Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák topoľový

Leccinum duriusculum (Schulzer ex Kalchbr.) Singer
kozák topolový

Výborná jedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 60-150 mm v priemere, najprv je polguľovite klenutý, potom vankúšovite rozprestretý; v mladosti je na povrchu úplne hladký, v dospelosti často aj vráskavý, nikdy však nie je jamkovite zvrásnený ako kozák hrabový. Pokožka klobúka býva sfarbená v rôznych odtieňoch sivej, sivohnedej, umbrovohnedej, bledo červenohnedej i sépiovohnedej farby, niekedy so žltými fľakmi pri okraji. Pod lupou je jemne pritisnuto šupinkatá alebo vláknito plstnatá, suchá, matná, iba v dospelosti za vlhkého či daždivého počasia lepkavá alebo slizká; v mladosti podvinutá, v zrelosti presahujúca cez okraj klobúka v podobe tenkej príveskatej blanky. Ani za suchého počasia sa nerozpukáva na políčka.

Plodná časť:

Rúrky sú 12-30 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené, najprv biele alebo belavé, potom sivé alebo špinavokrémové. Póry sú malé, okrúhle, najprv rovnako sfarbené ako rúrky, potom bývajú sivasté alebo sivokrémové a napokon až s olivovým odtieňom. Nikdy však nie sú žltkasté ako na kozáku hrabovom. Otlačené miesta sa sfarbujú na špinavohnedo.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-150 mm dlhý a 10-30 mm hrubý, najčastejšie valcovitý, pod klobúkom tenší, smerom k báze hrubší. Býva biely alebo krémový, drsne, ale veľmi jemne zrnitý až šupinkatý (jemnejšie ako kozák hrabový); šupinky sú najprv bledohnedé, neskôr tmavnú do čierneho tónu, najmä v dolnej časti hlúbika. Niekedy býva hlúbik v hornej tretine jemne pozdĺžne ryhovaný.

Dužina:

Dužina je biela, na reze v klobúku lososovo červenie a toto sfarbenie sa tu udržiava veľmi dlho. Vo vrchole hlúbika pásovite sivofialovie a v báze raz viac, inokedy menej výrazne modrie. Dužina nikdy napokon nečernie ako na kozáku hrabovom. V celej plodnici je pevná a kompaktná; iba v úplnej zrelosti v klobúku mäkne a v hlúbiku býva tvrdo vláknitá. Vonia slabo, príjemne hubovo a chuť má podobnú ako kozák brezový.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivovohnedý.

Výskyt:

Kozák topoľový rastie od augusta do októbra pod rozličnými druhmi topoľov, najmä pod topoľom bielym. Je veľmi zriedkavý, ale na svojich stanovištiach sa vyskytuje takmer pravidelne. Rozšírený je v celom miernom pásme severnej pologule aj mimo severnej pologule pod vysadenými topoľmi.

Je jedlý, chuťou sa podobá kozáku brezovému a hrabovému.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (18. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (01. 01. 2012)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia