Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Hríb Kraľovský


portret

Huby hríby hubári 5.4.2014 13:03

Dobrý deň, nedala by sa nejako zdvihnúť pokuta na chránené huby ? nemusí to byť zrovna len hríb kráľovský, ale aj všetky ,, chránence " je to smutné ako každoročne viac a viac miznú chránené huby, mohlo by to pomôcť , určite by pomohli aj prednášky na školách, ale aj na verejnosti hlavne pre tých ktorý chodia na huby a nepoznajú takéto huby, treba niečo robiť keď si pozerám tie fotografie každý rok kôpky hríbov kráľovských..... povyhadzovaných kade tade... je to smutné podľa mňa malo by sa to začať riešiť :/

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.4.2014 13:27

V súčasnosti oveľa väčšiu hrozbu predstavuje úbytok lokalít vďaka bezhlavej ťažbe dreva. A to by bolo treba zastaviť.

Reagovať na správu

portret

lucnyk atlasár 5.4.2014 13:30

Práve som sa vrátil z lesa, až mi spadla sánka, lesy sa katujú neuveriteľným tempom a vo veľkom rozsahu...

Reagovať na správu

portret

Huby hríby hubári 5.4.2014 14:32

je viacero faktorov ktoré ničia tieto huby, mali by sa aspoň s časti začať riesiť !!

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 5.4.2014 18:39

..a ešte väčšou hrozbou, všeobecne, je nárast chránených "húb"...ale to som začrel do iného súdka, teda suda gigant...zmiznú huby chránece, lebo zmiznú lokality, a zmizne i Slovač (asi sme naozaj sprostí)

Reagovať na správu

portret

sipovec 5.4.2014 21:57

Asi by chráneným"hubám" prospela zmena biotopu... Keď sa už robia tie výruby...

Reagovať na správu

portret

snehulienka 18.4.2014 11:49

tazkymi mechanizmami aj u nas nicia lesy aj podhubie sa donici niekedy az by som zaplakala ked vstupim do hor nechcem verit ako su donicene za socializmu sme brali domou aj haluzinu ako deti sme sekali na podkurenie a teraz sa bere len hrubina

Reagovať na správu

portret

Dodi. 5.4.2014 17:04

môzem len bohuzial konstatovat ze je to tak.

Reagovať na správu

portret

smolicek 6.4.2014 17:48

zasadne nesuhlasim so zastavenim vyrubovania dreva!!! ved na slovensku ziadne ine bohatstvo nemame. sekat, rubat, predavat a rychlit nove sadby. ked uz nasi 150 rokov zaostali polnohospodari nic nevedia vypestovat - les sa pestuje aspon sam. novy les-nove lokality.

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 6.4.2014 18:03

...a Ty si kerí...smolicek ?

Reagovať na správu

portret

Huby hríby hubári 6.4.2014 19:09

Máš chrbtovú kosť ??

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 6.4.2014 19:30

Nepovšimnutá ironie, ty 4 nesouhlasy?

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 6.4.2014 20:44

vyššia pokuta velmi nepomoze....

Reagovať na správu

portret

sipovec 7.4.2014 15:41

Zaujímalo by ma, či už niekto bol svedkom udeľovania pokuty za zber chránencov. Ja som sa s tým zatiaľ nestretol, ale "hubárov" s cisárkami, h. kráľovskými, dupaiňákmi, queleťákmi a pod. v košíkoch, som stretol veľa.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 7.4.2014 19:17

To sa nedá odkontrolovať. Vždy sa dá vyhovoriť, že plodnice boli vykopnuté. Ledaže by za stromom osobne číhala stráž.

Reagovať na správu

portret

Laci 7.4.2014 23:07

Ja osobne mám jednu lokalitu ,kde hríbom Kráľovským sa super darí, možno trošku aj z mojej osobnej iniciatívy, už asi 10 rokov túto praktiku praktizujem a každý rok zisťujem že sa mi hríby Kráľovské odvďačujú každý rok hojnejším výskytom v danej oblasti.(už pomaly ich v danej lokalite rastie viac ako dubákov, hoci to bol pôvodne celkom zaujímavá oblasť pre dubáky. V čom spočíva moja aktivita ,ak nájdem hríb Kráľovský takpovediac skoro po záruke, (aj tak by bola iba potravou pre slimáky) tak jeho plodnicu v okolí cca 20 m okruhu rozoberiem na kúsky a tie kúsky zahrabem asi na 1cm do zeme, a ver mi že z tých zahrabaných kúskov (z 50 kúskov ) uchytí aspoň 5 a tak na budúci rok už máme 5 nových krásnych plodníc na viac ,čo môžeme fotiť a tešiť sa že aspoň trošku sme prispeli aby taký krásny hríb nezmizol z našej prírody .

Reagovať na správu

portret

Huby hríby hubári 8.4.2014 20:21

Slovensko má s týmto problémy a aj tak sa nič nerobí, myslím, že prednášky by mohli pomôcť !! a nie baviť sa kde rastú a kde nie nesúvisí to s meritom veci....

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 8.4.2014 22:49

zlatohríb úhľadný zlatohríb úhľadnýMám pocit, že kdo přijde na přednášku, ten už nepotřebuje velmi přesvědčovat o ochraně hub. A naopak, ti, kteří by to potřebovali, se přesvědčit nechají jen velmi těžko a na přednášku sami nepřijdou. Přečtěte si třeba komentáře autora fotky pod těmito dvěma obrázky: OBR 418013 , OBR 418011 - chráněný nebo ne, hlavně či sa dá zožrať. Co by pomohlo tady?

Reagovať na správu

portret

Laci 8.4.2014 23:15

No tomu nie je čo dodať. Ale práve tí ktorý trošku aspoň poznajú ako rastú huby a hríby by mohli byť nápomocný k zachovaniu určitých aj chránených druhov. Asi takto ak hríb vytvoril plodnicu tak preto aby svoje potomstvo roztrúsil pomocou svojich spór po okolí aby zabezpečil ďalšiu generáciu .V tom prípade ak sa iba budeme pozerať na chránenú hubu ,a nezoberieme ju tak nič nepomôžeme ,totižto ona síce roztrúsi svoje spóry po okolí (asi do vzdialenosti 50 cm)ale sa nedostanú do dostatočnej hĺbky do substrátu aby vytvorili ďalšie podhubie pre ďalší rast. Takže ak rozoberieme starý klobúk a v okolí ho(„zasadíme“ cca do hĺbky 1 cm) je oveľa väčší predpoklad že spóry nájdu vhodné prostredie pre ďalší rast.

Reagovať na správu

portret

PeteN atlasár, mykológ 10.4.2014 11:29

Co by pomohlo? Kdyby byl daný druh jedovatý a žrout by dostal aspoň pořádnou sračku. Příště by si MOŽNÁ rozmyslel, zda-li mu to za to stojí, nebo ne...

Jinak v tomto případě nepomůže nic. Pokud má člověk sebereflexi, která se limitně blíží nule, je jakékkoli přesvědčování marné. Pokud je mu řečeno, že je to houba jedlá, více ho nezajímá, ať má jakýkoli statut ochrany...

Reagovať na správu

portret

sipovec 8.4.2014 23:06

Tú "mínusku" som ti dal ja. Plne súhlasím s Tori!

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 9.4.2014 03:23

Ako prevencia by to určite pomohlo. Ale malo by to vychádzať nie z iniciatívy prednášajúceho, ale zo záujmu skupín, ktoré by mali priložiť ruku k dielu a prednášku zorganizovať a nejako zasponzorovať. Vtedy by sa ukázal reálny záujem a nie že prednášajúci precestuje pol republiky a vidí 10-15 osôb v poloprázdnej sále. To je málo.

Reagovať na správu

portret

dudo 9.4.2014 11:39

Súhlasím s osvetou.
P.S. Tak ako Laci "presádza" H. kráľovský,tak som v tejto sezóne presádzal H. ustricovitú.

Reagovať na správu

portret

gabriell 9.4.2014 12:02

Do zeme?

Reagovať na správu

portret

dudo 11.4.2014 11:51

Ja som si to uvedomil až neskôr. V zemi by bola na dve veci...
Rozkladám ju po perspektívnych odrezaných stromoch.

Reagovať na správu

portret

gabriell 14.4.2014 23:21

A funguje to? Ako to tam dávaš? Pod kôru, alebo do drevnej hmoty?

Reagovať na správu

portret

Laci 14.4.2014 23:33

Jedoducho do zeme ( do substrátu )v okolí iba asi 1-2 cm .Z 10-20 " zasadených" kúskov klobúka tam kde aj spóry sú na budúci rok sa uchytí aspoň 10% čiže 1, 2 nové plodnice + ten starý.Doma už roky pestujem huby a ak tam to funguje aj v prírode by to malo hoci v prírode je to viac kontaminované ako keď doma si v sterilnom prostredí ( ktoré si vytvorýš )

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 9.4.2014 06:45

čo tak skusiť tých čo stretneš upozornit nato čo maju nazbierané?! ja viem že s najväčšou pravdepodobnosťou ťa pošlú do...., ale 1 z 10 sa to mozno v hlave dako uloží.... a kto chce rozdavať pokuty nech sa prihlasi do stráže prírody a môže rozdávať bločky od nevidim do nevidim....

Reagovať na správu

portret

sipovec 9.4.2014 18:12

Myslíš, že to nerobím? Niekedy sa stretneš s výhovorkou "nevedel som, nabudúce to neurobím". Ale aj s reakciou "no a čo, aspoň ostane viac pre mňa", to som stretol "hubára" s dvoma plnými vedrami cisáriek. A väčšinou je to tak, že ťa pošlú tam, ako píšeš s dodatkom "chceš po papuli?".

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 9.4.2014 20:41

no a teraz si predstav ako ta počastuju ked im povieš že im daš napr. 60 € pokutu

Reagovať na správu

portret

sipovec 10.4.2014 14:14

Môj názor. Zákon o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z. z. a Vyhláška MŽP SR č. 24/2003 Z. z. sú úplne „bezzubé“, ako mnoho iných zákonov. Väčšinou platí „silnejší pes j..e“. Preto sa netreba čudovať, že ich všetci tak „striktne“ dodržiavajú. Je niekde v zákone alebo vyhláške /viem, že je to tvoja „parketa“ a ja som ich iba tak preletel/ presne definované, čo sa myslí zberom chránených húb alebo chránených rastlín? Je zber húb definovaný, ako „vybratie zo zeme“ alebo aj ako „zobratie vykopnutej“ huby? Lebo čo nie je „vyslovene“ zakázané – je povolené. Čo keď v nechránenej oblasti poľnohospodárske družstvo /poľovnícke združenie a pod./ pokosí lesnú lúku na ktorej rastú chránené rastliny. Ja si z nich nazbieram, ktoré chcem. Stádo diviakov alebo “tiežhubárov“ prebehne v rojnici a čo nepozná, vykopne. Ja si po nich pozbieram vykopnuté cisárky, hríby kráľovské a pod. Pristaví ma lesná stráž – urobil som nejaký priestupok alebo neurobil? Je tam niekde uvedené, že ich nesmiem vyniesť z lesa? Ak to tam nie je, tak ma nesmie nikto stíhať ani sankcionovať. Ak to tam je, tak všetko beriem späť.
Výška pokuty v tomto prípade nehrá žiadnu rolu.
A ešte, „ruku na srdce“, nikto z nás, keď našiel na 100x100 m cca 250 muchotrávok cisárskych alebo iných chránencov, si neodniesol zopár kusov na ochutnanie? Viem, že zopár jedincov sa nájde, ale nebude ich veľa.
Osveta áno!!! Ale nie formou prednášok pre dospelých. Nikto nemôže prinútiť dospelého človeka zúčastniť sa prednášky „O dôležitosti nezbierania chránených húb“. Na takúto prednášku prídu hubári ktorí túto problematiku poznajú /chránence nezbierajú/, lebo ich to zaujíma a zopár jedincov, ktorí chránence zbierajú – len tak zo zvedavosti. Neviem posúdiť či sa dajú poučiť alebo nie. Potom je zbytočná snaha organizátorov a prednášajúceho, keď percento úspešnosti je mizivé. Forma prednášok je vhodná na základných školách, keď to riaditeľ školy, po dohode s rodičmi, zahrnie do vyučovacieho procesu /má tú právomoc/ a je to povinné pre všetky decká. Niektoré deti to osloví, niektoré nie. Ale efekt je určite vyšší ako prednáška pre dospelých. Určite je údernejšie, keď synátor na hubačke s otcom zahlási: „Tatino , hríb kráľovský je chránený, prečo ho berieš?“ Myslím, že otec po takejto „facke“ už nikdy v živote na hríb kráľovský ani nesiahne. Osveta pre dospelých je podstatne náročnejšia. Niečo sa dá urobiť prostredníctvom internetu, ale nie každý ho má. Lepšia forma je pomocou tlačeného slova, vo forme príloh k časopisom, novinám. Najideálnejšie by bolo, keby vychádzal nejaký hubársky časopis. Hubárska pospolitosť je široká.
A tiež si myslím, že čo najviac dehonestuje otázku zberu chránených húb, je správanie sa tzv. drevárskej loby. Tá má na svedomí najväčšie škody na prírode. A myslenie jednoduchého človeka je, keď si oni môžu dovoliť to čo „stvárajú“, tak prečo by som si ja nezobral hríb kráľovský.

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 10.4.2014 20:40

tak skopirujem sem paragraf 34 odsek 1:

(1) Chránenú rastlinu je zakázané
a) úmyselne trhať, zbierať, rezať, vykopávať alebo ničiť v jej prirodzenom areáli vo voľnej prírode,
b) držať, prepravovať, predávať, vymieňať alebo ponúkať na predaj alebo výmenu.

z toho vyplýva že nikto nebude skúmat či ta huba bola vykopnutá alebo si ju vytrhol, už aj ten co ju vykopol porušil zákon a ty ked ju vezmes si ho porušil tak isto.

k tomu pokoseniu... no to by bolo asi na dlhsiu debatu a polemiku, ale v prvom stupni sa tazko dá niekoho obmedziť v hospodárení - samozrejme ked si toho chranenca vezmes do ruky porušil si zakon teraz pride ta otazka ze co s tým co to pokosil, logicky by mal aj on porušiť zakon, ale ked ho obmedziš v hospodarení bude chciet finančnu kompenzáciu - na to samozrejme tento štát nemá - takze sa tvariš že sa vlsatne nič nestalo a povedzme si pravdu si aj rad ze to pokosil lebo väčšina chranencov potrebuje menežment a takto šopka ušetrila € :D

moj nazor je taký že pokial budeš na dajmetomu luke plnej poniklecov a ty si 5 odtrhneš tak ťa nikto pokutovat nebude (samozrejme je vela iniciatívnych strážcov, ale takých normálnych je viac)

toto je samozrejme len môj osobný názor a výklad zákona, lebo ako sa hovorí : na jeden zákon má 5 právnikov 6 rôznych názorov

P.S. samozrejme najlepšie je zákon dodržiavať, alebo potom to co nepoznám netrhať a nebrat, lebo neznalosť zákona neospravedlňuje....

Reagovať na správu

portret

sipovec 10.4.2014 21:22

Vďaka. To máš pravdu s tými právnikmi a výkladom paragrafou. Lebo už pri slove "držať" by sme my dvaja mali rôzne vysvetlenia. Ty hovoríš "...vezmeš do ruky porušil si zákon...". Ja hovorím "držať" v tomto prípade znamená "držba", čiže do ruky ho chytiť môžem, len si ho nesmiem privlastniť.
Ale je jasné, ak paragraf v tomto znení je aj pri hubách, tak tie vykopnuté cisárky si domov odniesť nemôžem.

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 11.4.2014 06:44

vziať do ruky som myslel tak že si to vezmeš so sebou - čiže privlastníš ako hovoriš ty, čiže vysvetlujeme si to zhruba rovnako len ja som to blbo napisal :D

Reagovať na správu

portret

sipovec 11.4.2014 08:34

Aspoň sme si odskúšali "JUDr. fígle"....

Reagovať na správu

portret

Laci 8.4.2014 23:55

Inač aby som sa vrátil k pôvodnej téme, je tu otázkou aj to či by sme nemali do určitej miery chrániť (aspoň osvetou že starý hríb treba nechať tam kde je) totižto čo sa stáva ,nadmerným hubárčením v určitých lokalitách kde sa berie hlava , ne hlava že dochádza k prirodzenému úbytku zachovaniu rodu. Ak zoberiem všetky mladé plodnice a nenechám aby vytvorili šporí (aspoň niektoré plodnice) pre ďalší rast tak o chvíľu nebudú hríby ani huby .

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 9.4.2014 03:38

Pre takú štúdiu o vplyve zberu húb na ich výskyt a rozširovanie nemusíme chodiť ďaleko a vystačíme si aj so sedliackym rozumom. Stačí sa pozrieť na Záhorie, kde sa suchohríb hnedý zbiera hlava-nehlava už desaťročia a zásadný vplyv to naň nemá a ak áno, podľa toho, čo vidno v košíkoch, zrejme skôr pozitívny.

Reagovať na správu

portret

Huby hríby hubári 9.4.2014 18:20

Myslím, že sa to nikam nikdy nepohne, už len kvôli tomu aký sú Slováci.....

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 10.4.2014 11:00

Podľa genetických výskumov sú Slováci rovnakí ako ostatní

Reagovať na správu

portret

PeteN atlasár, mykológ 10.4.2014 11:27

nejen Slováci...

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 10.4.2014 13:29

..si Slovak?

Reagovať na správu

portret

Huby hríby hubári 10.4.2014 17:51

Som slovák, a vôbec sa mi nepáči ako sa tu ľudia správajú česť výnimkám, ale aj tak hrôza ako sa ničí príroda...........

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 14.4.2014 09:31

Myslím, že největší problém ochrany hub spočívá zejména v několika zásadních věcech.

1) Houby jsou bohužel stále vnímány jako konzumní přírodnina a vzhledem k houbřské tradici je strašně těžké vštípit houbařům to, že také existují (stjně jako rostliny a zvířata) houby chráněné nebo vzácné, které si zasluhují ochranu. To se dá samozřejmě změnit jen částečně a to důslednou osvětou. I tak je ale nutné se smířit s tím, že to bude mít jen částečný efekt a hlavně se vůbec dá těžko posoudit jeho efektivita.

2) Samozřejmě že nás "zvednou ze žídle" vytrhané plodnice ale jak všichni vím, samotné vytržení chráněných nebo vzácných hub mycelium nepoškodí a největší riziko pro zánik druhu na lokalitě je zásadní narušení biotopu nebo jeho zničení.

3) Největší efektivita pro ochranu hub tedy ani tak nespočívá v tom, že budeme pokutovat nálezce vysokou piokutou (což je často problém, protože si neumím představiit, jak tyto lidi podchytit, nehledě na to, že strážci zákon samozřejmě nebudou mít šajnu, že je to chráněný druh), ale spíše bychom měli tlačit na příslušné orgány, které mají ochranu přírody na starosti, případně samozřejmě iniciovat vznik nových chráněných územních celků v případě nalezení státem chráněného druhu. Samozřejmě je důležité se pokusit co nejvíce seznam chráněných druhů hub rozšířit. Teprve až budou třeba vznikat chráněná území, jejichž smyslem je prioritě ochrana hub a až budou třeba lesníci striktně dodržovat plán péče na daných územích, tak se možná ledy hnou.

Každému z nás se stalo, že mu lesníci zničili lokalitu zajímavého druhu a byli jsme vzteky bez sebe, ale těžko můžeme lesníky vinit pokud

1) neporušili zákon a neudělali neoprávněnou těžku nebo neoprávněný zásah v daném území

2) není tento zásah na území, kde se nachází státem chráněný živočich, rostlina nebo houba

Lesníky samozřejmě neobhajuji, jen se na to snažím dívat z racionálního pohledu. Sám ze zkušenosti vím, že když např. člověk naváže úzké kontakty se správou chráněného území, tak se může např. podílet na plánu péče o toto území a zajistit, aby se nikdy nekácelo na místech, kde rostou vzácněé (ani nemusí být cstátem chráněné) houby. Takto s enám to třeba daří v Praze v Chuchli kde Agentura ochrany přírody a krajiny (vytváří plán péče) a Lesy hl. m. Prahy (tedy správce oblasti) mají na lokalitě ohraničené plochy vzácných hub, kde se nebudou dělat žádné zásahy a je vidět že v rámci nanagementu lesního hospodaření na dané lokalitě je to striktně dodržováno.

Myslím, že pokutovat vyššími částkami "nevinné" houbaře veliký efekt mít nebude, i když samozřejmě je stále nutné dělat maximální osvětu, ale může se mnohé změnit legislativně, např, že váda bude prosazovat více maloplošných chráněných území a že bude také důsledně pokutovat a sankcionovat těžaře, kteří dělají nepovolené zásahy na místech, kde se to dělat nesmí...

Michal

Reagovať na správu

portret

cibazol 14.4.2014 23:26

akoze neviem ako to chces riesit pretoze ja osobne chodim na hriby roky a nikdy som nikoho v lese nestretol akoze nejaka kontrola, je uplne jedno ci je pokuta 33€ za kus alebo 4000€ pokial to nikto nekontroluje, ja skor nechapem ludi ktori hriby nepoznaju nasklbu toho plny kos/kabelu, doma to nafotia a potom sa tu pytaju ze prosia identifikaciu huby, to je podla mna psycho, a prednasky na skolach? to neviem ci bol pokus o vtip alebo to fakt nechapem, ludia pokial sa o huby zaujimaju si to bud nastuduju sami alebo ked ich to nezaujima im nepomoze ani prednaska, detom do 18rokov je to uplne jedno a tie nad 18 zase do skoly nechodia aby taketo prednasky mohli absolvovat, a na verejnosti si neviem predstavit tu prednasku, pretoze aby sa ludia vyhli zberu chranencov najprv ten hrib musia poznat a ako im ho chces na ulici ukazat a takisto opisat charakteristicke znaky ked je chraneny a nema sa trhat, z obrazku? asi tazko. nieje to az take jednoduche identifikovat pri niektorych druhoch na prvy pohlad bez dalsieho skumania. cize zberu chranencov sa podla mna vyhnut neda. ale inak prajem vsetkym peknu a hlavne urodnu sezonu plne kose krasnych vystavnych kusov a chutne pokrmy z nich pripravene

Reagovať na správu