Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

Riešenie.


portret

Tchert atlasár 8.7.2005 00:00

Ponúkam riešenie zapeklitej situácie, do ktorej sa stránky dostali. Namiesto jedného admina viacerých. Každý by bol zodpovedný za niečo iné. J.Č by bol adminom, ktorý by sa staral, aby sa do atlasu nezaraďovali chybne určené fotografie. (Dnes som s ním hovoril a potvrdil mi, že sa tento nešvár neustále opakuje, ale on môže len upozorňovať, ale nie zasiahnuť). Keďže sa stránky stali "prírodovednými", bolo by myslím žiaduce, aby niekto čekoval aj sekciu nehuby, ktorá by mohla vyzerať podobne, ako hubárska. Hmyzáky - Igor Hlavatý a flóru Jarka Richmanová (ale s ňou som ešte nehovoril).
Ďalej by tu bol poradný zbor zvolený z niektorých userov, ktorý by pomáhal pri selekcii fotiek, aby sa už neopakovali niektoré tragikomické fotografie.
Boli by stanovené jasné pravidlá, ktoré by boli zverejnené tu na stránkach. Jedným z bodov by bola klauzula: fotografie nevhodné z takých/onakých dôvodov nebudú uverejnené, pričom autorovi nikto nebude vysvetľovať dôvod ich neuverejnenia, čo by z časových dôvodov ani nebolo možné. Samozrejme, že tu nepôjde o vybavovanie si účtov s kýmkoľvek. Ak bude aj fotka horšej kvality, ale bude mať výpovednú hodnotu a bude v reálnych farbách, nebude dôvod na jej neuverejnenie.
Ďalej navrhujem isté členské príspevky (ak by to bolo možné), ktoré by slúžili ako depozit na ceny a odmenu adminom za ich snaženie. V prípade nemožnosti platenia členského vymyslieť spôsob, ako by si stránky mohli na seba zarobiť, ak je to z právneho hľadiska možné, keďže nebežia na vlastnom serveri.
Rolo, Ty si autorom a adminom týchto stránok a preto by si bol generálnym riaditeľom a vrchným administrátorom.
Zhrnutie: tento web je už príliš ťažko zvládnuteľný jednému človeku a je to aj vidieť. Preto som dal tento návrh, aby som pomohol tak stránkam, ako aj Rolovi. Vyjadrite sa k nemu prosím.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 8.7.2005 00:00

No to je presne trefa do cierneho, dakujem ti Laco!

Dnes som chcel oslovit Jana Cervenku, ze by som mu chcel dat prava nad identifikaciou hub a nad tim ci huba moze ist do atlasu alebo nie. Ja by som bol stastny ako blcha k by sa toho zhostil. Takych administratorov moze byt aj viacej, ak by prislusny ludia mali zaujem.

Co sa tyka kvality fotografii, to sa stane uz uplne v blizkej dobe (mozno dnes) a budem davat pri odobrovani fotografii pozor aby sa naozaj neuverejnovali jednoznacne nekvalitne (rozmazane, z mobilu, zle farebne) fotografie beznych hub. Zatial odobrovanie fotografii necham na svojich pleciach. Vymyslim vsak mechanizmus, ako mozu uzivatelia upozornit na nesvar na stranke: zlu idetifikaciu, zlu fotografiu, neslusneho uzivatela.

Reagovať na správu

portret

Mirka (junior užívateľ) atlasár 8.7.2005 00:00

Jednoznačne je to veľmi dobrý nápad. Videla som už viac stránok, kde celý chod bol na pleciach viacerých adminov. Predchádzalo sa tým chybám v neprítomnosti jedného či dvoch správcov. Držím palce...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 9.7.2005 00:00

No ja by som to bral, dnes som napríklad pozeral bedle v atlase a sú celkom dobre pourčované, no našli sa aj výnimky. Rád by som postupne prešiel celý atlas a opravil v ňom chyby, prípadne diskutabilné huby z neho vyradil, aby sa v ňom nachádzali len plodnice, ktoré zodpovedajú morfologickým charakteristikám pre daný druh, pričom by som ponechal aj netypické plodnice. Určite by to prispelo k lepšiemu chápaniu jednotlivých druhov, keďže často sa do atlasu dostanú aj huby podobajúce sa na dva druhy a nasilu sa im dá druhové meno, ktoré nemusí zodpovedať vyfotografovaným plodniciam. Takto kriticky prehodnotený atlas tiež môže byť užitočný ako dobrá mykofloristická práca, keďže prispievatelia pochádzajú z rôznych kútov Slovenska a údajov o výskyte jednotlivých druhov stále nie je dostatok. Často sú huby fotené v oblastiach, kde nikdy nevkročil mykológ zaoberajúci sa zberom údajov o výskyte húb, takže aj huby, ktoré síce nie sú uložené v herbári, ale sú zachytené na fotografii, môžu doplniť mozaiku o výskyte druhov na Slovensku. Uvítal by som, keby ku každému druhu v atlase bola priradená prázdna mapka (trebárs v novom okne) Slovenska (prípadne Československa, veď sú tu aj zahraniční prispievatelia), do ktorej by sa vkladali štvorčeky znázorňujúce lokality húb zo správne, nie chaoticky určených fotiek. Ja ako človek zaoberajúci sa mykofloristickým výskumom by som si našiel čas na postupné prenesenie údajov do mapiek, ak by to bolo možné zrealizovať. Biogeografia - to je moje. Nemám veľké skúsenosti s tvorbou webových stránok a s HTML, ale uvítal by som, keby bolo možné v atlase farebne odlíšiť fotky, ktoré som už skontroloval, aby som sa pri prípadnom preniknutí novej, ešte neskontrolovanej fotky, vedel rýchlo zorientovať. Tak sem s tými právami, už sa teším!!!

Reagovať na správu

portret

Dana 8.7.2005 00:00

Tiež si myslím, že je tu veľa dobrých nápadov a súhlasím aj s členským.

Reagovať na správu

portret

dari1 8.7.2005 00:00

suhlasim

Reagovať na správu

portret

mz pokročilý 8.7.2005 00:00

Dobrý nápad. Chcem však upozorniť, že J ešte študuje a až mu začne semester, nebude mať toľko času ako teraz. Preto by aj Čivi a Lrar mali mať tie práva na nezverejnenie fotky.

Reagovať na správu