Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

ricín obyčajný

Ricinus communis
skočec obecný

Jedovatý druh
Kvitnutie: VIII. - X.

Opis:

Ricín obyčajný (Ricinus communis) mohutná bylina, rastúca až do veľkosti stromu, listy má dlaňovité, kvety vo vzpriamených súkvetiach. Dolu samčie so žltými peľnicami, hore samičie orgány s červenými bliznami. Semená majú typický mramorovaný vzhľad. Zaujímavosťou je, že kvety opeľujú osy. .
Má veľké výrazné listy so zúbkatým okrajom, ktoré sú hlboko 5- až 9- laločnaté. Majú dĺžku 15 až 45 cm a môžu byť zelené, purpurové alebo bronzovočervené.

Zelenkastožlté kvety tvoria vzpriamené vajcovité klasy dlhé do 15 cm, pričom hore sú samčie kvety a dole samičie. Každý samičí kvet má nápadnú červenú bliznu. Z kvetov sa vytvoria červenkastohnedé tobolky, ktoré sú pokryté hnedými ostňami. Majú tri puzdrá, v každom sú tri semená. Sú oválne, hnedé s tmavými škvrnami a pripomínajú fazuľu.

Stanovište / Rozšírenie:

Ricín pochádza z tropickej Afriky, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. Najväčším producentom ricínových semien v súčasnosti je India

Význam:

Ricín je oddávna známa úžitko­vá rastlina, ktorá sa pestuje v teplých oblastiach pre olejnaté semená. V starom Egypte a v Oriente sa olej používal na ošetrovanie pleti a vlasov, ale aj rán a na technické účely.
Surový olej lisovaný zo semien obsahuje jedovatý proteín toxalbumín ricín. Terapeuticky sa dá používať až po technologickom spracovaní (čistenie, zahriatie na 80°C), kedy sa toxín denaturuje a stratí svoju účinnosť. Menej nebezpečný je alkaloid ricinín. Po rafinácii obsahuje olej triglyceridy kyseliny ricínoolejovej, olejovej, linolovej a steárovej.
Pre obsah ricínu sú ricínové semená silne jedovaté. Kritická dávka pre deti je 6 a pre dospelých 10 semien.

Poznámka / Zaujímavosti:

V strednoeurópskych podmienkach je ricín obyčajný jednoročná bylina. Stonka nesie striedavé, dlaňovité, červenkasté listy a na vrchole metlinu jednodomých kvetov. Samičie kvety sa nachádzajú v hornej časti, samčie v dolnej časti súkvetia. Plod je ostnatá tobolka s veľkými, pestro bodkovanými semenami, ktoré sa podobajú fazuli.

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Malpighiales > Euphorbiaceae > Ricinus

Synonymum:

Cataputia major Ludw.
Cataputia minor Ludw.
Croton spinosus L.
Ricinus africanus Mill.
Ricinus angulatus Thunb.
Ricinus armatus Andr.
Ricinus atropurpureus Pax & K.Hoffm.
Ricinus badius Rchb.
Ricinus borboniensis Pax & K.Hoffm.
Ricinus cambodgensis Benary

Autor popisu:

Božka Skolozdrovic, 07. 10. 2018

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Biolib.cz
Položka je prelinkovaná na Biolib.cz


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia