Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Leccinum subcinnamomeum »

História popisu - Leccinum subcinnamomeum

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 01.01.2012 21:33

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Pilát & Dermek


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 18.04.2001 00:00

kozák škoricovohnedý

Leccinum subcinnamomeum
kozák skořicový

Výborná jedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-180 mm v priemere, najprv je plocho polguľovitý, potom klenutý a napokon vankúšovitý s tupým okrajom. Farby škoricovohnedej, hladký, trochu plstnatý, suchý a matný; za vlhkého počasia býva mierne slizký.

Plodná časť:

Rúrky sú 15-30 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené, za mladi belavé, potom sivokrémové; na reze nemenia farbu. Póry sú okrúhle, drobné, najprv biele, potom špinavosivasté a napokon sivokrémové.

Hlúbik:

Hlúbik je 80-180 mm vysoký a 12-35 mm hrubý, valcovitý, hore stenčený, v strede zhrubnutý, na báze končitý. Farby bielej, s drobnými hustými odstávajúcimi šupinkami, ktoré sú v hornej časti najprv biele, potom hnedastočierne a v strednej a dolnej časti takmer sadzovočierne; blízko bázy býva okrovožlto sfarbený.

Dužina:

Dužina je biela, pod pokožkou klobúka krémová, na vzduchu nemení farbu. Za mladi je v celej plodnici pevná, v dospelosti je v klobúku špongiovite mäkká a v hlúbiku až drevnato vláknitá. Chuť má lahodnú, vôňu slabo hubovú, príjemnú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledohnedý.

Výskyt:

Kozák škoricovohnedý rastie od augusta do októbra pod rôznymi druhmi briez. Je rozšírený iba v Európe a najmä v severných oblastiach európskej časti ZSSR.


Je jedlý a rovnako chutný ako kozák brezový.