Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Otázka z mykologickej poradne

Dobry den pani Kutmanova,

nazberali sme v sobotu 12.10.2013 (po vydatnom dazdi asi na celom Slovensku) suchohriby zltomaesove. Po nakrajani na susenie ("zariadenim" na susenie je dreveny ram, na ktorom je natiahnuta siet proti hmyzu, dobre vetrana miestnost) som na 2. - 3. den spozoroval, ze farba schnucich hub nie je jasnozlta, ako pri suchohriboch zltomaesovych nazbieranych 1 tyzden predtym (za sucha) v rovnakej lokalite, ale ze je tmavsia, zlta prechadza skor do oranzovo-zltej.

Huby boli krajane iba bezchybne (ziadna cervivost ci plesen), ani teraz nejavia ziadne znamky znehodnotenia plesnivostou ci zapachom, iba su proste tmavsie...

Je to problem, alebo je to dane iba tym, ze boli pred susenim viac nasiaknute vodou ususene huby su O.K.?

Dakujem vopred za Vasu odpoved.

janec

Odpoveď

Ak su to suchohriby a boli zdrave a nie su plesnive tak naozaj moze byt na pricine vek alebo konzistencia plodnic. Pokial maju susene huyb peknu "hubovu" vonu tak by to malo byt v poriadku.

dr. Ivona Kautmanová, 24. 10. 2013

Ďalšia zodpovedaná otázka >>