Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Výskyt húb

Otázky zo zvolenej kategórie - Výskyt húb

Počet: 79Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 >> >|

pani doktorka,chcem sa spytat ci rastu huby v oblasti Rackovej doliny,ideme tam totiz buduci týzden na dovolenku.dakujem za skoru odpoved

Odpoved:

V Rčkovej doline rastú hríby smrekove, kuriatka a všetky možné iné huby, je to jedna z najbohatších hubárskych oblastí na Slovensku.

som od Trnavy a chcel by som sa spýtať ako to je momentálne s hubamy na záhorí( oblasť strelnica,okolie Prievalov),ďakujem

Odpoved:

Bohužiaľ neviem, bola som na dovolenke.

Zijem v USA a nenachadzaju sa tu ziadne huby, ktore poznam, cize by som mohla zbierat. Neviete mi poradit, ake huby by som mohla hladat v Sev. Karoline? Dakujem

Odpoved:

Bohužiaľ neviem ale v USA je výborná mykologická spoločnosť, ktorá vydáva časopisy a má aj dobre webové stránky.

Rastie v okoli Trnavy vatovec obr.aj v mesiacoch august,september?

Odpoved:

Áno, môže rásť aj v týchto mesiacoch.

Dobrý deň pani doktorka. Reagujem na jednu z Vašich odpovedí o potrebe informácií o výskyte Hríba horského. Už od roku 1997 pravidelne dovolenkujeme na Podbánskom v Tatrách. Každý rok sme objavili v hojnom množstve /okrem r. 2003, to sme nenašli vôbec nič/ aj hríb, ktorý sme nevedeli zaradiť podľa nám dostupnej literatúry. Až tento rok sme sa na týchto stránkach dopátrali k tomu, že je to s najväčšou pravdepodobnosťou spomínaný Hríb horský. Vyskytuje sa /aj v tejto sezóne, našli sme ho od 23.7. do 5.8. cca 25 exemplárov/ v okolí Kokavského mosta na oboch stranách hlavnej cesty medzi chatami, aj nad chatami samozrejme v smrečine. Privítal by som informáciu o jedlosti aj keď predpokladám, že je jedlý.

Odpoved:

Áno je jedlý a celkom chutný, najlepší sušený. Poprosím vás ešte o informáciu, či v tom lese boli aj nejaké iné stromy ako smreky (najmä jedle a buky). Ďakujem za cennú informáciu.

Vážená pani mykologička, rastie čaga aj na našich brezách?

Odpoved:

Áno rastie, ale je pomerne zreidkavá, resp. o jej rozšírení sa vie málo. Vyžaduje staré brezy, najlepšie na pidmáčaných lokalitách.

Dobrý deň Chcel by som sa opýtať či hliva ustricová rastie aj na Donovaloch a približne v akom mesiaci

Odpoved:

Nie je to vylúčené, ale presné informácie o tom nemám. Hliva rastie na listnatých drevinách, najmä v lužných lesoch, ale občas sa dá nájsť aj na bukoch. mala by rásť v neskorých jesenných mesiacoch pred príchodom mrazov, alebo cez zimu, keď nemrzne.

Dobrý den, paní doktorko. Zajímalo by mě, jestli je možné, aby v tuto dobu rostla na lípovém dřevě v parku strapcovka maková?? Nejsem si sice zcela jistý, zda je to skutečně ona, ale popis a fotografie by zhruba odpovídali. Bylo jí tam dost velké množství - odhadem alespoň 50-60 plodnic mžná i víc.Děkuji moc....

Odpoved:

Nie je to vylúčené, studená jar občas spôsobé, že rastú ojedinele aj typicky jesenné huby ako sú václavky, strmuľky a pôvabnice.

Dobrý den, paní doktorko. Před dvěma lety moje žena při úpravách části zahrady (mezi okrasné koniferiny) rozházela mulčovací kůru a loni mi tam k mému překvapení vyrostlo asi 25 smržů kuželovitých. Došlo mi, že podhoubí bylo asi v té kůře (v životě jsem smrže neviděl, a to chodím na houby přes 20 let), proto jsem letos čekal že vyrostou opět - a ono nic, resp. vyrostly mi pouze 3 o kus dál, ale také na místě, kde byla rozházena ta kůra. Co je příčinou, že mi letos nevyrostly? Stanislav, severní Čechy.

Odpoved:

Často sa stáva, že na namulčovanej kôre v záhonoch vyrastú smrčky, ale po jednom dvoch rokoch, keď vyčerpajú živiny rásť prestanú. Sú to totiž saprofytické huby, ktoré potrebujú celulózu.

Dobrý deň, chcem len podať informáciu o náleze Hríba horkého. Našiel som ho ešte minulý rok, ale z tejto stránky som sa dozvedel, že je to vzácny druh, tak preto píšem. Síce som ho našiel prvý krát, ale podľa odborných literatúr mu všetky opisi presne zodpovedali. Našiel som ho na Mojtíne v Strážovských vrchoch okolo 680 m.n.m. (okres Púchov) v listnatom lese koncom augusta. Žiaľ som nemal foťák, tak som ho neodfotil.

Odpoved:

Ďakujem za informáciu!

Počet: 79Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 >> >|