Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

nechajte huby zvieratam


portret

uznemam 6.10.2012 20:30

..ked tak pozeram kolko 10-tisicok hubarov chodi po lesoch a zbieraju VSETKO, tak mi je zle..

ved nechajte daco aj zvieratam.. chcem huby - kupit si v obchodiku.. + aspon neplasim zver..

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 6.10.2012 20:41

Mas pravdu,ved huby predsa rastu v obchodiku,tam sa neplasi zver.

Reagovať na správu

portret

uznemam 6.10.2012 21:10

neviem, normalny clovek nemava sebecke sklony..
myslim, ze byt sebecky je istym sposobom psychopaticke chovanie..

co tie zvierata?

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 6.10.2012 21:21

... ze byt sebecky je istym sposobom psychopaticke chovanie. To ty o com tocis v dnesnej dobe a vôbec vo vsetkych dobach,potom stretavam iba psychopatov. Nemam co uz dalej k teme povedat.

Reagovať na správu

uznemam 6.10.2012 21:23

Užívateľ Ján Šuvada označil správu ako nerelevantnú.

portret

Mischel pokročilý, atlasár 7.10.2012 05:19

Práve naopak, každý z nás ma v sebe gény sebectva ktoré sa prejavia pri zložitejších životných situáciach. Ruku na srdce, každý z nás bol aspoň raz v živote sebcom Čo sa týka nadmerného zberu nemal by som až také obavy o zver, nakoľko naozaj huby sú iba jej liečivým doplnkom. Nakoniec ide o vyrovnanú partiu, veď koľko krát sa nám dostane zver do záhrad? A aby som nezabudol, občas kosím neudržiavané pozemky, všetko vysušené seno ide práve im

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 31.10.2014 17:06

Zaujímavé, nejde tam dať súhlas (k ostatným príspevkom ide), tak ho dávam takto a dodávam pre tú osobu, ktorá začala toto vlákno (lebo asi nepochopila zmysel Jarovho príspevku), že do toho obchodu tie huby niekto dodať musí a zvyčajne práve tie osoby ktoré dodávajú do obchodov sa k lesu správajú nešetrne a devastujúco (ak nejde o huby pestované umelo, ale to je už asi niečo iné).

Reagovať na správu

portret

pakito13 pokročilý 6.10.2012 21:46

práve preto aby som nechal niečo aj zvieratám ich nekupujem v obchodíku, pretože tí čo ich do toho obchodíku dodávajú sú najväčší plieniči a vykupovači húb, je to všetko o prístupe, nejdem do lesa plieniť, zoberiem si len toľko koľko práve skonzumujem a niekedy sa vyberiem aj bez košíka, len tak niečo nafotiť...
... a o plašení zvierat v lese sa dá polemizovať, koľko toho v lese vyplaší hubár ktorý sa pohybuje potichu a koľko lesní robotníci s ťažkými strojmi, mimochodom tí, ktorí rozbíjajú tie lesné cesty, na ktoré majú cyklisti vstup zakázaný, ale to je už na inú debatu

Reagovať na správu

uznemam 6.10.2012 22:30

Užívateľ Ján Šuvada označil správu ako nerelevantnú.

portret

pakito13 pokročilý 7.10.2012 10:09

Ty niečo fetuješ? Kde som odbočil od témy a kde som sa vyhováral?

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 31.10.2014 17:21

No vy ste si mali pred tým, než ste začali túto diskusiu pozrieť, ktoré zvieratá konzumujú huby, aké druhy a v akom množstve. Asi by ste toto vlákno potom nezaložil(a)...

Reagovať na správu

portret

Jankohrasko 7.10.2012 10:04

Určite je potrebné nechať dubáčiky ježkom, aby si na nich pochutili. Včera som videl veveričky, ktoré si nosili červenáčiky a sušili si ich na zimu. Aj medvede a diviačiky majú radi dubáčiky.

Reagovať na správu

portret

BOOBLE 7.10.2012 11:00

Ako bez urážky ale kupovať si huby v obchodíku nenapadne na Slovensku takmer nikoho, okrem jedného nemenovaného mesta. Čisto náhodou mi minule v Bille padol zrak na sušené hríby a následne mi padla sánka. Nie, ďakujem.
Ozaj a čo rybári ? Tiež majú nechať ryby radšej vtákom ?

