Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

štítovka vŕbová

Pluteus salicinus (Pers.) P. Kumm.
štítovka vrbová

Jedlá huba
Výskyt: IV. - VI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má v priemere 30-80 mm, za mladi je zvoncovito klenutý, neskôr plocho rozprestretý, najprv striebristosivý, neskôr sivomodrý až sivozelený, v strede vždy najtmavší, hladký, holý, jemne vzrastene vláknitý, iba v strede vráskavý a vločkatý.

Plodná časť:

Lupene sú 8- 12 mm široké, husté, bruškaté, pri hlúbiku voľné, pri okraji široko zaoblené, najprv biele, neskôr mäsovoružové.

Hlúbik:

Hlúbik je valcovitý, zvyčajne mierne prehnutý, 30-80 mm vysoký a 6-12 mm hrubý, distinktný, na báze trocha zhrubnutý, čistobiely, pozdĺžne vláknitý a miestami jemne sivo alebo sivozelenkasto vločkatý, vnútri špongiovito vypchatý, lámavý.

Dužina:

Dužina je tenko mäsitá, dosť krehká, vodnatá, biela alebo belavosivastá, na reze farbu nemení, chuť má miernu a vôňu nevýraznú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je mäsovoružový až hnedoružový.

Výskyt:

Rastie najviac na jar a zriedkavo aj v lete na odumretých kmeňoch a pňoch rozličných listnatých stromov, najmä na vŕbach, jelšiach a topoľoch. Je to pomerne zriedkavá huba a nájde sa iba kde-tu.

Význam:

Je to jedlá huba, ale má iba podradnú chuťovú kvalitu. Okrem toho je veľmi zriedkavá a teda pre praktických hubárov bezvýznamná.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (18. 09. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (30. 12. 2011)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia