Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Otázka z mykologickej poradne

Dobry den,
uz druhy rok si donesiem z lesa cecinu, vetvicky smreka, jedlicky aj borovice. Dam do vazy s vodou. Uz druhy rok je ale velmi tepla zima a tento rok az velmi tepla. Z detstva si pamatam, ze ked sme mali doma stromcek, alebo cecinu, tak ihlicie a zivica rozvoniavali v celom byte. Teraz tie vetvicky nie je citit za zivicou ani na 10 centimetrov, pokial v prstoch nerozdrvim ihlicie. Moja uvaha je taka, ze strom v teplom pocasi "tlaci" menej zivice do konarov, kedze je teplejsie a nemusi vynakladat tolko energie aby udrzal strom pri zivote, v porovnani s tym ako je to v tuhych mrazoch, kedy strom musi produkovat viacej zivice aby sa udrzal pri zivote. Tolko moja uvaha - uz druhy rok nad tym uvazujem.
Viem, ze to nie je otazka priamo na mykologa, skor na botanika, ale verim, ze otazku bude vediet aspon do urcitej miery zodpovedat.

Dakujem krasne za odpoved.

Jan Kahan alias Greenhorn1

Odpoveď

Áno, asi je to naozaj skôr otázke pre botanika, ale celkom dobre to môže mať súvis s teplou zimou. Možno v mrazivom počasí strom ukladá do ihličiek viac živice ako ochranu pred mrazom...

dr. Ivona Kautmanová, 27. 12. 2020

Ďalšia zodpovedaná otázka >>