Reagovať na správu

portret

bleky pokročilý 7.10.2012 16:15

milý Viktor,
absolútne nechápem, o čo ti ide týmto príspevkom
čo sa týka plašenia zveri - momentálne je u vysokej zveri v týchto dňoch ruja - tiež som sa včera z posedu asi 15 min. díval (to ešte berem), nemyslím si, že hubári nejako extra plašia zver. Na to sú iní "špecialisti" a vecičky. Skôr mi cez ruju prekážajú terénne motorky a zvuky vyšš. decibell. A teraz čo sa mám postaviť doprostred lesnej cesty s gulovnicou, aby odtiaľ zmizli?
Ďalšia vec, momentálne sú pre zverinu (zahrniem ako celok) dôležitejšie: dostatok slamy, družstevná kukurica s troškou primieš. obilnín, bukvice, žalude... + soľ na lízanie. Huby sú len ako doplnok stop. prvkov a minerálov u zveriny. Okrem toho zverina žerie s obľubou aj jedovaté druhy húb, ktorých je momentálne dostatok. A keby aj nie, prežijú, neboj sa.
Les ponúka vždy niečo nové a to viacerých ľudí fascinuje. Prechádzky na čerstvom vzduchu prospejú každému. Veľa ľudí si kúpi huby v obchode a pritom príroda ich ponúka zadarmo! (nie za nekresťanské ceny v obchode) a častokrát lahodnejšie, ako tie pobalené v obchodoch.
ps: k sebeckosti a psychopatickému konaniu doporučujem nazrieť do "základov psychológie" nakoľko ide o 2 od seba úplne rozličné pojmy.

Reagovať na správu

portret

kota333 7.10.2012 18:12

Podla mňa je nutné podotknúť, že ale množstvo sušených húb, čo predávajú reťazce sú sušené huby z prírody - tak predsa nie je možné, aby niekto huby zbieral - predal - usušil - zabalil dal do obch.reťazca a cena ??!! - tak to je čo ? a ja nesmiem? hubári - čo tu píšu sú tí čo likvidujú prírodu? - opäť sa pýtam - to kto z Vás ide podporiť zárobky na úkor prírody ? a ten čo tam pôjde a je šťastný, že je von z mesta, že niečo si sám nájde tomu odfikneme hlavu ? - však už sa zamyslite / pár jednotlivcov/ čo tu napíšete ? to chcete aby nejaký vychca...... poslanec predložil zákon - hubári zadarmo / ? / si vylepšujú jedálny lístok - dane neplatia - tak koniec - ZDANIŤ - bo z predaja by sa vylepšil rozpočet a mohli by zvyšovať platy - NO KOMU ? každému o 1 % - no z môjho dôchodku je to 4 Ečka a z poslaneckého ?! prosím Vás kolegovia - yne - nedajte možnosť vrchnosti sa do nás zaprieť jeden nevie, čoho sa niekto z nich chytí. s pozdravom JSK

Reagovať na správu

portret

greenhorn 7.10.2012 20:44

Myslím, že tých hubárov nie sú také strašné množstvá a bohužiaľ nezbierajú všetko, to znamená aj neporiadok- plasty a iné zbytky po neporiadnikoch pred nimi. A s tou zverou musím troška súhlasiť, je nás viac a rušíme im teritóriá aj v nevhodnej dobe. Ale to je téma skôr pre skúsených lesákov.

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 8.10.2012 07:12

v Šaštíne opäť rastú muchotrávky červené a veľa hlúbikov bolo bez klobúčikov ( na mieste, kde je veľa srnčích stôp)

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 31.10.2014 17:17

Muchotrávky červené, slamovožlté aj citrónovožlté občas konzumuje jelenia zver a diviaky, ale vedľa stojacie hríbovité huby im nechutia...

Reagovať na správu

portret

malážabka 21.5.2021 01:32

Nedávno som zbierala na okraji lesa májovky. Pribehla veverička, vraj aby som jej tiež nechala.... Tak som jej nechala Stačilo sa dohodnúť

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 8.10.2012 13:08

Podľa mňa tu ide o "poľovníka", ktorý má nervy na hubárov kvôli prekazeným výjazdom počas ruje. Na stránke Lovuzdar je asi teraz veľká nuda, tak zavítal k nám a strieľa do osieho hniezda, šikovníček.

Reagovať na správu

portret

Margot atlasár 17.10.2012 15:51

Mne to príde skôr opačne,ako naivný názor charakteru,zo srnca vyrastie neskôr jeleň...

Reagovať na správu

portret

hubickyhuby 11.10.2012 15:44

prave som chcel napisat:

na Slovensku jedia hubari zverine huby
v Nemecku zeru huby ludom diviaky a ost.lesna zver.Moze mi ale niekto vysvetlit,preco tie svine nezeru pasnicu bradavicnatu?? su ich tu plne lesy.-vyborna huba,roky ju zbieram

Reagovať na správu

portret

Buki 20.10.2012 10:18

Chlape s uid=w1kmt - to je teda riadne „silná káva“ - takého cibetkového typu (môžeme hádať, cez zažívací trakt ktorého aktivistického hnutia asi tak prešla).

Odhadujem, že chceš kritizovať nenažranecký a konzumistický prístup ku hubám ... ale kupovať lesné huby v obchode - to je konzumizmus vyššieho rádu + podporovanie celého reťazca nenažraneckých obkendošov, ktorí vyťažia stovky percent zisku z činnosti [slušne povedané] chudobného ľudu, čo je odkázaný tie huby zbierať kombajnovým spôsobom.

Keď sme v lese my slušní hubári-amatéri, aspoň je menej priestoru pre komerčných zberačov. A viac ostane „na semeno“ aj pre tú zver.

Reagovať na správu

portret

Paliny 31.10.2014 10:27

Zaujimava diskusia. Môj prvý názor zverejnený na tejto stránke hovorí prečo možno zbierame huby a trochu sa dotýka spôsobu zberu niektorých "hubárov". Určite huby nezbierame len pre seba a nekradneme ich zvieratám. Je to pre väčšinu hubárov radosť zo života v prírode, z poznávania prírody a o úcte k tomuto dielu, ktoré nás presahuje:
"....... raz som sa vybral s manželkou na miesto, kde nikto nechodí a je cca 45 minút pešo chôdze. Miesto je oddelené riekou a prakticky sa tam autom nedá dostať. Stretli sme cca 3-och hríbarov a nikto nemal skoro nič – vraj v hore je sucho. Začal som byť trochu nervózny. Nechcem si odrovnať choré kĺby a nič z toho. Šiel som sa pozrieť na moje 2 miesta.
Po hodine hľadania – bolo dosť sucho a miestami som sa šmýkal pod uhlom 50 st. a bol som silami v koncoch.
/ našli sme cca 6 hríbov dubových, pochopil som, že sa treba presunúť na miesto č. 2, lebo na č.1 nám „ruže nekvitli“.
Problém bol v tom, že som nevedel presnú lokalitu, len som tam raz našiel 1 veľký červivý hríb smrekový a aj to bolo až v októbri a bolo to pod smrekmi.

Presúvali sme sa teda ďalej cca 15 minút a tu zrazu začali tanečky od mojej manželky – vraj ona nejde nikde, zas vraj len chodenie po ceste namiesto pomalého hľadania v hore.
Fučala a prskala, skoro sme sa pohádali – rezignoval som, počkám, šáák jej tie nervy prejdú. Niekedy ústup je lepší ako 1 deň tichej domácnosti.
Vyhlásil som: „Ideme teda domov!“, v duchu zmierený, že som opäť p.d našiel.

Už raz sami to tam stalo, keď som tam sám hľadal zmienenú „zlatú Bonanzu = hubový Klondik„.
Tu však po minúte nastal obrat – zahlásila : „Tu je dubák“, „Zase mám ďalší“, a opäť „mám ďalší.....„.
Ona si myslí že každý hríb s tmavohnedým klobúkom je DUBAK.
To si myslí len DUBÁK. Ale nechal som ju v tom a začal som ďalej hľadať vhodné miesta, kde by mohli rásť.
Našiel som konečne OKOLIČKU so 4-mi hríbami dubovými / pre info: rastú aj pod bukmi, nielen dubmi .../.
Potom ďalšie a preto som sa rozhodol pre kobercový nálet – rojnica s dosahom oka do 3 metrov na každú stranu.
Zavolal som svoju polovičku a vydal som príkaz, kde má chodiť /okraj lesíka nad cestou – teplé miesta s výskytom valiacej sa vlhkosti do mladej bučiny z údolia cca 200m pod nami/.
Výsledky boli veľmi povzbudivé, za chviľku hlásila ďalšie nálezy.
Po skončení prehliadky novoobjaveného miesta č. 2, keď výskyt klesol pod efektívnu mieru počet/čas= 0,1ks/min sme sa dali na miesto č. 3,
ktoré som vytipoval a následne moja našla cca 19 kozákov mladunkých na jednom mieste a vydala pre zmenu mne príkaz aby som to spracoval.
Následne našla ako niekto rozhadzoval starý dubák na podporu rastu v ďalšej sezóne. V tých miestach sme našli cca 10 dubákov.

Potom sme stretli hríbara, ktorý priletel vraj z dediny cca 15km vzdialenej na 4-kolke. Narobil rachotu až sme sa báli, že vojsko došlo a bude streľba.
Tento motorizovaný trkvas urobil osudovú chybu, keď manželke ODPOVEDAL NA JEJ TRADIČNÉ OTÁZKY:
Ako Vám to ide ? Dobrá hubačka ? Čo ste našiel? Ukážete nam čo máte v košíku? A kde rastú ? “,
lebo sa nezdržal a spýtal sa či ideme zdola, že či sme našli tie „jeho maličké dubáčiky“ ktoré tam nechal predvčerom podrásť.
Ja že nie, že sme tam neboli, ale keď nám to ukáže, tak nabudúce si to tam pozrieme !!!.
Radšej sa potom stratil z dohľadu A JA SOM ROZHODOL: „Ide sa na miesto č. 4 = trkvasove miesto“ – tak to tam teraz voláme.
Rýchlo sme postupovali dole mladou bučinou a trhali sme ostošesť kozáčiky - sem tam okolička aj po 10 ks a „dubáčiky“ manželka cca 4 na jednom mieste a 3 na druhom a tak....
Čo to? Za chvíľku vidím trkvasa ako zbiera cca 5 m od nás aby mu aspoň čosi ostalo !
Na to sa ho manželka múdro spýtala: „Zbierate aj muchotrávky červenkasté ?“ On – trkvas sa dal opäť do reči: „A to je čo?“
To bola jeho druhá osudová chyba: „No pozrite sa odrhol som ja jednu muchotrávku, toto je ona, ale si musíte pozerať význačné znaky ...bez pošvy,
hľuza na hlúbiku a vždy červeno červivá, klobúk do hneda prskaný šupinkami .... výborná je do polievky, vynikajúca do praženice, do omáčok, pod mäso .....“
Ak si to ale pomýlite s muchotrávkou zelenou -môže byť aj bledšej farby – má ale na hlúbiku pošvu bielu - tak do cca 48 hodín máte veľké
- možno až tragické, fatálne problémy aj s celou rodinkou, ak to budú jesť s Vami!!!“
No a medzi tým mu manželka vybrala „všetky jeho dubáčiky“. .....

To všetko by sa trkvasovi nestalo, keby ma nenahneval tým rachotom v tichúčkej hore. S manželkou mám rád pokoj, ticho a kľud. To je náš relax, keď sa hýbem v šume vetra a vŕzgajúcich stromov.
Výsledok našej námahy a "dôvtipu": 48 hríbov „dubových“, cca 100 kozákov habrových, cca 15 suchohríbov, cca 20 plávok, ocelosivých, zelených, mandlových, modrastých,cca 15 muchotrávok červenkastých = 2 plné koše, ktoré som rozdal po rodine / sú v nej aj 80, 85 a 90 roční bývalí hubári momentálne majúci problém sa pohybovať aj po dláždenom chodníku/.

Preto ďalej rozdávajme radosť, buďme k sebe ohľaduplní, ale i spravodliví.
Dajme totiž každému to, čo si zaslúži!

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 3.11.2014 12:41

Ono je na tej myšlienke niečo, nemali by sme pustošiť prírodu. Ale na druhej strane, počas sezóny na suchohríb hnedý ho na Záhorí tisícky hubárov zbierajú, tony nazbierajú a napriek tomu stále je ho plno, stačí, aby boli vhodné podmienky na rast. Čo sa týka zvieratiek, neviem ktoré by ho jedli, možno myšky, slimáci, hmyz. Nezdá sa mi, že by bolo červíkov v hubách menej.

Reagovať na správu

portret

bzučko 7.11.2014 19:19

Ako sa asi sušené huby do obchodíku dostanú? Prídu tam samé a potichu?

Reagovať na správu

portret

J.Pol. atlasár, mykológ 22.5.2021 09:28

Můj postřeh z Moravské strany Javorníků. Chodím tam na houby od malička, potkat houbaře ze Slovenské strany se mě nikdy nepodařilo. V posledních letech se tam pořádají šílené nájezdy sběračů hub ze Slovenska. Jezdí autama po lesích po sjezdovce, prostě tak, aby se dostali co nejblíž a nejrychleji k lesu. V lesích po nich zůstavá spousta odpadků, rozbitých hub a hlavně po sobě řvou jak opice. Proč tam jezdí a nenasbírají si houby jinde a hlavně kvalitní? Zde odpověď. Jedná se o organizované skupiny sběračů hub, kteří sbírají pouze jeden druh a to hřib smrkový. Z lesa berou všechny plodnice, staré i plesnivé. Berou tolik co unesou a když mají plno, vysypou houby do kufru auta a jdou znovu. Dělají to z jediného důvodu. Houby od nich vykupuje soukromník, který je ve velkém suší, pak je pomele a prodává jako houbový prášek. Ten kdo si tento výrobek koupí netuší, že jsou houby doslova prolezlé hmyzem, plesnivé a zapařené. V prášku se to nepozná a houbové aroma zůstává zachované. Jednou jsem se s takovou partou sběračů dal do řeči, v káždé ruce měly velké přeplněné koše hub (pro normálního člověka odpadu) . Při rozhovoru si koše položili na chodník aby tu tíhu nemuseli držet v rukách. Když je pak po pár minutách sebrali byl jsem v šoku. Všude jako by někdo vysypal spoustu rýže, byly to červy, kteří během té krátké chvilky vypadly z koše. Jak tohle ještě bude dlouho trvat? To nikdo netuší. Nejde o přírodu ale o pár peněz pro někoho k dobru.

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 23.5.2021 14:14

Ja som toto už tiež zažil - 1. trieda do Rakúska na trh a všetko ostatné na plátky a do sušičky na prášok.

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 23.5.2021 14:24

Prášok sa môže predávať?

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 23.5.2021 15:39

To neviem ako je to u nás, ale asi áno ale nie asi malospotrebiteľom.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 24.5.2021 07:39

Jirko, to isté je aj u nás.
U nás sa o tom nehovorí, ale podnikatelia s hubami (väčšinou poľskí) v sezóne obchádzajú cigánske osady a vykupujú od nich hríby, čučoriedky, maliny, brusnice atď.
Na mojej lokalite sú každý deň keď rastú huby a po nich nenájdete už ani plesnivého hríba. Na chrbte ruksak, a v každej ruke vedro. Často ich vidím na kraji lesa obloženými vedrami naplnenými hríbmi ako čakajú na svojho pasáka s dodávkou. Niektorí majú vlastné autá. To isté som videl na Úhornej a na Horehroní.
Tie moje našťastie neberú

Reagovať na správu

portret

vodal pokročilý 18.6.2021 09:50

Som rád, že nechodíš do lesa, keď tak len s rúškom, lebo by si mohol tie zvieratá nakaziť. Tých hubárov počítaš pred vstupom do lesa, čí priamo v lese?

Reagovať na správu