Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

jelša srdcovitá

Alnus cordata (Loisel.) Desf.
olše

Nehojný druh
Kvitnutie: IV. - V.

Opis:

Alnus cordata - jelša srdcovitá
Ríša / regnum : Plantae - rastliny
Oddelenie / : Magnoliophyta - rastliny krytosemenné
Trieda / classsis:Rosopsida
Rad / Ordo : Fagales
Čelaď / Family : Betulaceae - brezovité
Rod / Genus : Alnus - jelša
Je to stredne vysoký strom 10 - 25m vysoký s hrúbkou kmeňa 80-100 cm. Farba kôry je nazelenalo -šedá, v staršom veku svetlo hnedošedá, s mnohými pozdĺžnymi ryhovitými brázdami v borke. Listy sú opadavé, začínajú rásť v marci a sú na stromoch až do decembra. Sú striedavé, srdcovité, lesklo zelené, 5-12 cm dlhé, s jemne vlnitým okrajom.
Štíhle valcovité samčie jahňady sú previsnuté, červenkasté a až 10 cm dlhé. K opeleniu dochádza skoro na jar, skôr ako sa objavia listy. Samičie jahňady sú vajcovité, keď dozrejú na jeseň, sú 2-3 cm dlhé a 1,5-2 cm široké, tmavo zelené až hnedé, tvrdé, drevité a trochu podobné niektorým kuželovitým šiškám ihličnatých stromov. Malé okrídlené semená začnú poletovať cez zimu, postupne vypadávajú z načernalých šištíc stromov niekedy po celý nasledujúci rok.

Stanovište / Rozšírenie:

Alnus cordata, pôvod má na juhu Talianska - Sardinia, Sicilia ale i Albánska a Korziky. Je to druh jelše z rodiny Betulaceae. Udomacnená je v Belgicku, Španielsku, prenesená aj na Azorske ostrovy, ako i do ďalších južných krajín Európy. Je to pionierska drevina, ktorá je nenáročná na pôdu. Obsadzuje hlinité, ílovité až piesčité svahy i vlhšie kotliny. Znesie aj dočasne vysýchavé stanovištia.

Význam:

U nás je pomerne zriedkavá, vysádzaná v arboretách a ako ozdobná drevina. Pritom rýchlo rastie aj na oveľa suchších pôdach, než väčšina ostatných jelší, a to aj za veľmi nepriaznivých okolností, ktoré ju robia nesmierne cennou pre krajinu. Preto je obyčajne na juhu pestovaná na spevnenie svahov, i ako vetrolamy.

Poznámka / Zaujímavosti:

Rovnako ako ostatné jelše i jelša srdcovitá je schopná viazať dusík zo vzduchu. Všetky jelše patria medzi leguminózne rastliny. Sú to rastliny, ktoré viažu pomocou symbiotických koreňových baktérií vzdušný dusík a transportujú ho do pôdy. Dusík je dôležitým prvkom pre celkový rast rastlín. Leguminózne rastliny vedia distribuovať dusík pre okolité rastliny a tým ich podporovať v raste.

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Fagales > Betulaceae > Alnus

Synonymum:

Alnus cordifolia Ten.;
Alnus neapolitana Savi;
Alnus nervosus Dippel;

Autor popisu:

Hlavná úprava: Božka Skolozdrovic (14. 11. 2015)
Zmeny vykonali: Jiří Valíček (15. 11. 2015)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia