Úvodná stránka » Diskusné fóra » Konzumácia a kuchynská úprava húb »

Prerusene susenie hub v susicke


portret

mirtva 4.11.2020 14:42

Ahojte, chcela by som sa poradit, dali sme susit vecer huby (suchohriby a dubaky) do susicky (55°C), avsak cca po 2 hodinach sme ju vypli, aby nebezala v noci (BOZP)....ale tacky s hubami sme uz v navale unavy nerozlozili, nechali sme ich na sebe.
Rano bola na vrchnej pokrievke vyzrazana voda - MYSLITE SI, ZE SA HUBY ZAPARILI A SU NEKONZUMOVATELNE?
Rano sme ich dosusili, avsak sme ich odlozili separe na bok a snazime sa zistit, co s nimi

Dakujem za odpoved/radu....

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 4.11.2020 20:50

Teplo a vlhko sú dobré podmienky na rast plesní, ak tam boli nejaké ich zárodky - výtrusy niektorých húb prežívajú aj teploty nad 100°C takže 55°C nestačí na nejakú sterilizáciu. Mykotoxíny produkované niektorými plesňami majú silné karcinogénne účinky a poškodzujú napr. pečeň (Ochratoxíny, Aflatoxíny). Či tam niečo narástlo a ak ano, či je to aj nebezpečné, to na diaľku nikto nezistí..ale teoreticky mohlo. Len čisto z prevencie by som to vyhodil.

Reagovať na správu

portret

mirtva 5.11.2020 18:26

Dakujem velmi pekne, pojdu do kosa

Pekny den prajem

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 5.11.2020 18:45

Teraz sa dajú nazbierať čerstvé, hádam rýchlo doplníte zásoby

Reagovať na správu

portret

shimie atlasár, moderátor 19.11.2020 18:56

Otazka bola inac smerovana, ci po preruseni susenia moze pouzit hriby, ktore zostali do rana vlhke, mokre a ci ich moze opatovne dosusit a pouzit. Ci sa pocas noci nezdusili, ako napriklad ked nechas huby v igelitke, aspon ja takto rozumiem otazke. Nepise nic o splesniveni pocas noci a nasledneho nicenia plesne teplym 55°C vzduchom. To je celkom jasne ze plesnive huby by uz asi nikto nesusil a nekonzumoval. Stalo sa to aj mne par krat pri suseni, ked sa susicka v noci vypla a huby zostali par hodin bez tepla a prudenia vzduchu. Ci takto prerusesene susenie uskodi hubam, neviem povedat, po opatovnom zapnuti sa huby dosusili, ale zostali tmavsie. Ked uz susit v susicke, tak co najdlhsie a na nizkej teplote a obcas huby v plate poprehadzovat a hlavne nedavat velku vrstvu. Vsetko ostane co si napisal je pravda, dokonca neviem ci niektore vytrusy neznesu teploty vacsie ako 200°C - 300°C.

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 19.11.2020 19:40

Ono ide o to, že ak je teplota trvalo vyššia ako tá, ktorá vyhovuje aktívnemu rastu húb, nič tam nenarastie. Ak teplota dočasne klesne (po vypnutí sušičky), obnovia sa podmienky na rast húb a baktérií. Myslím si, že sú dokonca lepšie, ako keby sa to sušilo voľne, pretože vlhkosť vzduchu v sušičke sa zvýši na 100% (tvoril sa kondenz) a teplota je dlhodobo vyššia ako okolitá, niekoľko hodín. Vysoká vlhkosť a vyššia teplota znamená rýchlejšie rozrastanie húb či baktérií. Potraviny nemusia byť viditeľne plesnivé na to, aby obsahovali toxíny, dokonca aj chutiť môžu normálne. To je napr. problém para orechov či arašíd, senzoricky nezistíš, že je prekročený limit na obsah mykotoxínov. Vyzerajú normálne, ani zatuchnuté nie sú. Či sa niečo podobné môže diať aj u húb, neviem. Ale keďže poznám účinky tých toxínov, zdá sa mi rozumnejšie to preventívne vyhodiť, ako riskovať napr. poškodenie pečene. Možno som v tomto príliš konzervatívny, ale keď sa to stalo mne, huby išli do koša.

Reagovať na správu

portret

shimie atlasár, moderátor 19.11.2020 20:08

Ano, teraz si to presne popisal a plne s tebou suhlasim.

Reagovať na správu