomáš.Veľmi dobrá kniha s touto tématikou je od Radomíra Sochu,aAleša Víta Drevní houby v prírode a kuchyni.Atlas popisuje 113 druhov drevokazných húb s popisom ich liečivých účinkov a ich receptami.Môžeš si ju objednať v internetových kníhkupectvách

Reagovať na správu

portret

bučo 30.10.2014 20:15

Velmi pekne dakujem .... to som úpotreboval vediet ..

Reagovať na správu

portret

Michal1234 17.11.2022 19:01

toto je celkom dobrá "kniha" (skriptum, učebnica), je tam opísaných 22 u nás sa bežne vyskytujúcich, ale aj zriedkavejších a aj vzácnych druhov "drevokazných" húb a ich možné liečivé účinky, plus viacero rôznych iných zaujímavých informácií.. linka tu: https://books.tuzvo.sk/vedecka-studia/pa...

Reagovať na správu

portret

Buki 21.11.2022 12:47

... a je to aj lacná „vedecká štúdia“ - jej katalógová cena je 3,50€ / pri zakupovaní cez uvedenú stránku TUZVO to zrejme vychádza na 3,85... je to lacnejšie než ich balné+poštovné 4,50€ ... takže sa skôr oplatí osobný odber / alebo sa ten fixný náklad „rozriedi“ pri zakúpení viacerých publikácií - napr. od Martina Pavlíka [a kol.] sa na stránke ponúka ešte učebnica zameraná na pestovanie a využívanie húb „Praktická mykológia“ roku vydania 2020 s katalóg.cenou 25 €: https://books.tuzvo.sk/ucebnica/pavlik-m... (ISBN 978-80-228-3231-1, 317 strán) ... hmm - pozerám, že tú učebnicu ponúkajú komerčné e-šopy väčšinou za dvojnásobok a viac :-{)))

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 20.10.2014 23:07

Ak by áno, tak som za to, aby sa uvádzal termín "drevoosídľujúce huby".

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 21.10.2014 09:50

Vyčerpávajúci názov, kto ho vymyslel?

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 21.10.2014 12:34

Ja asi nie, sami zdá... Asi som ho niekde počul...
Ale aj tak rád používam anglický termín "wood-inhabiting fungi".

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 21.10.2014 13:45

Vzhľadom k tomu že angličtinu neovládam, ten slovenský sa mi páči viac .

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 21.10.2014 18:26

p. Hagara pouziva toto pomenovanie mne sa tiez paci viac termin "drevokazne"

Reagovať na správu

portret

bučo 30.10.2014 20:25

mne sa zda trošku že ludia na slovensku spia... hlavne by mi bodli nejake príklady k tejto teme ... od užívatelou.. napríklad som čital že bol objaveny v hríboch a hubach (nemam zdroj ani čas ) akasi (to je slovo že ? )stavba velmi kvalitna pre ludske telo ,kvalitnejšia ako živočišna bielkovina ... (mimochodom potvrdené aj pre niektoré strukoviny) preto len skušam načrtnut temu... zda sa mi skuor že drevokazne huby su drevoosidlujuce organizmy nie ? no to je jedno ...

Skuor sa mi zda atlas z tohto hladiska nekompletny a stránka neprehladna... asi ludia malo premyšlaju nad stravou ... mne príde strava ako velmi intímna vec (z pohladu toho čo vlastne príjimam v strave ) čo tiež mi nejde do palice že vyskumy su jednostranne a nespolupracuju ba čo viac ani nie je zaujem ich spojit a porovnat vysledky,,, hadam už by som len spomenul na zaver len skusenost nedavnu zo slovenskeho zdravotníctva ( najpravdepodobnejšie je že sme vyskumny ustav pre eu v z pohladu testovania novych liekou a antibiotík) kamarát mi vravel že bol s vyrážkou na tvari u dr a ked sa spytal na nežiaduce učinky vo vydajni v lekarni tak to je moc: nemožte mat 9 mesiacou deti ,9 mesiacou nejest zeleninu ovocie a pár velmi nepríjemnych kontraindikácií....

http://www.nahuby.sk/obrazok_de tail.php?...

O čo by molo íst v tomto prípade ?? Velmi tažká, plna trhala sa na take vlásky..

Keby s dala fotka vložit priamo do chatu na identifikaciu s odborníkmi tak by komenty neboli tak hrozne rozhadzane krížom krážom ( :! ) ... hádam sa v tom len neviem orientovat tak prepáčte (tak ako bežny užívatel by som snad bol dobry príklad neprehladnosti)

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 31.10.2014 02:41

Upravil som to do jedného príspevku, aby ich tu nebolo päť za sebou.

O identifikáciu huby sa dá požiadať cez link vpravo od fotky. Treba však dodržať podmienky, hubu dôkladne opísať.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 31.10.2014 23:24

Je to hra so slovíčkami, ale kto už môže zmeniť niektoré "prežité" termíny, ak nie my, kým sme "mladí" a máme ešte energiu byť sa s konzervativizmom.

Je to naozaj termín, ktorý síce vznikol dávno, asi kdesi za morom, ako wood-decaying fungi alebo wood-destroying fungi , ale SK preklad asi vznikol na drevárskej fakulte Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene. Je neskutočne veľmi úzko zameraný, účelovo definovaný a negativistický. Nemám rád takýto prístup, keď si svoje ako-keby presadí malá skupina ľudí...
Je to to isté, ako keď sme u nás, na univerzite, pred pár rokmi "bojovali" s termínom poľovná zver, medzi ktorú zaraďovali aj medveďa a vlka, na ktoré sa na SK dá stále poľovať. Teraz je to už aspoň u lesníckych zoológov napr. lesná, poľná a vodná; srstnatá a pernatá zver, atď.

Inak, už aj na MŽP som upozorňoval na to, že huby sú samostatná ríša a nech si aj oni v tom spravia poriadok. Vo väčšine Európy to už pochopili a mení sa aj terminológia. To verím, že čaká na nás. Hoci tá rýchlosť zmeny u nás je výnimočná. Vtedy som upozornil na úplne neaktuálny a nepravdivý, principiálne nepsrávny zoznam chránených húb a oni si aj tak spravili "aktualizáciu" po svojom (www.zbierka.sk/sk/predpisy/158 -2014-z-z.p-35727.pdf), teda presne naopak - navýšili aj pokuty za plodnicu...

Tak skúsme aspoň niečo ako drevorozkladajúce huby...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 31.10.2014 23:40

Ja s tým ani nemám problém, že im každý inak hovorí, keďže definícia týchto pojmov je viac-menej zhodná. Považujem ich za synonymá.

Reagovať na správu

portret

sipovec 1.11.2014 11:14

Ja nerozumiem, prečo chcete použiť čo najzložitejšie slovo /kompozitum/ pre označenie takýchto húb. Drevokazná, -milná, -osídľujúca, -obývajúca, -rozkladajúca, -premieňajúca, -žijná a pod. Prvoradá a základná podmienka existencie týchto húb je, že k svojmu životu potrebujú DREVO, každá z nich obľubuje nejaký druh dreviny a niektoré si žijú na akomkoľvek dreve, dôležité je, že je to drevo. Mne z tohto vyplýva najjednoduchšie, najkomplexnejšie pomenovanie „drevné huby“. Prečo sa škrabať pravou rukou za ľavým uchom? Tie kompozitá sú viac-menej naozaj synonymá, to tie pomenovania môžeme hodiť do klobúka a niekto nestranný vytiahne lístok – a nazývajme ich tak. Veď pri mykoríznych hubách sa tiež nepoužíva napr. dubomykorízna huba, buko-, smreko-, borovicomykorízna atď. Sú to jednoducho mykorízne huby.

Reagovať na správu

portret

Buki 13.12.2014 19:32

Vlado - tuším máš akúsi averziu voči lesníkom a ich terminológii... skús sa zamyslieť, že bez predchodcov tej "malej skupiny ľudí" v zelených uniformách by sme nemali také lesy aké máme a neboli by na takej ploche. A keby sme nemali lesy, urbárske práva a právo na voľný vstup od Márie-Terézie, nemali by sme dnes také možnosti na hubárske a mykologické aktivity. Práve systematické obhospodarovanie lesov od čias Márie-Terézie a Jozefa II zachránilo naše lesy pred osudom, aký postihol lesy Británie... u nás síce nebol dopyt po dreve na lode, ale bez štátnej regulácie prostredníctvom lesníkov by slovenské železiarstvo tie naše lesy v pohode "strávilo" (len by dokončilo, čo už bolo vtedy rozbehnuté)

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 13.12.2014 21:24

Voči lesníkom nemám averziu, sám som vyštudovaný lesník. Len v lesníctve je veľa prežitkov a konzervativizmu v prístupe, a aj veľa progresívnych vecí sa uplatňuje veľmi pomaly.

Súčasný stav lesníctva na SK nekomentujem, stačí však len uviesť, že polovica nášho ročníka v lesníctve nerobí, nemajú na to nervy. Učili nás niečo úplne iné, ako sú nútení v praxi robiť...

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 13.12.2014 22:08

To Ti teda nezávidím, človek ktorý má rád prírodu (a javí sa mi že to Ty si) musí na základe terajšieho správania sa lesníkov meniť zažitý názor, že lesník je ten kto má rád prírodu, rozumie jej a snaží sa o jej harmonický vývoj...(mimochodom, ja som bol tiež prijatý na lesnícku školu, len v deň nástupu som si to rozmyslel, teraz si myslím, že som spravil dobre).

Reagovať na správu

portret

Buki 15.12.2014 13:09

Tak to rád vidím, že neodsudzuješ totalitne „z princípu“ ako podajedni ... máš pravdu, že mnohé „sa pokazilo“ ... verím, že „sa“ nepokazí úplne všetko. A že lesníkov nútia robiť iné, než študovali - za to môžu predovšetkým [jemne povedané] záujmové skupiny mimo lesníctva.

Ja naše lesníctvo vnímam ako jeden z najstarších trvale udržateľných systémov na svete. Životný cyklus sa mu ráta na stáročia, plánuje sa v ňom na desaťročnice - tam by sa v záujme veci hádam mohlo tolerovať aj trochu [zdravého] konzervativizmu.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 15.12.2014 18:59

Ja ale za trocha zdravého konzervativizmu nepovažujem situáciu, keď sa aj podľa oficiálnych štatistík ťaží viac ako je prírastok drevnej hmoty v lese (pritom je verejným tajomstvom, že aj lesníci si drevom privyrábajú + čierna ťažba ostatných), že sa tlačia s ťažbou aj do chránených území vyšších stupňov ochrany, že v lesoch sa umelo udržuje nadstav poľovnej zvery a devastujúci nadstav nepôvodnej zvery (muflón v M. Karpatoch, daniel v B. Karpatoch...) kde lesníci zištne spolupracujú s poľovnými združeniami a Štátna ochrana prírody mlčí a z lesov a lúk miznú vzácne rastlinné spoločenstvá...
Z môjho pohľadu však strácajú kredit hlavne ťažbou dreva počas vegetácie a hniezdenia vtákov.
A tu tiež Štátna ochrana prírody ťahá za kratší koniec oproti drevárskej loby. Kto im dal právo a prečo ich nik netrestá za tie tisíce zničených hniezd vtákov spolu aj s násadou?!
Aké morálne právo má lesostrážca upozorniť niekoho na slušné správania sa v lese počas vegetácie a všeobecného rozmnožovania, keď v tom istom čase dal príkaz na Ťažbu aj z jej devastačnými účinkami hlavne na vtáčiu populáciu. Kto im dá pokutu za tie tisíce usmrtených vtákov?
Ako, kto a za čie peniaze bude sanovať prírodu keď sa konečne spamätáme...

Reagovať na správu

portret

laci 13 13.11.2022 21:30

Neverim,ze ma niekto na toto cas,tým hubam je to jedno

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 14.11.2022 15:29

Posudzujete to podľa "vzorca", "čo nezaujíma mňa, nemôže zaujímať nikoho"?

Reagovať na správu

portret

Sade atlasár 31.10.2014 00:54

Mne sa viac páči drevomilné huby a tento výraz som si vymyslel ja, lebo drevokazné je také dehonestujúce.

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 31.10.2014 06:34

tiez sa mi paci to tvoje pomenovanie

Reagovať na správu

portret

babrli 23.11.2022 14:21

super, aspoň niečo pozitívne v tejto debate

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 31.10.2014 07:22

A pojmenování "drevožijné" vám taky nevyhovuje? (Nevím teda, jestli to ve slovenčině zní přirozeně, nebo jako čechismus.)

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 31.10.2014 10:43

Je to všetko len hra so slovíčkami. Ja používam "drevokazné" a žijem.

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 31.10.2014 12:20

Drevo osídľujúce huby kazia drevo z pohľadu lesohospodárov, preto je zaužívaný názov drevokazné. Skôr než sme sa stali milovníkmi húb, aj tých na stromoch, sme boli aj sme veľkými "konzumentami" stromov- dreva. Počnúc lyžičkou, stolom, posteľou až po strechu nad hlavou, stále vyrábame a kupujeme ba zo zdravého dreva. Ja osobne som za pôvodný názov a to drevokazné huby. V tom názve je zakotvené aj ich nebezpečenstvo.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 31.10.2014 16:53

Drevoosídľujúce je komplexnejší názov, huby nielen drevo "kazia", ale aj to, z rôznych príčin "pokazené", vracajú späť do kolobehu života...

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 31.10.2014 20:32

Slovo osídľovať, podľa mňa vzniklo zo slova sídlo. Akosi sa mi to v súvislosti s hubami nepozdáva. Občania osídľujú neobývané územia. V minulosti osídľovali , napr. pohraničie. Slovenčinári ozrejmite nám to.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 31.10.2014 22:58

Teda taktiež kazia, len v inej fáze rozkladu. Potom už sú drevopremieňajúce.

Reagovať na správu

portret

sipovec 31.10.2014 23:29

Tak isto ako poznáme mykorízne huby, tak isto poznáme huby žijúce na dreve. Či už živom, odumretom, v rozklade a pod., ale stále na dreve. Či ho chránia /neviem?/, kazia, prifarbujú, rozkladajú je vedľajšie. Mne vychádza najjednoduchší názov pre ne - drevné huby.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 1.11.2014 16:14

To beriem, vždy je to lepšie ako tie drevokazné.
Hm, hoci možno nejaký slovenčinár by možno povedal, že tieto "naše" nie sú vyrobené z dreva...

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 1.11.2014 17:06

Aj preto a nielen preto sa mi páči ten názov "drevoosídľujúce huby". Je výstižný, vyčerpávajúci a dôstojný...

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 1.11.2014 19:34

Takže sa biotop napr. podpňovky premenuje na sídlisko?

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 1.11.2014 20:47

Mňa sídlisko negatívne neoslovuje, pre mňa je sídlisko životný priestor a ten v tomto prípade je drevo v rôznych štádiách vývoja...
Takže mi spojenie že podpňovka osídľuje drevo vôbec nevadí. A biotop je drevo xxx dreviny...

Reagovať na správu

portret

sipovec 1.11.2014 22:00

Trošku som popátral a našiel toto. L. Hagara, V. Antonín, J. Baier: Veľký atlas húb /Prvé slovenské vydanie 2006/ str. 11 a 12, citujem: "... Pri tvrdých trúdnikovitých hubách treba vždy zaznamenať aspoň vôňu a chuť, niekedy aj farbu, ostatné znaky týchto DREVNÝCH húb sa sušením neveľmi menia. ...".
Dal som dotaz do jazykovej poradne.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 1.11.2014 22:01

Super.

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 1.11.2014 22:14

Spojenie "drevné huby" sa bežne používa v praxi.

Reagovať na správu

portret

bučo 6.11.2014 13:48

http://www.paseka.sk/inde x.php?&page=kat... S touto knižkou som momentalne spokojny .. či už drevomilujuce azda domodrevne . Drevoosidlujuce je ale slušne pomenovanie... a GUBYDREVNé :DDD

Reagovať na správu

portret

bučo 6.11.2014 13:58

Každopádne tinktura z brezovníka obyč. a práchnovčeka pásikového sa už robí v lekárskom liehu ... Budem informovat či mi z uší rastu šampiony alebo z nosa enoki ..

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 6.11.2014 22:38

Nám doma veľmi chuti čaj z brezovnika a tinktura ma tiež svoje horkosladke čaro hlavne je to pre nás chlapov dobrá prevencia proti rakovine hrubého čreva

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 19.11.2014 08:34

Ako pripravujete caj? Treba brezovnik nastruhat pred nasusenim? A varite ho (ako dlho?) ci iba sparite vo vode? Pijete ho s niecim ochuteny?
Skoda, ze som ho nikdy nevyskusala, pokial som zila na Slovensku.

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 19.11.2014 10:01

Nakrájam umytú hubu (musí byť ešte biely spodok) na plátky cca 5 mm hrubé a potom ich vysuším v sušičke. Keď sú krehké usušením tak ich nalámem na malé kúsky - dajú sa aj podrviť, lebo sú naozaj krehké. A potom len zalejem horúcou vodou (cca 90 stupňovou) a po 5-10 minútach scedím a pijem. Alebo ich večer namočím do letnej vody cca 45 stupňov a ráno scedím a pijem ako čaj buď na studeno, alebo si ho prihrejem. Mne chutí bez sladidla, ale myslím si, že med je OK, aj keď sa pije práve preto, že je jemne horkastý. Inak veľmi mladé plodnice urobia čaj sladkastým sám osebe. Treba vyskúšať. A ak mi pošlete adresu v SS, tak vám môžem poslať, alebo si ho skúste nájsť, však aj v GB sú iste brezy

Pekný deň.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 19.11.2014 20:15

Dakujem za ponuku. I ked tu v Irsku brezy nestretam - a ak, tak len v parku, vyskusam mozno niekedy, ked pridem na Slovensko V UK vo vnutrozemi rastie ovela viac roznych hub ako tu na juhu Irska. Takmer sa do hory neda dostat, lebo je vsetko oplotene zivymi hustymi pichlavymi plotmi. A lesy ako u nas clovek nenajde. Bola som iba zvedava na postup pripravy

Reagovať na správu

portret

sipovec 14.11.2014 08:54

Odpovedáme na Váš e­mail z 1. 11. 2014.

Slovník súčasného slovenského jazyka (1. zv., 2006) uvádza ako jeden z významov

prídavného mena drevný význam „vzťahujúci sa na drevo; súvisiaci s drevom“ s príkladmi drevná

hmota; zužitkovanie drevnej suroviny; drevná plesnina; drevné letorasty, drevné tkanivo; drevné

vlákna, ako aj ovocinárske termíny drevné púčiky, drevné výhonky. Pomenovanie drevné huby pre

huby rastúce na dreve je významovo aj jazykovo správne.

S pozdravom

Mgr. Silvia Duchková

za jazykovú poradňu JÚĽŠ SAV

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 14.11.2014 09:12

OK, tak asi začnem používať termín "drevné huby" pre tie, ktorých plodnice vyrastajú len z dreva.

Reagovať na správu

portret

Laci 20.11.2014 00:25

Môj osobný názor na slovnú hračku je nasledovný: v podstate každá huba rozkladá určitú časť, celulózy či je to vo forme opadaného lístia (upravené baktériami,(rozložené, čiastočne)) alebo priamo drevinu, niektoré ešte potrebujú aj cukor z fotosyntézy a tie sú mykorízne huby ktoré síce parazitujú na koreňoch ale drevine dodávajú aj im potrebné živiny a enzýmy. (ale to je vedľajšie v tejto téme).Takže jednoducho povedané drevo -milné je asi najvýstižnejší názov .Tam sa im páči najviac. (ale to je môj názor).

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 27.11.2014 07:38

Na huby, najmä tie, ktoré milujú drevo, sa treba pozerať z viacerých hľadísk. Napríklad vlastník ťažko nadobudnutého domčeka sa veľmi poteší, keď mu drevený krov vrátane stropu osídlia drevomilné huby.

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 27.11.2014 13:39

Předpokládám, že každý je asi bude tak či tak pojmenovávat hlavně ze svého pohledu, podle toho, jak v té konkrétní situaci houby a jejich interakci s lidkou civilizací vnímá. Pro vlastníka nemovitosti + lesohospodáře jsou "dřevokazné", pro člověka, který se zajímá o jejich ekologii "dřevoosidlující" a "dřevožijné", pro toho, kdo rozlišuje, jakou konkrétní složkou se které druhy živí jsou "dřevomilné" atd. Výraz "dřevní" by se asi dal považovat za neutrální.

Reagovať na správu

portret

Laci 27.11.2014 20:01

To že ich vlastník takéhoto domčeka nemiluje (huby) to je jasné,jeho by sa dalo nazvať hubonemilujujúci.Al e oproti neho jeho drevo milujú huby. ,ale je to iba slovná hračka,priklaňam sa k "univerzálnemu názvu" "DREVNÉ".

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 28.11.2014 12:42

Potom i spojenie drevné huby a ich liečivé účinky je prijateľné.

Reagovať na správu