Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

REISHI /Leskokôrka obyčajná / Lesklokorka lesklá/Ganoderma lucidum


portret

serpico atlasár 7.2.2009 11:15

Liecive ucinky hub ma zaujali hlavne z dovodu potencialnej ? liecby "atopickeho exemu" a hypertenzie (vysokeho krvneho tlaku). Hlivu ustricovitu uzivam uz urcity cas (v praskovej forme, a verim, ze sa mi ju podari i dopestovat), a kedze v terene nachadzam i "Lesklokôrovku obyčajnú", rad by som to vyskusal, .. k par udajom sa mi podarilo dostat a rad by som sa o info podelil i s Vami ostatnymi,...
Reishi a reishi podobné huby však ako aktívne látky obsahujú polysacharidy, zložité cukry. Ide o veľké molekuly, ktoré sa skladajú z veľkého počtu stavebných prvkov cukru kruhového tvaru. Patria do skupiny "beta-D-glukánov". Na základe ich veľkosti a ich vysokej molekulovej hmotnosti (medzi 10 000 a 150 000 jednotiek) sú telom len ťažko prijímané. K tomu, aby mohli byť biologicky účinnými, musia byť dlhé reťazce molekúl rozštiepené na menšie časti pozostávajúce z dvoch až siestich jednotiek cukru. Tieto sa nazývajú olygosacharidy. Rozhodujúcu úlohu pri tom zohráva vitamín C, ako sa podarilo ukázať Dr. Morishige.

Poly, resp. olygosacharidy reishi zvyšujú bunkovú aktivitu imunitného systému, ktorý, ako je známe, chráni organizmus pred telu cudzími substanciami, predovšetkým baktériami a vírusmi. Aktívnymi sú pri tom rôzne formy bielych krviniek (lymfocyty).

Poly, resp. olygosacharidy reishi zvyšujú bunkovú aktivitu imunitného systému, ktorý, ako je známe, chráni organizmus pred telu cudzími substanciami, predovšetkým baktériami a vírusmi. Aktívnymi sú pri tom rôzne formy bielych krviniek (lymfocyty).
Význam vitamínu C

Pacienti, ktorým sa podajú veľké dávky reishi, často trpia na hnačky. Potiaže môžu byť významne zmenšené, ak užijú denne až do 10 gramov vitamínu C. Vo všeobecnosti sa zdá, že vitamín C zosilňuje účinok reishi. Polysacharidy sa vo zvýšenej miere štiepia na oligosacharidy. Toto štiepenie zvyšuje dostupnosť účinnej látky v biosystéme. Dr. Morishige tým vysvetľuje aj dôvod lepších výsledkov reishi v pokuse na zvieratách. Zvieratá sú na rozdiel od ľudí schopné sami si produkovať vitamín C. Človek je odkázaný obstarať si krytie potreby vitamínu stravou (najmä ovocím a zeleninou). Preto je zmysluplné kombinovať liečbu reishi vitamínom C.

Podľa odporúčaní nemeckej spoločnosti pre výživu činí denná potreba vitamínu C 75 mg. Existuje však veľa výskumov nasvedčujúcich na pozitívny efekt užívania vyšších až vysokých dávok vitamínu C. Okrem iného je tiež známe, že vitamín C patrí do skupiny tých antioxydantov, ktoré ničia voľné radikály. Voľné radikály pozitívne pôsobia na vznik rakoviny. Ak sa po dohode s lekárom v prípade ochorenia má prijať viacej gramov vitamínu C, treba jeho príjem rozdeliť na viac užití denne.

Ak sa užije príliš veľa vitamínu C v jednej dávke, môže dojsť k silným hnačkám. Hnačky sú práve u pacientov s rakovinovým ochorením najviac neželané. Ale nielen to, telo neprijme veľkú dávku vitamínu C naraz a bleskurýchle ju vylúči.

Otázka dávkovania

Väčšine pacientov s rakovinovým ochorením sa podľa odporúčania lekára denne podáva medzi 2 a 10 gramami výťažku reishi. V mimoriadne ťažkých prípadoch bola dávka zvýšená až na 20 gramov. K tomu sa podáva medzi 6 a 12 gramov vitamínu C.
(Dr. Boris Subotič)

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 7.2.2009 13:05

Takto, s takymi chybami i v nazve, i v texte?, mozno najst udaje u vyrobcov, producentov, i liecitelov,
...su taketo udaje hodnoverne?
...dovolil som si pouzit reakciu Jaroslava Maleho (hubovy extrakt)
2.2.2009 16:48, Houbolog. (senior užívateľ):[!] Reagovať na správu
"Jak správně vyextrahovat užitečné látky z určitých druhů hub toť oříšek. Existuje již okolo 100 druhů hub kde byly zjištěny některé látky prospěšné lidskému zdraví a odhadoval bych, že těch druhů bude určitě více.
Většinou se bohužel jedná o nejedlé druhy a v případě těch jedlých, tepelným zpracováním většinu nejprospěšnějších látek ztratíme. Jaké tedy máme možnosti?
Prakticky žádné, bez potřebných znalostí a zkušeností je jakékoli experimentování s různými, byť léčivými druhy značně riskantní. Je třeba si uvědomit že určitý druh nemusí obsahovat pouze látky prospěšné a je tedy nutné najít způsob jak "oddělit zrno od plev".
Bezpečně můžeme prozatím využít snad pouze hlívu ústřičnou".

Reagovať na správu

portret

charlie67 27.5.2009 22:15

Dobrý večer, pročítala jsem zde Vaše příspěvky, které se týkají extraktu z houby lesklokorka lesklá.... Pokud se Vám neustále nedaří oddělit "zrno od plev" a chtěl byste již se to podařilo. I když ne přímo mně :o) nyní je na trhu extrakt z lesklokorky, přesněji z jejích spór, který je cenově dostupný a velice chytře zakomponovaný do nealkonápojů, které jsou, stejně jako již zmiňovaný extrakt, velmi vysoké kvality. Jsou chutné a zdraví prospěšné. Ing. Šárka Valtrová, [email protected] - v případě otázek kontakt na mne pro více info...

Reagovať na správu

portret

sklipo 8.6.2009 20:15

neviete kde by sa dala zohnat sadba reishi?dikes

Reagovať na správu

portret

Hron55 18.6.2009 09:27

Užíval som odvar z uvedenej Lesklokôrky, človek sa aspoň lepšie cíti. Bola označovaná ako huba dlhovekosti a huba činskych cisárov v starej Číne.

Reagovať na správu

portret

topolcanec 12.7.2009 17:36

nemôžete mi prosím niekto napísať postup na odvar z leskokôrky alebo iný spôsob užívania tehto huby. dik

Reagovať na správu

portret

salamander 19.7.2009 13:44

To sú hotové výrobky a extrakty.Ako a či je vôbec možné vyrobiť si vlastný?

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 19.7.2009 19:07

Presný technologický postup neviem, ale huba sa musí usušiť, rozomlieť na prášok a ten sa pridáva do čaju, kávy atď. Ale v akom množstve to si treba zistiť.

Reagovať na správu

portret

marktomark 27.7.2009 23:04

Tu je navod na caj, v anglictine, ak treba prelozim
Tea: Reishi tea is the traditional way of preparing the mushroom. The dried Reishi mushroom slices can be soaked overnight in water, then boiled (with the water) for 5-10 minutes. Strain and enjoy. Or bring water to a boil and simmer for 2-3 hours. The bitter taste can be overcome by adding honey or juice (grape, cranberry etc.). Tea can be stored in the fridge for 3-4 days and served warm or cold. Do not use an aluminum pan for preparation.

Reagovať na správu

portret

salamander 28.7.2009 21:56

Poprosím preklad.

Reagovať na správu

portret

marktomark 28.7.2009 22:58

Caj: Reishi caj je tradicny spoosob pripravy huby. Ususene nakrajane kusky reishi huby mozu byt namocene pocas noci vo vode, potom ich nechame zovriet na 5-10minut. scedime a je to. Alebo privedieme vodu do vadu a pri mierne vriet 2-3hodiny. Horku chut mozeme zjemnit pridanim madu alebo dzusu. Caj mozeme uskladnit v chradnicke 3-4dni a podavat teply alebo studeny. Nepouzivat hlinikove nadoby pri priprave.

este doplnim:
vyluh:
Dajte 15gramov reishi huby do flase s brandy, alebo vasim oblubenym alkoholom a luhujte aspon 6 tyzdnov-dlhsie je lepsie. Uzivat maly poharik preventivne denne.

Polievka:
Dajte do vasej oblubenej polievky kusky huby a pri miernom vreti varime 1-3 hodiny.

Pripomeniem- treba pri konzumacii huby doplnat organizmu vitamin C vo vyssej miere, aby telo lepsie absorbovalo huby.

Reagovať na správu

portret

topolcanec 29.7.2009 17:57

ten výluh zo sušenej alebo čerstvej huby? a do akého objemu alkoholu na vyluhovanie?
ďakujem za odpoveď

Reagovať na správu

portret

marktomark 30.7.2009 22:55

neviem, je to iba preklad z anliny, nebolo pisane, aky objem alkoholu.(do flase- tak myslim ze asi pol litra az 0,75litra)
Hriby urcite susene tam dat.

Reagovať na správu

portret

salamander 29.7.2009 20:24

Ako pravý Slovák-výluh vyskúšam.Ďakujem za všetky rady.

Reagovať na správu

portret

synta 8.7.2010 22:27

Doporučené způsoby přípravy reishi k léčebným účelům
Lihový výluh z reishi

Do půl litru alespoň 40% lihu vložíme 30 g sušené lesklokorky. Necháme týden stát a užíváme 1x až 2x denně 10-20 ml. Doporučuje se používat při neurastenii, nespavosti, kašli, astmatu, trávicích potížích a pro posílení imunity.

Vinný výluh z reishi

Jedná se o tradiční asijskou recepturu. Do litru suchého červeného vína dáme luhovat 30 g sušené lesklokorky. Užíváme jako v předchozím případě po 14 denním luhování. Sušenou lesklokorku můžeme ve víně ponechat trvale.

Odvar (relaxační čaj) z reishi

Hrstku (cca 10 g) sušené lesklokorky namočíme na půl hodiny do litru vody teplé 50°C a následně vaříme na mírném ohni půl hodiny. Scedíme a můžeme přidat med nebo cukr, neboť vývar má hořkou chuť. Popíjíme celý den jako relaxační čaj pro povzbuzení imunity. Pozor - při přípravě se nesmí použít hliníkové nádobí.

Lesklokorku lze použít pro přípravu odvaru opakovaně, dvakrát až třikrát.

Reagovať na správu

portret

PLANETAHUB.CZ 12.7.2010 14:36

Jsem velmi rád, že moje stránky www.planetahub.cz jsou navštěvované a citované i na slovenských serverech. Pokud však převezmete komplet celý text (podotýkám, že autorský), bylo by vhodné citovat zdroj. V tomto případě zde http://www.planetahub.cz/index.php?optio...
Nechci nijak rýpat a ani to nemyslím zle, ale je to slušnost. Díky za pochopení, Ing. Vlastimil Šavelka - PLANETA HUB

Reagovať na správu

portret

synta 17.7.2010 22:31

ospravedlnujem sa.toto ma ani nenapadlo.budem si na to dávať pozor.čačala

Reagovať na správu

portret

PLANETAHUB.CZ 18.7.2010 11:54

Skutečně se nic nestalo, ale "každému co jeho jest". Já jsem velmi potěšen zájmem ze strany Slováků....

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 3.12.2010 06:00

tento pan ma evidentne skusenosti s pestovanim http://www.nahuby.sk/fotogalerie_autora....
mohol by nam k tomu napisat viac tu v diskusii

Reagovať na správu

portret

virtue205 atlasár, moderátor 3.12.2010 08:20

Súhlasím s Milkou, aj mna tato tema velmi zaujima, dakujem vopred

Reagovať na správu

portret

fungi 7.2.2011 20:48

nejak sa to tu stratilo tak znova

Pestovanie Lesklokôrovky obyčajnej
Pěstování Lesklokorky lesklé

Lesklokôrovka obyčajná
Lesklokorka lesklá
Reishi or Ling Chi, Ling Zhi
灵 芝
Cisárska huba
Ganoderma lucidum)


Lesklokôrovka obyčajná: je prekrásna drevokazná chorošovitá huba, rastie ako saprofyt na odumretých kmeňoch listnáčov hlavne na dube. Vytvára jednoročné plodnice s polkruhovým, ladvinovitým klobúkom a excentrickým hlúbikom. V prírode rastie počas leta a jesene v oblasti teplomilného kvetenstva. Rastie v subtropickom a miernom pásme. Rozšírená je tiež v Amazónii, Amerike, Európe, Afrike, Austrálii a hlavne v Ázií. Podľa záznamov veľkého čínskeho historika „Xu-Fu“ a prameňov známeho čínskeho mnícha bol prvý kto konzumoval legendárnu hubu nesmrteľnosti „pre túžbu a ostatný zdravotný prospech“ cisár Shih-huang (259-210 p.nl.) bol to cisár ktorý postavil čínsky múr. Lesklokôrovka je legendárna liečivá huba používaná v Číne, Japonsku a Kórei pri liečení onkologických ochorení, cirhózy pečene, chronickej hepatitíde, hepatopatii, zápale obličiek, vysokom krvnom tlaku, artritíde(choroba kĺbov), neurózach, nespavosti, bronchitíde, astme a žalúdočných vredoch. Používa sa aj pri liečbe HIV a AIDS.
Huba obsahuje Mg, Ca, Zn, Mn, Fe, Cu a Ge - dôležité organické Germánium 4x viac ako v ženšene. Organické germánium zvyšuje množstvo kyslíka v krvnom obehu. Germánium je silným antioxidantom chráni pred voľnými radikálmi a vedľajšími účinkami elektromagnetického žiarenia, pôsobí pri vylučovaní a neutralizácii ťažkých kovov a jedov z tela, znižuje únavu a stres, zlepšuje metabolizmus tela. Huba obsahuje polysacharidy, amino kyseliny, ergosterol, hubový lysozym- vďaka schopnosti narušovať bakteriálnu stenu má silné antibakteriálne účinky, kyselinovú proteázu, steroidy, triterpenoidy, lipidy, alkaloidy, glukosidy, kumarin-glykosid, prchavé oleje, vitamín C, riboflavín(vitamín B2)...
Počas posledných 20 rokov bolo zistených viac ako 200 účinných látok.

//Zdroj: Medicinal Fungi Monographs s.96-107




Potrebujeme: Sadbu lesklokôrovky obyčajnej, čerstvé drevo listnáčov(kmene, pne, hrubšie konáre) hlave drevo duba (vhodné sú aj: hrab, čerešňa, slivka, javor, jelša, breza, gaštan, lieska a topoľ čierny) , plastové vrece, parafín(včelí vosk, sviečka) alebo latex. Môžeme použiť aj širokú priesvitnú lepiacu pásku.

Pracovný postup: Kmene a konáre najlepšie 1 mesiac po spílení, v priemere 15-25 cm narežeme na dĺžku 15 cm. Vzhľadom k pomalšiemu rastu podhubia vŕtame ešte diery po obvode klátika. Do klátikov vŕtame otvory v priemere 15-20 mm, do hĺbky 4-8 cm. Navŕtané otvory vyplníme sadbou a zalejeme roztaveným parafínom (v núdzi je možné použiť napr. sviečku), alebo zatrieť latexom. (tým sa zmenší vzdialenosť medzi očkovanými plochami a skráti sa doba prerastania).
Klátiky očkujeme tak, že na hornú reznú plochu aplikujeme asi 1cm hrubú vrstvu sadby a priložíme naň ďalší klátik. Postupujeme do výšky asi 6 klátikov, pričom horný a spodný koniec očkujeme podobne, prekryjeme sadbou a na konce priklincujeme 4cm hrubé drevené kotúče. Takto naočkované klátiky uložíme do čistých plastových vriec, vrecia zaviažeme a uložíme prerastať do teploty 25-30 °C. Kmene prerastú podhubím za 4-6 mesiacov v závislosti na tvrdosti dreva a teplote prostredia. Prerastené kmene zakopeme celé zarovno zemou a prekryjeme asi 3cm zemou alebo hrabankou na tienisté, záveterné a vlhké (nie podmáčané) miesto. Podhubie lesklokôrovky sa rozrastá z klátikov do okolitej zeminy kde čerpá vlahu a minerálne látky, preto sa hlavne v suchších obdobiach musí okolitá pôda zalievať. Klátiky je vhodné zatieniť napr. prístreškom. Huba plodí podľa tvrdosti dreva 3-6 rokov.

Reagovať na správu

portret

fungi 7.2.2011 20:56

nakolko sa stratil aj druhy clanok, ten je tu :

Zdravim, tak :

Zlozenie substrátu:
77% dub.piliny,20% pšeničné otruby,1% sádra"šedá",1% sacharóza, 1% kukuričný šrot.
Sterilizované v autokláve pri tlaku 1,8 Bar po dobu 2 hodin. Substrát som očkoval sadbou na ciroku zrnovom"sorghum bicolor" kmeňom MFTCCA013/05/2010 to jest Ganoderma lucidum. Cirok je ten najlepsi nosič čo sa týka sadby pre ganodermu lucidum.
Substrát prerástol asi za 40 dní pri teplote 26°C. Potom som ho premiestnil do takej malej pivničky. Teplota od 16-18°C. Vlhkost vzduchu okolo 70%. Plodnice rástly pomerne dlho, niečo cez dva mesiace. Literatúra udáva teplotu 21-27°C, ale pri vyššej teplote plodnice niesu také kvalitné. To isté platí aj pre hlivu ustricovitu, rastie aj pri 24°C ale plodnice vypestovane pri 16°C su ovela krajsie a kvalitnejsie, ale rastú ovela dlhšie.

mam v zbierke co sa týka ganodermy :8 kmeňov izolatov zo slovenska, jeden z trópov a potom G.oregonense,G.tsugae a aj G.sinense
a specialne vyslachtene kmene pre farmaceuticky priemysel G.lucidum, ktore obsahuju niekolkonasobne vyssie mnozstvo ucinnych latok.
Pestovanie na klátikoch je jednoduchšie, skopírujem sem jednoduchý návod na pestovanie.

Reagovať na správu

portret

margaretka 22.9.2014 15:21

Pekne pozdravujem, aj keď s istým časovým posunom...Fandím lesklokôrovke, aj sa mi darí ju kde-tu nájsť. Chcela by som ju však pestovať aj doma. Internet je chudobný na ponuku substrátov, tak sa na Vás s dôverou obraciam, či náhodou nemáte nejaké utajené info, kde sa dá substrát zohnať, resp. normálne a slušne kúpiť.
Gita Ivaničková

Reagovať na správu

portret

bučo 20.10.2014 14:15

http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php? ...
prosím je toto leskokuorka ??

Reagovať na správu

portret

bučo 20.10.2014 14:22

http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.p hp?... nalavo dovoz z číny napravo by mohla byt?? je leskla tvrda .... da sa este s niečim zamenit ?

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 20.10.2014 14:40

Tie Tvoje určite nie sú.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 20.10.2014 18:51

Áno, dá. S trúdnikovcom chlpatým a práchnovčekom pásikavým.

Reagovať na správu

portret

martina lul. 16.2.2018 10:00

Ja pouzivam reishi hubu uz roky, a citim mensiu unavu a celkovo sa citim lepsie. Imunitny system mi funguje lepsie a menej krat do roka byvam chora. Davam si jednu tobolku denne, vela dodatocnych informacii ako aj davkovanie som aj nasla na tejto stranke: https://www.polakova.sk/reishi/

Reagovať na správu

portret

Martin Mička pokročilý 23.2.2018 13:08

Nám známý Michal Mikšík představuje tuto houbu v pořadu české televize polopatě.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10658...

Reagovať na správu

portret

Motylik Monika 22.1.2019 07:53

Má už niekto skúsenosti s prípravou leskokôrky lesklej a jej užívaním? Našla som si doma takýto recept, neviem odkiaľ ho mám: 40 g leskokorky, 2 dcl jablkoveho octu. 14 dní sa luhuje v poháriku prikryte tanierikom. Po scedeni sa užíva 2x denne lyžička, 2 týždne. To je celé, je to trochu stručné, ale na internete by som možno niečo našla.

Reagovať na správu