Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

lúčnica kráľovská

Gliophorus reginae Dentinger, A.M. Ainsw. & P.F. Cannon
voskovka

Vzácna huba
Výskyt: IX. - I.

Klobúk/Plodnica:

Veľkost je 40-80 mm, klobúk v mladosti zvoncovitý, neskôr plochý s hrboľom (hrboľatý), ružovej farby, v strede a na okrajoch je bledší, lupene jemne presvitajú cez klobúk, jemne slizký, lepkavý, povrch klobúka je hladký.

Plodná časť:

Lupene sú voľné, riedke, ružovej farby, na ostrí skoro úplne biele, vysoké 5-7mm, ostrie lupeňov hladké.

Hlúbik:

Vždy dutý (od vrchu klobúka až po bázu hlúbika), biely až oranžový, niekedy s ružovým nádychom, zvyčajne smerom k báze tmavší (hore je skoro úplne biely, smerom k báze hlúbika až skoro úplne oranžový), často náznak stlačenia alebo rozdvojenia, dutina je na okrajoch pokrytá jemným bielym povlakom, jemne slizký, niekedy suchý, valcovitý, hladký, vysoký 50-100mm, široký na priereze 10-25 mm, obvod hlúbika je 30-50 mm.

Dužina:

Krehká, bez vône a chuti.

Výtrusný prach:

Biely

Výskyt:

Výskyt druhu je na Slovensku úzko viazaný v okolí Javorníkov, kedy sa vyskytuje už na cca. 10 lokalitách, lokality sa od seba prakticky veľmi líšia. Lokalita, na ktorej sa vyskytuje najviac plodníc je kosená teplomilná lúka s trávami z čeľade mrkvovitých. Ďalej rastie pod chatkou ukrytou v bývalom jabloňovom sade na trávnatom pozemku, kde rastú borovice, či jablone, pozemok je nekosený, nehnojený. Ďalšia lokalita je typická kosená nehnojená lúka. Výskyt bol však aj potvrdený na okraji pasienka, či v zarastenom listnatom lese. Plodnice rastú aj na miestach, kde sa neobjavujú iné druhy lúčnic, napríklad v poraste širokolistých tráv.
-----------------------------------------------------
Pôvodný popis tohto druhu patriaci k fotkám - 646191, 553532 a 646279
Rast plodníc - plodnice sa vyskytujú na kosenej mezofilnej lúke, niekedy v machu, inak v tráve a na hline, často rastú z miest, ktoré sú rozryté diviakom. Rastú na asi 4 miestach na lúke, vždy vo viacpočetných skupinách (najpočetnejšie, možno aj 200 plodníc). Plodnice rastú samostatne alebo v skupinách.

Význam:

Nejedlý druh

Podobné druhy:

Podobným druhom je Gliophorus perplexus, za tento druh bola aj táto samotná lúčnica v minulosti pokladaná. Vo všeobecnosti však G.perplexus má tehlovočervené sfarbenie.
Gliophorus reginae si však možno zameniť aj za Porpolomopsis calyptriformis, tento druh však obýva rozdielne biotopy, má charakteristický kužeľovitý klobúk, často je tento klobúk v dospelosti popraskaný, je taktiež aj svetlo ružový, hlúbik je biely pri tomto druhu a taktiež aj sa líšia typom dužiny.

Poznámka / Zaujímavosti:

Spravodajca slovenskej mykologickej spoločnosti číslo 47, december 2017 - F.Fuljer, M.Zajac: Lúčnica kráľovská-Gliophorus reginae, nový druh pre Slovensko, str.8


Autor textu: Filip Fuljer


Autor uvádza aj nález z decembra 2015, tento nález je ale ojedinelý, pretože rok 2015 bol teplejší než predošlé. Dá sa povedať, ak má dobré trofické podmienky, môže narásť aj v neskorých chladnejších mesiacoch.

Dr. Miňo Zajac uvádza nasledujúce zaujímavé postrehy: je príbuzná Gliophorus psittacinus, avšak okrem farebných rozdielov, kde absentuje zelená farba a prevládajú odtiene ružovej až mäsovoružovej sú rozdiely aj vo vzraste - plodnice tohto druhu su vyššie, celkovo mohutnejšie, niektoré boli dokonca mohutné ako H. punicea. Druhý postreh je, že nie sú tak slizké ako Gliophorus psittacinus, len jemne slizké niečo ako klobúk H. chlorophana, pričom hlúbik pri niektorých nebol slizký skoro vôbec.

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Hygrocybe sciophanoides var. carneoviolacea B. Lefebvre, Docums Mycol. 31(no. 121): 25 (2001)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ing. Pete Nouzovský (27. 10. 2017)
Zmeny vykonali: Filip Fuljer (14. 01. 2020), Vojtech Pšenka (10. 12. 2017)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum
Mycokeys
Mycokeys
wbrc.org.uk
http://www.wbrc.org.uk


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia