Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák škoricovohnedý

Leccinum subcinnamomeum Pilát & Dermek
kozák skořicový

Výborná jedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-180 mm v priemere, najprv je plocho polguľovitý, potom klenutý a napokon vankúšovitý s tupým okrajom. Farby škoricovohnedej, hladký, trochu plstnatý, suchý a matný; za vlhkého počasia býva mierne slizký.

Plodná časť:

Rúrky sú 15-30 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené, za mladi belavé, potom sivokrémové; na reze nemenia farbu. Póry sú okrúhle, drobné, najprv biele, potom špinavosivasté a napokon sivokrémové.

Hlúbik:

Hlúbik je 80-180 mm vysoký a 12-35 mm hrubý, valcovitý, hore stenčený, v strede zhrubnutý, na báze končitý. Farby bielej, s drobnými hustými odstávajúcimi šupinkami, ktoré sú v hornej časti najprv biele, potom hnedastočierne a v strednej a dolnej časti takmer sadzovočierne; blízko bázy býva okrovožlto sfarbený.

Dužina:

Dužina je biela, pod pokožkou klobúka krémová, na vzduchu nemení farbu. Za mladi je v celej plodnici pevná, v dospelosti je v klobúku špongiovite mäkká a v hlúbiku až drevnato vláknitá. Chuť má lahodnú, vôňu slabo hubovú, príjemnú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledohnedý.

Výskyt:

Kozák škoricovohnedý rastie od augusta do októbra pod rôznymi druhmi briez. Je rozšírený iba v Európe a najmä v severných oblastiach európskej časti ZSSR.

Je jedlý a rovnako chutný ako kozák brezový.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (18. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (01. 01. 2012)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia