Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Bedlica ružovolupeňová-jedlá nebo jedovatá?


portret

dedabobr pokročilý 3.10.2012 23:11

Bedlica ružovolupeňová-bedla zardělá (Leucoagaricus leucothites (Vittad.) Wasser) je v atlase stránek uváděna jako jedovatá houba,ale další zdroje, jako VELKÝ ATLAS HUB-L Hagara-V.Antonín-J.Baier.(Ottovo nakladatelství 2005) - ENCYKLOPEDIE HUB A LIŠEJNÍKŮ-Vladimír Antonín (Academia 2006) tuto houbu řadí mezi jedlé.

Reagovať na správu

portret

bleky pokročilý 3.10.2012 23:56

Bedlica ružovolupeňová je správne uvádzaná ako jedovatá huba.
Ja osobne ju neodporúčam konzumovať, vyzerá nevinne, (tí čo ju nepoznajú, zamieňajú si ju s pečiarkou poľnou) a aj keď možno niektorí ju konzumujú, dodžubú si tráviaci systém.
Radí sa medzi pravé primárne otravy vyvolané termostabilnými toxínmi a zaraďuje sa do skupiny Gastrointestinálnych otráv. Spôsobuje gastroenteritický syndróm.
Otravy touto hubou sú síce mierne, ale väčším množstvom naberajú na obrátkach.
Spôsobuje bolesť brucha v mezogastriu, často kŕčovitého a kolikovitého charakteru, silný meteorizmus, flatulenciu, borborygmus, nauzeu, vomitus, ale hlavne silné hnačky, ktoré oslabujú organizmus najmä ak ide o deti.

Reagovať na správu

portret

Peško 4.10.2012 09:21

spôsobuje toho dosť, bez slovníka cudzích slov iba tuším, že čo všetko

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 4.10.2012 12:36

najlepsie som rozumel: hlavne silné ..ačky

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 4.10.2012 18:25

S kterého zdroje jsou Tvoje informace?

Reagovať na správu

portret

bleky pokročilý 4.10.2012 20:13

ahoj Vojtech,
toto je téma na veľmi dlhé diskusie aj medzi odborníkmi.
zdrojov je veľmi veľa, ja čerpám dosť zo zahraničnej literatúry, avšak
mojim veľkým vzorom je p. doc. MUDr. Peter Gavorník, PhD. Je to známy slovenský odborník z oblasti lekárskej mykológie a internej medicíny. Vydal už viacero literatúr ohladne intoxikácií hubami. Niečo vyšlo aj v češtine. Od neho je dosť dobrá literatúra s názvom: Otravy jedovatými hubami. Bratislava 2002 ; tam nájdeš aj bedlicu ružovolupeňovú zaradenú.
Inak aby som bol úplne presný. Táto huba je v Európskych krajinách stále v štádiu výskumu. Len nedávno v nej boli objavené nejaké látky a toxíny termostabilného typu. To znamená, že varom nezanikajú.
Máš pravdu, že veľa ľudí túto hubu konzumuje, dokonca i ja poznám zopár takých. Ono to je tak, že gastrointestinálne otravy majú rôzny priebeh. Nemusíš mať hneď hnačky, zvracať..., môžeš pociťovať ťažobu, nafukovanie, pocit škvŕkania v bruchu, črevách, zápchu, únavu, pocit návalu tepla ..., mnohé toxíny fungujú tak, že fungujú a pôsobia v organizme skryte, tak že o tom ani nemusíš vedieť, roky napr. ničia tkanivo obličiek, odbúravajú farbivo z pečene, farbivo z červ. krviniek, spôsobujú bujnenie monocytov, vnútorné skryté zápaly, odbúravajú minerály z čriev, poškodzujú tráviace šťavy...
ale u každého človeka je to iné - záleží napr. aj od rýchlosti metobolizmu.
Pr. človek ktorý má viac reaktívne žalúdočné šťavy, sa môže so vznikom miernej toxicity v organizme rýchlejšie vysporiadať, a niekedy o tom ani nemusí vedieť. Tebe napr. zle po bedlici nemusí byť, ale keby ju zjedlo povedzme 6 ročné dieťa, mohlo by sa otráviť.
Ak huba pre dieťa predstavuje isté riziko a možnosť toxicity organizmu, hoci dospelý nemusí mať problém, na druhú stranu však nesmieme vynechať ľudí s poruchou trávenia... radí sa všeobecne medzi mierne jedovatú - tak, ako je aj zapísaná tu v atlase.(niektoré toxo-látky z húb sa dajú pekne určiť špeciálnym rozborom moču.) ale to už je iná kapitola. Ja osobne ju takisto neodporúčam konzumovať.

