Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Sarcoscypha austriaca - makro / mikro určenie


portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 15.4.2013 20:03

ohnivec rakúsky ohnivec rakúsky ohnivec šarlátový
Uz sa tu viackrat rozoberalo ako urcovat Sarcoscypha austriaca. Po tom ako som rozpraval aj s Oldom Rouckom ked urcoval S. dudleyi si myslim ze uz je v tom pre mna hodne jasnejsie. Mozno trochu provokativne ale hodim tu do placu zhrnute rozlisovacie znaky Sarcoscypha austriaca oproti S. coccinea. (Predpokladam ze urcovanie je samozrejme najjednoduchcie na cerstvej plodnici)

1. makroskopicky (potvrdenie hypotezy Jana Cervenku)
po ususeni sa aj relativne slabo ruzovy povrch plodnice meni na bielu ( pri S.coccinea ostava ruzovy) OBR 378944 obrazok ukazuje relativne cerstvu plodnicu - ususenu este to niekedy nafotim

2. mikroskopicky
OBR 378946
- vytrusy maju vzdy len vela malych tukovych kvapiek ( nie aj len niekolko vacsich ako S. coccinea OBR 191927 )
- výtrusy maju na poloch dvojity obal (S coccinea ho nema)
- dlzka vytrusov nepresahuje cca 40 µm ( co je pri S.coccinea bezne)
-vytrusy maju castejsie tupy koniec pri S.coccinea je zaokruhleny koniec beznejsi
- vytrusy klicia len na jednom pole
-okrajove chlpky su vzdy pokrutene ( pri S.coccinea su rovne)

Urcite ma budu zaujimat vase skusenosti - ci vyvracaju alebo potvrdzuju napisane

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 14.3.2016 23:04

Díky za info o tom obale výtrusů. U čerstvého materiálu je krásně vidět, dá se obarvit velmi slabou kongočervení (pak jsou "polární čepičky" kontrastně oranžové oproti bezbarvému výtrusu). Zkoušela jsem i kresylovou modř, ale není to tak kontrastní, kromě obalu silně zbarví i vnitřek výtrusů.

Reagovať na správu

portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 15.3.2016 09:01

dobre je mat aj tieto informacie:
http://www.nahuby.sk/diskusia.php?parent...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 15.3.2016 17:32

Pridávam ďalšiu skúsenosť. Niekedy, najmä keď je vonkajšie excipulum ešte len slabo vyvinuté (koncoročné a skoré novoročné nálezy), nemusí platiť tá moja hypotéza, vonkajší povrch môže byť aj slabo ružovkastý až oranžovoružový. Niekedy sú vonkajšie chlpy na S. austriaca nezvyčajne dlhé, no viac-menej sa stáčajú, čo môže viesť k nesprávnemu vyhodnoteniu. Vtedy totiž úplne nezakrývajú podkladovú ružovkastú farbu. Nedá sa vylúčiť, že absencia chlpov v zimnom období môže byť spôsobená ich deštrukciou, vymrazením, prípadne že relatívne narovnané chlpy sú spôsobené príliš vlhkým počasím, spôsobujúcim napruženie terminálnych hýf (napr. počas tejto zimy, kedy sa naozaj vyskytlo množstvo nálezov S. austriaca s takýmto znakom a po usušení neboli úplne kriedovobiele). Preto vždy treba hodnotiť viac znakov, nie iba výtrusy alebo iba chlpy.

Reagovať na správu