Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Otázka z mykologickej poradne

Pani Ivono, jsem z Krakova len sbiram huby na polske casti Oravy v okoli Oravske Prehrady( Babia Hora). Moj priatel W. Kaminski ma internetovou stranku: www. grzybypodhala.prv.pl a tam v casti: ' Start foto (gatunkow) pod cislem 122 je zelena huba, ktere nemuzeme oznacit. Tato huba je obvykle
s jinou hubou ( parazitem). Dival jsem na huby w atlasach Pilata, Dermeka a Jaroslava Klana i B. Vancury ale teto huby tam neni. Mame informace od Pani, ktera se venuje mycologii, ze je to Hypomyces luteovirens. Znate neco pro teto houbicku, ktera je na Babie Hore dost hojna? Prominte jazykovou smes polsko- slovensko- ceskou. T. Ruchlewicz, Krakov.

Odpoveď

Podľa fotografie je ťažké povedať, o ktorý z druhov rodu Hypomyces, čiže nedohub sa jedná, môže to byť luteovitens, viridis, alebo iný príbuzný. Hypomyces je parazitická huba, ktorá rastlie na plodniciach lupenatých húb, najmä plávok a rýdzikov, ktoré často zmení tak, že sa im vôbec nevyvinú lupene. Nie je vzácna a v období vlhka sa s ňou stretávame pomerne často. Inak stránky vášho poľského priateľa sa mi veľmi páčili, budem ich asi často navštevovať.

dr. Ivona Kautmanová, 07. 02. 2002

Ďalšia zodpovedaná otázka >>