Reagovať na správu

portret

Linda pokročilý, mykológ 4.10.2012 09:39

http://www.nahuby.sk/diskusia.php?parent... tu sa o tom cosi pisalo

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 4.10.2012 18:06

Tuto bedlu konzumuji nejen já a i další bez zjevných následků a potíží.Prošel jsem si i novější dostupné atlasy hub a zatím je všude řazena mezi houby jedlé.
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id60522/
http://www.nahuby.sk/tabulka_obdobia_ras...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.10.2012 23:22

V publikácii od Doc. P. Gavorníka - Otravy jedovatými hubami, vydanej v roku 2002 je uvedená ako jedovatá. Na základe tohto zdroja som ju aj v atlase na tejto stránke prepísal na jedovatú. Táto informácia samozrejme nikoho nezaväzuje prestať spomínanú hubu konzumovať.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 4.10.2012 23:31

u húb opatrnosti nie je nikdy dosť. Zaradil si ju podľa mňa správne vzhľadom na podozrenie z jedovatosti.
Odjakživa tvrdím, že by sa mala pridať ketegória húb "nevhodná na jedenie" z akýchkoľvek dôvodov. Iba huby s istotou neškodnosti by sa mali označovať za jedlé! Napr. bedľa červenejúca - nevhodná...

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 5.10.2012 08:54

Igore,
plně s tebou sohlasím,jen mě překvapilo,že i nové houbařské atlasy,které má k dispozici doma většina běžných houbařů,uvádí některé druhy hub,jako i tuto bedlu jako jedlé!
Občas nějaký houbař donese k určení houbu a je nemile překvapen,když mu řeknu je houba není jedlá a oponuje její jedlostí danou v atlase.Je mě jasné,že atlasy se tisknou v předstihu,ale jedlost hub se nemění ze dne na den.Autoři atlasů by měli reagovat na takové důležité změny zavčas.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 5.10.2012 10:02

Presne tak - bude potrebné zjednotiť údaje o jedlosti. O to by sa mali snažiť okrem nás aj mykologické spoločnosti. Majú medzi sebou medzinárodné kontakty a asi aj konferencie. Inak z toho budeme všetci zmetení. A laici z toho budú na prášky!
Kategória s otáznou jedlosťou by tiež mohla významne pomôcť. Hneď niekoľko húb ma napadá, ktoré by som tam zaradil, pričom sú aj tu uvádzané ako jedlé! Nie je dôvod všetko jesť len preto, že sa mi huba páči a povedzme príjemne vonia. Jesť ak vôbec, by sme mali iba 100% jedlé huby (nie napr. hnojníky, drobuľky, ušiaky). Aj to v obmedzenom množstve. Hubami sa nie je dobré prepchávať (možno s výnimkou hlivy a pod.).

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.10.2012 09:57

bedlica ružovolupeňová - jedlá len pre svokry

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 5.10.2012 10:03

Pošlem túto informáciu mojej svokre

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 5.10.2012 20:51

Janko,pokud rostou sbírej,jednou se také oženíš.

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 9.10.2017 21:00

Janko, preklikla som sa teraz do atlasu, je uvedená ako jedlá. Blekyho informácie by sa mohli dať do atlasu ako upozornenie do poznámky

Reagovať na správu