Otázka z mykologickej poradne
Dobrý Deň, Pani Doktorka,
Nedávno som bol vycestovaný v Sev. Amerike, kde sa mi podarilo aj ísť na huby, (našiel som smrčky). S udivením som však zistil, že Smrčkovce České tam skoro nikto nezbiera, lebo ju považujú za nebezpečnú. Môže vraj vyvolať nervové poruchy svalstva, ba až smrť... a príznaky otravy sa nemusia prejaviť hned, ale až po niekoľkonásobnom, ba až niekoľkoročnom konzume tejto huby...Uvádzajú to aj hubárske webové stránky ako napr. http://www.bluewillowpages.com/mushroome...
Rád by som vedel či je to pravda?
Za Váš názor vopred Ďakujem.
S pozdravom, Laco Orban
Odpoveď
U nás sa bežne konzumujú huby, ktoré by Američanov ani nenapadlo dať do úst, napríklad aj "modráky" ako je hríb zrnitohlúbikový a siný. Faktom však je, že aj v západnej Európe odporúčajú smrčky (aj tie "pravé") dôkladne spariť vriacou vodou, vodu zliať a až potom ďalej uparvovať a správajú sa k nim ako k hubám, ktoré sú síce chutné, ale mierne podozrivé. U nás sa smrčky a smrčkovce zatiaľ považujú za dobré jedlé huby, ale ich konzumácia je na voľbe každého hubára.
dr. Ivona Kautmanová, 31. 05. 2004
