Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Určovanie húb

Otázky zo zvolenej kategórie - Určovanie húb

Počet: 225Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... >> >|

Prajem príjemný deň, Dnes naráno sme s úžasom spozorovali na starom kmeni orecha, ktorý je súčasťou našej sklalky nádherný trs hríbov. Nie sme znalci, takže nevieme identifikovať tú nádheru. Veľké hríby mi pripomínali rýdziky - tvarom, klobúčik je olivovozelený na reze bledý a nemení farbu, hľúbik je bledý trošku do hneda a mladé do žlta, má prstienok ktorý je vidno až na staršom kuse. Chceli sme poslať fotku, lebo je to naozaj prekrásny výtvor prírody, ale sa nám nepodarilo naformátovať obrázok podľa pokynu, takže ak by to stačilo na identifikáciu, prosím o odpoveď Ďakujem Piršelová

Odpoved:

pošlite forku aj nenaformátovanú na [email protected]

Dobrý deň, Chcem sa spýtať, či je v Bratislave nejaké miesto kam by sa dalo prísť ukázať hríby a niekto by ich skontroloval či sú jedlé? Ďakujem

Odpoved:

Hubárska poradˇˇna v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží, vždy v pondelok od 15.00 do 17.00.

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o pomoc pri identifikácii nájdených húb. Myslím si, že sú to Rídziky oranžové, no 100% istotu nemá. Ak áno, sú tieto huby vhodné na zaváranie. Fotografie nájdete pod mojou prezývkou Mirec75 na stránkach. Huby sú peknej pomarančovej farby, hlúbik je belavo-oranžový. Vôňa je príjemne "jedlá" a mlieko, ktoré z nich vyteká je sladké, biele a nemenné. Ďakujem.

Odpoved:

Ak je vôna trochu ako po slanečkoch tak je to rýdzik surovičkový (Lactarius volemus), ale nie je to na sto percent. Inak neviem, rýdziky sa určujú ťažko a treba vidieť položku a pravdepodobne aj mikroskopovať.

Pekny den, nasla som hubu, nejakeho parazita, zrejme. V zivote som take daco nevidela. Mam obrazok, ale iba podradnej kvality vzhladom na to, ze som ju odfotila iba mobilom. Cely trs plodnic bol velky asi pol metra, malo to tvar ako hlivy. Klobuky boli syyyto maslovo-zlte na povrchu prechadzali do syto zltocervenej. Podhubie bolo atracitovo tmavosive na niektorych miestach prechadzalo cez indigovu az do tmavofialovej. No proste nadhera. Rastlo to na vrbe v listnatom jelsovo / topolovom lese na brehu Dunaja. Co to bolo? Dakujem, Hela.

Odpoved:

ťažko povedať, pošlite foto aj keˇˇd nekvalitné...

Dobrý deň, Chcel by som Vás poprosiť, či by ste nám nepomohli určiť jednu drevokaznú hubu. Potrebujeme to jeden na náučný panel. Tento panel vysvetľuje význam mrtveho dreva pre les, a rozličné organizmy. Panel je už zostavený aj s fotkami a textami a akurát tam chýba text(názov slovenský aj latinský) k jednej drevokaznej hube. Chcel by som Vás poprosiť ši by som Vám nemohol poslač fotku tejto huby na určenie. Dakujem. S pozdravom Ing. Juraj Tužinský FSC Slovensko Horná 83/30 974 01, Banská Bystrica mobil: +421(0)907 696 091 mail: [email protected] www.fscslovakia.sk Podporujeme dobré obhospodarovanie lesov a zodpovedný prístup pri nákupe drevnej suroviny.

Odpoved:

pošlite foto na [email protected], ale nesľubujem že to budem vedieť :o)

Dobrý deň, počul som že smrčky alebo smrčkovce sa dajú zameniť s nejakou jedovatou alebo nejedlou hubou, ale neviem s akou????Ďakujem

Odpoved:

V literatúre sa uvádza, že sa djú zameniť s ušiakmi, ale na tie sa veľmi nepodobajú.

Dobry vecer,pani doktorka s akymi nejedlymi hubami si mozem pomylit peciarky,viem o muchotravke bielej a zaujimalo by ma ci ich je viac.Dakujem za odpoved.Dano.

Odpoved:

Ľudia si ich vo všeobecnosti mýlia s akýmikoľvek bielymi hubami. veľmi sa im podobajú bedlice (Leucoagaricus), polničky (Agrocybe) a niektoré biele strmuľky (Clitocybe)

Akí je slovenský názov pre TUBER INDICUM

Odpoved:

Hľuzovka čínska

Kupil som v Cine suseny TUBER INDICUM cierny a tmavohnedy. Ako sa volaju po slovensky?

Odpoved:

Takisto hľuzovka čínska.

Chcem sa spytať na hubu,ktora rastie pod zemou. Je smotanovožltej farby. Zrejme sa jedna o hľuzovku, len o akú? Jej veľkosť bola asi ako velký zemiak. Merci.

Odpoved:

Asi ide o bielohľuzovku obyčajnú (Choiromyces venosus).

Počet: 225Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... >> >|