Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Mýty a pravdy o hubách

Otázky zo zvolenej kategórie - Mýty a pravdy o hubách

Počet: 36Strana:  1 2 3 4 >> >|

Dobrý večer.CHcem sa spýtať,ak si niekto robí v noci hríby(šampiony) a na to vypije veľa alkoholu, môže to byť aj smrteľné ?Je možné zameniť si šampion s muchotrávkou zelenou ?

Odpoved:

Šampiňóny s alkoholom by nemali byť smrteľné, ovšem zámena s muchotrávkou zelenou nie je vylúčená, občas sa to stáva. V tom prípade na alkohole až tak nezáleží a k otrave aj tak dôjde.

Vazena pani doktorka,je mozne pri zbere hub vychadzat z predpokladu,ze len jedle huby su napadnute cervami?

Odpoved:

V žiadnom prípade! Červíky, slimáky a iné živočíchy bez problémov konzumujú mnohé druhy, ktoré sú pre človeka prudko jedovaté.

Ako vplýva spln mesiaca na rast hríbov. Kedy sa prejaví jeho účinok. Kdesi som čítal, že približne týždeň po splne je vydatny rast húb. Samozrejme počítam s tým, že ostatne podmienky pre rast su splnene - vlhkosť, teplo.

Odpoved:

Vedecky to síce nie je potvrdené, ale všetci praktickí hubári si už v praxi overili, ako často to platí. Podľa mojich skúseností, najlepšie rastú huby v dňoch keď spln vrcholí a krátko po tom.

Pošuškava sa ze tohto roku sa nebudu moct konzumovat hriby kvoli viroze lesnej zveri?

Odpoved:

To nie je pravda, choroby lesnej zveri sa neprenášajú hubami a ak by aj nejaký chorý zver ohrýzol alebo znečistil huby, tak ich doma väčšinou dobre povaríme, čo prípadnú infekciu zlikviduje. Potom by sme nesmeli jesť ani lesné jahody, maliny a čučoriedky.

Dcéra potrebuje do školy uviesť, aký je rozdiel medzi hríbami a hubami.Prosím poradte mi.

Odpoved:

Huby-to sú všetky huby, ríša Fungi.
Hríby - to sú hríbovité huby čeľade Boletaceae, ktoré majú pod klobúkom rúrky a nie lupene. patria sem, "pravé"hríby, kozáky, masliaky a suchohríby.

Pani doktorka, želáme pekný deň. Niektorí naši čitatelia nám dali otázku, či je bezpečné zbierať huby v oblastiach, v ktorých sa vyskytne besnota líšok. Radi by sme na túto tému uvernili článok v našom týždenníku. P. S. Prvé dubáky nám hlásil pán V. Selko z L. N. Vsi - 11. mája. Náš týždenník nájdete na www.zahorak.sk D. Duchovič

Odpoved:

Je to bezpečné, besnota sa prenáša uhryznutím chorého zvierata alebo priamym kontaktom s jeho slinami a podobne.

Pani doktorka, naši čitatelia zachytili informáciu, že je nebezpečné zbierať hríby v oblastaich, kde sa vyskytuje besnota líšok. Vedeli by ste nám poradiť? i

Odpoved:

To nie je pravda, besnota sa na človeka prenáša uhryznutím, a nie konzumáciou tepelne upravených húb. To by asi líška musela najprv zahryznúť do hríba a následne by ho musel surový skonzumovať človek, ktorý má prípadne ešte nejaké ranky v ústach, aby sa zvýšila pravdepodobnosť infekcie. To by sme asi nesmeli jesť ani čučoriedky, maliny a vôbec žiadne lesné plody.

Pečiarky obsahujú nebezpečný agaritín. Je to vážne, keďže pestované pečiarky sa stále predávajú? Ako je to s tým agaritínom? Paľo.

Odpoved:

Pečiarky obsahujú karcinogénny agaritín, ale v takých malých množstvách, že to neohrozuje ľudské zdravie. Údeniny, napríklad klobásy, obsahujú karcinogénov oveľa viac a ich konzumácia sa nezakazuje.
Podľa jedného prepočtu uverejneného na internete by ste museli denne jesť pol kila pečiarok po dobu 50 rokov a potom by ste možno dosiahli kritickú hladinu.

Pekný deň, aký je Váš názor na potenciálnu škodlivosť pečiarok pre ľudí. / agaritín ? / Ak by to bola pravda, asi by to uškodilo hlavne dopytu po týchto chutných hubách. Ďakujem za odpoveď. Patrik.

Odpoved:

O agaricíne sme už na týchto stránkach viackrát písali, pravdopu je pečiarky ho obshujú a že je dokázateľne karcinogénny. Obsahujú ho však tak málo, že údajne by ste museli denne konzumovať pol kila pečiarok pod obu 50 rokov, aby ste dosiahli kritické hodnoty. Ja zvyknem tvrdiť, že klobásy a iné údeniny sú iste oveľa škodlivejšie.
Navyše pečiarky sú aj liečivé, podporujú imunitu a pôsobia protialergicky.

Vaz. Dr. Kautmanova! Obraciam sa na Vas s dvomi otazkami, na ktore som pocas niekolkych rokov hubarcenia nedostal od skusenejsich hubarov jednoznacnu odpoved. 1.) Co je pre rast hub setrnejsie – odrezavat ich na baze hlubika, alebo cele vytahovat zo zeme. Pre obidva sposoby som pocul protiargumenty. V prvom pripade vraj hrozi vniknutie hniloby, pripadne inej nakazy do podhubia, v druhom sa vraj poskodzuje podhubie machanicky a tym sa nici. 2.) Rad by som vedel, kolko trva ked „huby idu“ kym na mieste, kde boli vyzbierane, narastu nove plodnice (napr. hribovite druhy okolo Studienky na Zahori). Za Vasu odpoved Vam vopred dakujem.

Odpoved:

1. Pokial ide o odrezávanie húb, tak zvyšok hlúbika celkom iste neinfikuje podhubie, veď ak by sme plodnicu neodrezali, tak by na mieste zhnila celá.Je však lepšie plodnicu vybrať zo zeme celú, pretože na báze hlúbika sa často nachádzajú dôležité znaky pre určovanie. Pokiaľ jamku šetrne zahrabneme podhubie to tiež nijako nepoškodí.
2. To ako rýchlo sa po vyzbieraní znova objavia plodnice závisí od mnohých faktorov, ročného obdobia, počasia a pod. Niekedy dorastú za jednu noc, inokedy sa už viac neobjavia, až v budúcom roku.

Počet: 36Strana:  1 2 3 4 >> >|