Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

dub balkánsky

Quercus frainetto
dub

Kvitnutie: V. - VI.

Opis:

Listy sú 14 až 25 cm dlhé, variabilné, rozdelené na 6-10 veľmi hlboko vykrojených lalokov. Stonky listov sú 2-6 mm dlhé. Listy sú najširšie blízko vrcholu, ktorý je široký a krátky. Svetlé žltozelené listy sa vyfarbujú na začiatku leta bohatou tmavozelenou farbou. Listy sú pokryté jemnými hrdzavými vlasmi najmä odspodu, a sú najaviac na koncoch vetvičiek. Na jeseň sa vyfarbujú do červenohneda až tmavohneda a niekedy ostávajú na konárikoch až do jari. Púčiky sú veľké, dlhé a špicaté, lesklé červenohnedé alebo svetlohnedé. Vetvičky sú hrubšie.
Svetlohnedé žalude vyrastú asi za 6 mesiacov. Sú 15-35 mm dlhé, vo forme vajíčok, zvyčajne s tupým vrcholom. Čiapka žaluďa je pokrytá dlhými prekrývajúcimi sa červenohnedými vlasmi. Žalude sú v skupinách po dvoch niekedy až ôsmych na koncoch vetvičiek.

Stanovište / Rozšírenie:

Quercus frainetto sa vyskytuje na Balkáne, na severe az po Maďarsko. Hlavným faktorom jeho výskytu na konkrétnom mieste je pôda. Je špeciálne prispôsobený ťažkým kyslým pôdam (cambizolom a vertizolom) typickým pre Srbsko, Bulharsko a Rumunsko. Tieto pôdy sa zvyčajne vylúhujú, v lete sú veľmi suché a niekedy sa premočia vodou až na jar. Tento dub však netoleruje záplavy. Je tiež mimoriadne citlivý na prítomnosť vápna v pôde. Preto, v rozpore s jeho anglickým názvom "Hungarian oak ", je v Maďarsku veľmi vzácny, kde sú pôdy vo všeobecnosti veľmi bohaté na vápno. Quercetum frainetto-cerris Rud. - je najrozšírenejším spoločenstvom tohto duba na Balkáne, čo je aj najbežnejší lesný typ v Srbsku (pozri aj balkánske zmiešané lesy).

Význam:

Na Slovensku sa nevyskytuje.

Podobné druhy:

Quercus

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Fagales > Fagaceae > Quercus

Synonymum:

Quercus conferta Kit.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Božka Skolozdrovic (17. 09. 2017)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Biolib.cz
Položka je prelinkovaná na Biolib.cz


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia