Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Da sa jednoznacne identifikovat Peciarka pachnuca ?


portret

Robo 5.9.2014 10:44

Ahojte, som zacinaji hubar a mam problem. Da sa jednoznacne nejakym zarucenym sposobom urcit peciarka pachnuca? Vcera som doniesol asi 50 mladych peciarok a nie som si isty ci su jedle alebo ci nemoze ist o jedovatu peciarku pachnucu.. Cast som nasiel na sidlisku na travnatom svahu v parku, rastli v kope a cast v zmiesanom lese a rastli jednotlivo. Vyzeraju rovnako, len niektore maju hlubik o poznanie hrubsi a na konci rozsirenejsi. Ale na reze maju rovnaku farbu - hlubik(duzina) bielu a lupene taku bledo-sivo-hnedkastu) Vonu maju rovnaku ale neviem ju identifikovat ci sa jedna o atramentovu(anizovu vonu bohuzial vobec nepoznam). Nieco take atramentove tam citim ale velmi slabo, a neviem ci si to tiez nenahovaram.. Vsetko su to mlade biele gulovite klobuciky, po otlaceni trochu zozltnu, hlubik na reze v spodnej casti tiez na okraji trochu zozltol. Vyzeraju takto:
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?...
i takto
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?...
Diky za rady, Robo

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.9.2014 11:03

Treba rozrezať po celej dĺžke (dúfam, že spodok existuje) a úplne dole v dužine sledovať sfarbenie. Ak rýchlo chrómovožltne, je to jedovatá pečiarka.

Reagovať na správu

portret

Robo 5.9.2014 11:23

Ked som to rozrezal, tak ten spodok trochu zozltol ale len na uplnom spodku na okraji. Cim dlhsie k nim privoniavam, tak ziadnu vyraznu neprijemnu vonu necitim. Slovaci uvadzaju atramentovu, cesi karbonovu... citim tam nieco ine, ale velmi slabucko..

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.9.2014 12:55

Ak nezožltla rýchlo a výrazne, mala by byť v poriadku.

Reagovať na správu

portret

Robo 5.9.2014 13:13

I ked intuitivne citim ze su ok, tak ich asi aj ked s tazkym srdcom vyhodim lebo nie som si isty..
Dobre, diiky za rady

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 5.9.2014 14:12

"karbolovou" (= jako fenol), ne "karbonovou" (= uhlíkovou)
Jinak snadný test, který mi poradil jeden chlapík z olomoucké poradny, je uříznout malý plátek houby a dát na chvilku do mikrovlnky. Pokud je to pečárka zápašná, hned je po čuchu poznat.

Reagovať na správu

portret

sipovec 5.9.2014 19:52

Tak to je zaujímavý testík...

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 29.8.2021 11:50

Ak necítite výraznú príjemnú anízovú vôňu a na báze hlúbika žltne, asi ide o p. páchnucu.

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 5.9.2014 14:15

Už nějakou dobu se chci zeptat: procházela jsem atlasy co mám, a vyšlo mi následující pravidlo na určení jedlé pečárky: "Červenající, růžovějící a neměnná dužina je jedlá. Žloutnoucí dužina s jasně anýzovou vůní je taky jedlá. Ostatní nebrat." Ovšem v atlase určitě nemám všechny druhy, takže by mě zajímal názor lidí, kteří se v pečárkách vyznají, jestli je to použitelné pravidlo nebo ne. (Šlo mi o něco jednoduchého a použitelného pro amatéra, podobně jako "semaforové" pravidlo pro holubinky.)

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.9.2014 20:49

Je to pravda, tak nejako to vysvetľujem aj v poradni. Ešte v tej skupine nevoňavých pečiarok sú druhy, ktoré sú neškodné, napr. Agaricus impudicus s pestrecovou vôňou a iné.

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 6.9.2014 17:12

Super, děkuju za potvrzení.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 5.9.2014 21:09

súhlas... u mňa rozhoduje anízová vôňa - keď mám nádchu, pečiarkam neverím

Reagovať na správu

portret

vlkodlak mykológ 12.9.2014 02:08

Někteří nemají čich, ať už vrozeně, nebo jsou to kuřáci, takže pomůcka pro ně: A. xanthoderma sice rychle zežloutne, zejména na bázi třeně (ale to závisí na podílu vody v plodnici, suchá reaguje jen pomalu nebo vůbec), ale především se po cca 30 minutách barva změní na fialově hnědou a po několika hodinách opět zcela vybledne. Jedlé žloutnoucí pečárky (pomineme-li hysterii kolem agaritinu) jsou tím víc žluté, čím déle se válejí v košíku, tj. po přinesení domů jsou žluté.

Kromě toho se dá naučit specifický zalomený tvar klobouku u A. xanthoderma, jakož i obvyklé fialové až hnědé odstíny na vrcholu klobouku.

http://www.myko.cz/clanek301/

Reagovať na správu

portret

Robo 12.9.2014 10:43

Vyborne, diiky

Reagovať na správu

portret

... 2.10.2014 19:55

dakujem take nieco som potreboval precitat, totizto som roky niesol v sebe vycitky a obavy ci som ako mlady otec nedal detom konzumovat peciarku pachnucu
vtedy sa u nas vyskytovali peciarky v hufoch o skodlivosti som vtedy vedel ale len pri perlickovej ja som vtedy bol v tom ze "kazda" peciarka je dobra, mladsi syn mal ako dieta zvyseny bilirubin a problemy s travenim a zazltnute oci stale ked si spomeniem kolko som vtedy tych peciarok doniesol domov a kolko sme ich zjedli stisne ma" pri srdci "

Reagovať na správu

portret

rogi 29.8.2021 11:41

Dobry den, nemozte ten specificky zalomeny tvar klobuka lepsie priblizit? Fotku so zvyraznenim kde a o ake zalomenie sa jedna? Dakujem.

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 29.8.2021 23:03

Třeba tady, prostě takový hranatý jak kyblík: https://www.naturfoto.cz/pecarka-zapasna ...

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 2.3.2019 11:51

Semaforové pravidlo pre plávky? Ešte som sa s takým pravidlom nestretol. Môžem požiadať o jeho znenie?

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 2.3.2019 22:18

Klobouk zelený nebo modrý = prima, sebrat (a sežrat a mlaskat, jak by doplnil vlkodlak). Klobouk oranžový, žlutý, růžový = pozor, nejdřív ochutnat. Klobouk červený = stop, nebrat. Jako všechny zjednodušené klíče to má dost velké mezery, člověk pak nechá v lese i jedlé červené či fialové druhy. Na druhou stranu se široce používají i mnohem víc zjednodušená pravidla ("když to má pod kloboukem molitan (rourky) a neni růžovej ani rudej, tak sebrat. Když to má chladič (lupeny), nebrat.")

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 3.3.2019 09:23

Ďakujem
Takéto pravidlá a názvy (molitan, chladič) naznačujú, že mnohí hubári veľa o hubách nevedia. Nečudo, hubárčenie nie je jednoduchý "šport". Tiež som sa stretol s pomenovaním "huba (alebo aj špongia) na spodnej strane hríba", iný nazývajú hymenofor "podhubím". Aby som však všetkým "bežným" hubárom nekrivdil, niekedy vedia veľmi dobre rozoznať rôzne huby, hoci nevedia ani ich presný názov. (Hubár nemusí byť mykológ.)

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 3.3.2019 23:19

Možná vědět nechtějí, anebo ani nepotřebují. Mně stačí, když se orientují dostatečně na to, aby se neotrávili.

Reagovať na správu

portret

... 2.10.2014 19:57

prosim Vas :"Chromovo zltne " to znamena lesknuco zltne ?

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 2.10.2014 20:18

"Chromová žluť" je odstín sytě žluté barvy, ukázka třeba tady: http://www.masinky.cz/produkt/8322-Email...

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 6.9.2014 08:39

Pečiarky,takisto ako aj ostatné huby zbieram veľa rokov.Aj tak som sa pri pečiarke páchnucej "opláchol".Našiel som ju na lúke,kde som roky zbieral pečiarky poľné.Nejako zvlášť som si ju neobzeral-pečiarka aké som zbieral na tých lúkach veľa rokov.Až doma pri varení sa prejavila výrazným pachom.Za surova som necítil nejaký výrazný pach.

Reagovať na správu

portret

monikavk 28.9.2014 10:53

Dobrý deň, a pri tepelnej úprave je ten pach čomu podobný? Skúsila som vyššie spomínaný test s mikrovlnou na malom kúsku, cca 7 sekúnd. , huba ožltla, a pach mi pripomenul opaľovanie svinky, tak som to asi prehnala s tepelnou úpravou
Huby sa nachádzali v chatovej oblasti pri Senici, na okraji rokliny s agatmi a bazou, surové voňaju prijemne, asi ako šampiňóny z obchodu (vôňu anizu tiez neviem identifikovat) . Po otlaceni klobúka ozltol, na reze báza hlubika rýchlo jemne ozltla, po chvíľke sa ozltnutie stratilo. Mladé lupene bledo sivé, veľká plodnica mala ruzovkaste, priemer klobúka cca 12cm. Väčšina plodnic mala supinkaty (popraskany) klobúk , najmenšie hladký biely. Nižšie pripájam link na foto.. Ďakujem za odpoveď a tip ako ich identifikovať..
https://picasaweb.google.com/11120765909...

Reagovať na správu

portret

vlkodlak mykológ 3.10.2014 17:42

Jednoznačně A. xanthoderma. Jestli Vám to voní příjemně, tak to byste asi snědla kdeco

Reagovať na správu

portret

aNJi 28.9.2014 16:07

Dobry den. V nasej oblasti ten isty problem, Peciarky polne a ovcie zbierame dlhe roky a doteraz nebol problem. Az tento rok (v juli prvy krat a teraz zase) nazbierane peciarky po uvareni silno pachnu. Je mozne ze sa medzi nimi objavila peciarka pachnuca alebo udajne maju tento rok nejaku chorobu, zevraj slimacia plesen. Je nieco take mozne?

Reagovať na správu

portret

vlkodlak mykológ 3.10.2014 17:43

To těžko, zřejmě tam byl i A. xanthoderma.

Reagovať na správu

portret

robo_h 11.9.2014 19:11

V lesoch teraz rastie hromadne aj výborná pečiarka hájová. Tiež žltne, ale je subtílnejšia vonia pekne anízovo.

Reagovať na správu

portret

ViKa 28 7.10.2014 22:41

Chcel by som doplniť názory na vôňu pečiarok a ich jedlosť. Často sa uvádza pri pečiarkach žltnúcich anízová vôňa, v monografii Agaricus, edície Fungi Europei sa uvádza vôňa mandľová. Vezmite si anízové semienka, rozdrvte broskyňový list a poškrabte napr.: klobúk vo vrchole - pečiarky obrovskej, alebo hájovej a porovnajte so vzorkami.
Ešte je jedna nejedlá pečiarka Agaricus bernardii (pečiarka smradľavá), z veľkej skupiny červenejúcich pečiarok. Má nepríjemný ťaško definovateľný zápach udávaný ako konský moč.

Reagovať na správu

portret

Fredegar8 8.10.2014 17:26

Chce to prostě jíst jenom ty nezežloutlý části, pak se člověk ani nemusí příliš zabývat přesnou identifikací.

Reagovať na správu

portret

Gabcika a Jirko 18.10.2014 21:08

Zdravim,
vidim ze konecne som narazil na dobrych odbornikov na Agaricus.

Dnes som "nafotil" (viem fotky niesu kvalitne) ked som pri povodi dunaja (luzne lesy - Samorin) natrafil na tieto Peciarky.

Zatial by som vedel spolahlivo z Agaricus urcit - peciarku polnu, obycajnu, hajovu a typicku pachnucu.

Vedeli by ste urcit???
Lokacia - luzne lesy (breza, hrab etc - pri povodi dunaja pri Samorine)

nafotene - dnes

znaky
- nezltla vyrazne rychlo a silno zlto na baze hlubika ako pachnuca (duzina pri reze trocha-malinko zozltla, pri otlaceni troska zltla --- pri typickych pachnucich z minulosti zlta bola silnejsia a hlavne vzdy tak bol ten zapach), nemala tak silny pach ako pachnuca (mala pri mladych plodniciach slabsiu prijemne hubovu/mandlovu pri starych plodniciach bol skor ziadny)
- podoba sa mi to prave na ovciu vid popis huby tu na nahuby.sk (s tou zltou farbou)
http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Agaricus-...
ale ta zlta mi predsa len neda pokoj a navyse tu sa pise na strankach o anize a aniz to urcite nebol (hajova ma anizovu vonu)
- klobuky ako vidno z obrazku mali takove zvlastne flaky nanom
- rastlo dokopy cez 50 takychto plodnic

na obrazkoch su tri plodnice (prva plodnica 1084,1085,1086 ---- druha plodnica 1087-92 ---- tretia plodnica 94-99)
http://postimg.org/gallery/3gr7dk64g/656...

Reagovať na správu

portret

Gabcika a Jirko 24.10.2014 18:55

Nikto Vam to asi presne neurci ale aspon ja Vam dam moju reakciu.
Ja by som pachnucu vylucila kedze aspon pri jednej plodnice by ta farba mala byt vyrazne zlta a vona neprijemna.

Ale dalej uz neviem ani vystrelit na zaklade Vasho opisu a fotiek - skuste sa obratit aj na zahranicnych mykologov {za to nic nedate ak sa viete dohovorit} kebyze tu nepochodite.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 24.10.2014 20:04

Žltne to teda riadne intenzívne. Jednoznačne p. páchnuca.

Reagovať na správu

portret

Gabcika a Jirko 25.10.2014 18:23

Dakujem.

No v porovnani s typickymi pachnucimi bolo o dost pomenej to zltnutie hlavne mimo hluzy (typicke pachnuce som bezne nachadzal) a hlavne ta slaba hubova vona mi tam nesedela (ta vona tam bola sto percentne - hubova pri mladsich a skoro ziadna pri starsich).
No urcite poznate viac tieto huby, tak necham sa poucit a do buducnosti som mudrejsi.
Este raz dakujem.

Reagovať na správu

portret

Gabcika a Jirko 26.10.2014 17:50

Ja nesuhlasim s pachnucou. Este som nikdy nepocula ze by pachnuca mala hubovu vonu co i len slabu. Ale samozrejme nove informacie ked platia tak beriem.

Reagovať na správu

portret

Gabcika a Jirko 27.10.2014 22:32

Tiez dakujem.

Reagovať na správu