Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

stenový pupočník

Umbilicus rupestris (Salisb.) Dandy
pupec štěrbinový

Bežný druh
Kvitnutie: V. - VII.

Opis:

rodina: Crassulaceae
Rastlina "Stenový pupočník" je priemerne vysoká 10- 25 cm . Bledé bodce zvonovitých, zeleno - ružových kvetov tejto rastliny sa objavujú v máji a zelené plody dozrievajú cez leto. Kvety majú tvar úzko rúrkovitý až zvonkovitý, obrátený smerom dolu a sú husto usporiadané okolo hlavného stvolu až po samý vrch. Vyrastajú zo základnej ružice asi 2 cm guľatých mäsitých listov s priehlbinkou v strede, na krátkych stopkách, priemernej dĺžky okolo 2 a 3 cm. Umbilicus rupestris je stálezelená trvácna rastlina z čeľade rozchodníkov alebo z rodu Crassulaceae.
Korene sú plytké a ľahko sa poškodia. Rastlina má listy po celý rok, dorastá do výšky až 25 cm a je odolný voči asi -15 ° C. Semená dozrievajú od júla do septembra. Táto rastlina uprednostňuje vlhkú dobre odvodnenú pôdu s umiestnením na slnku alebo v tieni.

Stanovište / Rozšírenie:

Pochádza z Britských ostrovov (hlavne západných oblastí), Európy, severnej Afriky a Stredozemného mora. Nachádza sa vo vlhkých, kyslých podmienkach, často vo vlhkých skalných štrbinách, na tienistých stenách alebo na strmých brehoch, často i s inými rastlinami, kde sa sukulentné listy rozvijú do vejárovitých ružíc.

Význam:

Je to jedlá, dokonca medicínsky využívaná rastlina. Môže sa použiť na ochladenie drobných popálenín a odrenín tým, že odstráni spodnú povrchovú vrstvu z listu a aplikuje ju na ranu ale i na iné zdravotné problémy.

Poznámka / Zaujímavosti:

Anglický názov " navelwort " či "pennywort" a vedecký názov umbilicus pochádzajú z okrúhleho tvaru listov , ktoré majú "pupok" - prehĺbenie v strede listov, či tvar mince, po okrajoch jemne okrúhlo vykrajovaných, až vlnitých.

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Saxifragales > Crassulaceae > Umbilicus

Synonymum:

Umbelicus pendolinus DC.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Božka Skolozdrovic (10. 06. 2020)
Zmeny vykonali: Ján Zábojník (02. 05. 2022), Jozef Oboňa (11. 06. 2020)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Biolib.cz
Položka je prelinkovaná na Biolib.cz


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia