Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Otravy hubami

Otázky zo zvolenej kategórie - Otravy hubami

Počet: 16Strana:  1 2 >> >|

Včera som zjedol muchotrávku červenkastú a asi po 14 hodinách som mal krátko žalúdočné ťažkosti a potom ma prehnalo. Je to možné? Mám fotku, možem poslať.

Odpoved:

Pošlite fotku, ale môže ísť aj o normálnu poruchu trávenia/žlčníkový záchvat a pod, najmä ak bolo jedlo mastnejšie.

Dobry den p. Kautmanova! Chcem sa spytat, ci moze dojst k otrave, pri konzume jedleho hribu, ktory vsak bol polozeny na hribe jedovatom(v kosiku)? A po akom case prichadzaju prejavy otravy. Zalezi aj od rychlosti metabolizmu kazdeho jedinca, alebo je to vseobecne u kazdeho? Dakujem

Odpoved:

Ak tú hubu dobre opláchnete, tak otrava nehrozí. Teoreticky by na jedlú hubu mohli napadať výtrusy jedovatej, ktoré môžu byť tiež jedovaté, ale omytím ich odstránite. Príznaky otravy môžu nastať okamžite po zjedení, ale aj po šietich až dvanástich hodinách.

Dobrý deň. Pred štyrmi dňami sme nazbierali asi 5kg húb, ktoré odvtedy denne konzumujeme. Išlo o suchohríby, mladé bedľe, 2-3 lakovky a plávky. Som skúsený hubár, ale teraz ma zaskočilo, že sa dnes u manželky objavilo množstvo krvi v moči a typické príznaky ako pri zápale moč.mechúra. Prišlo to náhle. Ja sa zase už tretí deň nadmerne potím i keď neverím, že to môže mať súvislosť s hubami. Je možné, aby príznaky u manželky (krv v moči), prípadne moje potenie mohlo súvisieť s konzumáciou húb? Ďakujem za odpoveď. Peter Záhorský

Odpoved:

Niektoré druhy jedovatých húb môžu poškodiť obličky, preto by som v každom prípade odporúčala skorú návštevu u lekára. Podľa vášho zoznamu by do podozrenia prichádzali buď niektoré plávky, ale nedajú sa vylúčiť ani bedle, najmä ak išlo o bedle červenejúce.

AKE SU PRIZNAKY OTRAVY VLAKNICOU PATOUILLARDOVOU A AKE LATKY ICH SOSOBUJU?

Odpoved:

Vláknica patouillardova obsahuje veľké množstvo muskarínu, smrteľnú dávku predstavuje asi 100 - 500 g čerstvých húb. Príznaky: slinenie, potenie, srdcové poruchy a iné.

Príjemný večer. Chcel by som sa opýtať, či môžu nastať zdravotné problémy (otrava) po požití šampiónov, ktoré boli tepelne spracované (prešli varom a boli aj pražené) asi 12 hod. pred vlastnou konzumáciou. Po príprave jedla boli skladované (spomínaných 12 hod.) pri izbovej teplote. Ďakujem.

Odpoved:

Izbová teplota je široký pojem, ak bolo v izbe veľmi teplo, mohli v hubách nastať rozkladné procesy, ktoré môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Ak by huby boli skladované v chladničke, nehrozilo by podobné nebezpečenstvo.

Zdravim, mohli by ste mi poradit, ze kde najdem zoznam hub, ktore sa stavaju jedovatymi po poziti alkoholu.

Odpoved:

Bohužiaľ taký zonam asi neexistuje a naše vedomosti v tejto oblasti sú len čiastočné. Všeobecne to platí o niektorých (nie všetkých) druhoch hnojníkov, ale napríklad aj o niektorých modrejúcich hríbovitých hubách, najmä ak nie sú dostatočne tepelne upravené.

Váž pani Dr., rád by som sa spýtal na Váš názor na knihu Petra Gavorníka "Otravy jedovatými hubami" Ďakujem Vlado z Bratislavy

Odpoved:

Bohužial knihu som ešte nečítala, len som v nej listovala a podľa mňa to je veľmi užitočná publikácia najmä pre lekárov a iných nemykológov, ktorí prichádzajú s hubovými otravami do styku.

prosím o informáciu priebehu otravy hubami prip.možnosť najčastejšej zámeny za bedlu jedlú

Odpoved:

Otravy hubami mávajú rozličný priebeh podľa druhu požitej huby, niektoré druhy útočia na nervovú sústavu, iné na tráviaci alebo cievny systém. Podľa štatistík o otravách si bedľu jedlú hubári najčastejšie zamenia s niektorými bedličkami alebo muchotrávkou zelenou, ktoré všetky patria medzi smrteľne jedovaté druhy napádajúce funkciu pečene a obličiek, pričom prvé príznaky otravy sa často dostavia 6 až 1ľ hodín po požití jedla.

Dobry den. Mam otazku a zaroven obavy. Pred 18 hod som zjedla huby, podla mojej mienky-sampiony najdene tu v parku v Holansku. Momentalne mam dojem, ze mam trochu problemy so zrakom a zvlastny tlak v hlave. Inak ziadne problemi. Huby boli biele, mali hnedaste lupene, malicke mali pod lupenmi plachticku a niektore boli pekne cervave. Takze moze ist o vaznejsiu otravu, pripadne nedajboze o otravu much. zelenou? Lupene boli urcite do hneda. Uz viem, ze to bola hlupost, ale momentalne som v situacii, kedy navstivit nemocnicu je pre mna dost problematicke Dakujem

Odpoved:

Ospravedlňuje sa za neskorú odpoveď na aktuálny problém, ale bola som na služobke. Hnedé lupene má viacero druhov húb podobných pečiarkam, ale nikdy nie muchotrávky. Je možné, že ste zjedli polničku alebo iný príbuzný druh, ktorý môže vyvolať mirne otravy.

V rakuskej tlaci (Kurier, 18.11.2001) sa objavil clanok, podla ktoreho je cirovka zelenkasta Tricholoma Euquestre - asi malo byt equestre (syn Flavovirens) podla najnovsich poznatkov jedovata, udajne su zname aj smrtelne pripady. Medzi rokmi 1992 - 2000 sa nou malo otravit 12 ludi z coho 3 umreli. Priznaky 'rozklad svalov' (rhabdomyolyse), zlyhanie ladvin, dychacie tazkosti a poruchy srdcoveho rytmu. Je o tom zname nieco aj u nas ci je to zapadoeuropske specifikum ? Povodny clanok mozem doniest do muzea, ak bude o neho zaujem. Rado

Odpoved:

O niečom takom som ešte nepočula, článok by ma samozrejme zaujímal, ak by ste mi ho mohli priniesť alebo poslať. čírovky zelenkasté sa totiž u nás predávajú aj konzervované v octe (dovoz pobvaltských republík) bolo by teda vhodné zistiť, či ide o spoľahlivú informáciu. Pokiaľ viem, u nás sa čírovky bežne konzumujú už dlhé roky a žiadne prípady otráv z nich neboli zaznamenané.

Počet: 16Strana:  1 2 >> >|