Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Pluteus salicinus »

História popisu - Pluteus salicinus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 30.12.2011 17:49

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Pers.) P. Kumm.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Pavel Lizoň
Malý atlas húb
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 18.09.2001 00:00

štítovka vŕbová

Pluteus salicinus
štítovka vrbová

Jedlá huba
Výskyt: IV. - VI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má v priemere 30-80 mm, za mladi je zvoncovito klenutý, neskôr plocho rozprestretý, najprv striebristosivý, neskôr sivomodrý až sivozelený, v strede vždy najtmavší, hladký, holý, jemne vzrastene vláknitý, iba v strede vráskavý a vločkatý.

Plodná časť:

Lupene sú 8- 12 mm široké, husté, bruškaté, pri hlúbiku voľné, pri okraji široko zaoblené, najprv biele, neskôr mäsovoružové.

Hlúbik:

Hlúbik je valcovitý, zvyčajne mierne prehnutý, 30-80 mm vysoký a 6-12 mm hrubý, distinktný, na báze trocha zhrubnutý, čistobiely, pozdĺžne vláknitý a miestami jemne sivo alebo sivozelenkasto vločkatý, vnútri špongiovito vypchatý, lámavý.

Dužina:

Dužina je tenko mäsitá, dosť krehká, vodnatá, biela alebo belavosivastá, na reze farbu nemení, chuť má miernu a vôňu nevýraznú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je mäsovoružový až hnedoružový.

Výskyt:

Rastie najviac na jar a zriedkavo aj v lete na odumretých kmeňoch a pňoch rozličných listnatých stromov, najmä na vŕbach, jelšiach a topoľoch. Je to pomerne zriedkavá huba a nájde sa iba kde-tu.

Význam:

Je to jedlá huba, ale má iba podradnú chuťovú kvalitu. Okrem toho je veľmi zriedkavá a teda pre praktických hubárov bezvýznamná.