Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

Ako nájsť smrčkovce


portret

roland vlastník stránok 13.4.2005 00:00

Keďže nám do poradne prišla otázka ako nájsť smrčkovce české, ponúkam vám návod V. Kuncu, podľa ktorého skúšam fungovať aj ja:

V prvom rade su najlepsie miesta pri vodnych tokoch (zvysky luznych lesov) a prameniskach (zvacsa na konci lesa odkial zacina tiect potok). Vela podla mna ale zalezi od drevin. Uplne najlepsia je vrba rakyta (cochvila s jasne zltymi jahnadami) a osika (jej biele kmene teraz super svietia) na okraji lesnych porastov.

Smrckovce ale zasadne rastu vo vnutri okraja porastu a takmer vzdy len na rovinke vo vrstve opadaneho listia. Trebars aj tam, kde v lete rastu pod osikami kozaky.

V bezlesnej krajine skus (zvlast na mape!) vyhladat zelene fliacky popri vodnych tokoch.

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 13.4.2005 00:00

V Čunove bežne rastú na okraji lesného porastu priamo smerom na pole. A keďže tam je divorastúca vysoká tráva, tak rastú v nej. Bol som tam minulý rok s Honzom Červenkom a bez problémov sme ich tam našli...
Poznám krásne "fleky", ba aj celé lesy, ktoré spĺňajú do bodky všetky podmienky potrebné na rast smrčkovcov, avšak vôbec tam nerastú....

Reagovať na správu

portret

Iveta K. 13.4.2005 00:00

Súhlasím - teória je jedna vec a prax iná. Ja sa už 3 roky pokúšam nájsť smrčkovce a doteraz sa mi to nepodarilo napriek tomu, že som prechodila kilometre "správneho" lesa na pravej aj ľavej strane Dunaja. Smrčkovce a smrčky sú jedinými hubami, ktoré sa mi z toho množstva húb, ktoré poznám, nedarí násť.

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 13.4.2005 00:00

Oni su to potvory a radi sa pred hubarmi schovavaju :o) nez si na jar moje oci zvyknu co maju vlastne hladat, chvilku to trva..

Reagovať na správu

portret

pedro 13.4.2005 00:00

...ja ešte doplním, že ich treba hľadať pod všetkými ružovokvitnúcimi stromami a kríkmi - čerešňa, jabloň, trnka, hloh, šípový ker, atď. (niekedy majú rovnaké stanovištia so smrčkami, májovkami a podtrnkami)...

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 13.4.2005 00:00

Správne Pedro, preto si pri ich fotení radšej čupnem, ako kľaknem. Úplne mi stačí tŕň v dlani. Tŕň v kolene nepotrebujem.....

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 14.4.2005 00:00

Dnes som si omylom kľakol... V kolene dierka, osteň vylomený, ale nezlomený. Jeho brata som dal do galérie nehuby....

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 14.4.2005 00:00

Čírovníca májová sa objavuje na stanovištiach niekoľko rokov, ak je to aj so smrčkami podobne -neviem, ja som ich nachádzala náhodile, dokonca aj na svojej záhrade som našla asi pred 5rokmi zo 5ks, ale odvtedy nič. Malo to asi súvis s vysypaným jablkami do jamy pri pivnici ....
Tieto príspevky sú lepšie čítanie ako tie moje 3dňové scifi...k finančníctvu...neporadíte radšej ako nájsť melón- teda stači 1 a aj ten v Sk?

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 15.4.2005 00:00

Smrckovce zvyknu byt svojmu miestu az prilis verne!

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 14.4.2005 00:00

Súhlasím, že si oči musia privyknúť. Už sami niekoľkokrát, že som prešiel celý les a nič. Až na kraji lesa som našiel prvého a zrazu bol celý les plný smrčkov, aj tam, kde som už hľadal. Ak ideme viacerí spolu na smrčky, tak po nájdení prvého sa všetci k nemu zídeme a "privykáme si oči". Pri hľadaní smrčkov je potrebné jeden strom obísť dookola a hľadať zo všetkých smerov, smrčky sa radsi schovávajú.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 15.4.2005 00:00

Tato diskusia ma prekvapila, lebo som povodne zamyslal len ako radu pre Rolanda po jeho zufalom vykriku o nezdare so smrckovcami, ale aj ked to dal na stranku, tak je to v pohode. Samozrejme, neuviedol som vsetky potencialne miesta, kde mozu smrckovce rast (nasiel som ich aj pod jelsami, ceresnami, trnkami, atd.), ale uviedol som hlavne tie, ktore su niecim vseobecne specificke, teraz lahsie v terene najditelne a nie prilis pocetne, teda narocne na prehladavanie (ako napr. kry z celade ruzovite-trnky su dost pichlave), aby sa mu lahsie hladalo.
Z tych typov miest, ktore som uviedol, mam zhruba 30%-nu uspesnost, ze som tam nasiel smrckovce, takze podla mna je to hojna huba. Samozrejme, vela zalezi aj od pocasia. Pocas minulej, vlhkej jari bola tato uspesnost viac ako polovicna. Zvlast som na niektore exponovane a prehrievane miesta zvedavy pocas tohto suchsieho zaciatku jari (ktory sa ale zlepsuje), lebo predpokladam, ze tam toho roku nic nenajdem.
Ano, aj ja som nasiel zopar smrckovcov skoro na luke, ale povazujem to skor za vynimocny, netypicky pripad, ked vlhkostno-svetelne podmienky boli extra a velmi priaznive (alebo je tam dostatocne vysoka trava, ktora ochrani huby a udrzi vlhkost...). Vacsia istota, vzhladom hlavne na rozhodujucu vlhkost, je skor vo vnutri "lesa", porastu. Zvlast este upozornim, ze zvacsa nestaci par stromov, ale
aspon plocha porastu 10x10 m. Hoci poznam izolovane miesto pod rakytou 2x2 m a aj tam su.
Musim vsak priznat, ze niekedy na prvy pohlad super miesta uz sklamali a nikdy som tam nic nenasiel.

Reagovať na správu