Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Huby na internete

Otázky zo zvolenej kategórie - Huby na internete

Počet: 9Strana:  1 

Mohli by ste mi prosim povedat kde by som nasla viac informacii o podosphaera tridactyla?nejake stranky alebo literaturu bola by som vam velmi povdacna

Odpoved:

Dobré informácie sú na stránkach http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/r61110071...

Dobrý deň! Asi pred dvoma rokmi som sa Vás pýtal na CD- ROM o hubách, vtedy ste mi povedali ze je takéto niečo v pláne, ale neviete presne este nič bližšie. Je také niečo už na svete a dá sa niekde zakúpiť? Ďakujem

Odpoved:

Bohužiaľ, kvôli nedostatku financií plány aj naďalej ostávajú plánmi a CD-čko dodnes neexistuje.

Dobry den. Rada by som vedela kde by som na internete nasla nejaku stranku kde su vyobrazene vytrusy hub, pripadne ich mikroskopicke zväcseniny. Alebo existuje nejaka odborna literatura? A este jedna otazka: z coho sa sklada hubova kultura pre pestovatelov? Je to len podhubie alebo vytrusy? Staci na vyvoj plodnice len vytrus? Dakujem Vam pekne za vasu odpoved. Som rada ze je aj takato stranka. Rosa

Odpoved:

Niektoré hubárske atlasy majú popri ilustáciáchhúb vyobrazené aj výtrusy, väčšina odbornej literatúry sa však uspokojí s opisom tvaru, povrchu a rozmerov výtrusov. Na internete asi treba hľadať podľa jednotlivých druhov, prípadne pod heslom "fungi spores". Kultúra na pestovanie je tvorená mycéliom (podhubím) huby, z výtrusov sa plodnice dajú dopestovať asi len v laboratórnych podmienkach, pretože najprv treba vypestovať primárne a z neho sekundárne mycélium, ktoré je schopné tvoriť plodnice.

Kde by som mohol najst anglicke nazvy hub

Odpoved:

Skúste stránky www.species2000.org a tam je Names Service.

Kde sa dá nájsť obrázok Xerocomus astereicola Imazeki?

Odpoved:

Pokiaľ sa mi podarilo zistiť, tak jedine v knihe Fungi of Japan, autorov Imazeki, Otani, Hongo, ktorá vyšla v roku 1988. Kniha je k nahliadnutiu v SNM. Text je bohužiaľ v japončine.

Pani doktor, moc Vam diakuju za odpovedi, ktere nam napomahaji presne oznacit huby a zlepsit atlas www.grzybypodhala.prv.pl. Pan W. Kaminski mel stesti fotografofat teto zimy neobvykly hubovy vodopad, ktery muzete uvidet na jeho strance v casti start foto pod cislem 144. Huby byly fotografovane uz na slovenskem uzemi (Orava) a vypadaji jako Bjerkandera fumosa ( Polyporus fumosus (Pers.)len jsou moc bile... Pozdravuju Vas a praju rychle jaro a moc slunce.T.Ruchlewicz s Krakova.

Odpoved:

ďakujem za milú správu, vaše stránky sa mi veľmi páčia, máte tam veľa pekných fotografií. Ak budete mať najaké zaujímavé nálezy z Oravy, budem veľmi rada ak mi dáte o nich správu.

Moc diakujem za odpoved. Tesim se, że stranky W. Kaminskeho se Vam pacili. Huby ktere on fotografuje to hlavne huby oravske ( Clathrus archerii take). Sbirame huby hlavne na Orave (Oravsku) a tak prakticky na Slovensku.Dva ostatne roky, 2000 a 2001 to byl obrovsky vyskyt Boletus edulis ( u nas se rika: pravdziwkov (pravaku). Velmi casto navstevujeme stranu: Ideme na houby. Za mesic bude jaro a tak jedeme na prvni huby na Slovensko (smrcok jedly). W Polsku smrcok (Morchella) je uz chraneny, Jak je tomu na Slovensku? Ve Vasim atlasu chranenych hub smrcok neni zapsany...

Odpoved:

Pravých smrčkov z rodu Morchella je viacero druhov, všetky sú jedlé, ale zatiaľ ani ejden z nich nie je chránený.

Pani Ivono, jsem z Krakova len sbiram huby na polske casti Oravy v okoli Oravske Prehrady( Babia Hora). Moj priatel W. Kaminski ma internetovou stranku: www. grzybypodhala.prv.pl a tam v casti: ' Start foto (gatunkow) pod cislem 122 je zelena huba, ktere nemuzeme oznacit. Tato huba je obvykle s jinou hubou ( parazitem). Dival jsem na huby w atlasach Pilata, Dermeka a Jaroslava Klana i B. Vancury ale teto huby tam neni. Mame informace od Pani, ktera se venuje mycologii, ze je to Hypomyces luteovirens. Znate neco pro teto houbicku, ktera je na Babie Hore dost hojna? Prominte jazykovou smes polsko- slovensko- ceskou. T. Ruchlewicz, Krakov.

Odpoved:

Podľa fotografie je ťažké povedať, o ktorý z druhov rodu Hypomyces, čiže nedohub sa jedná, môže to byť luteovitens, viridis, alebo iný príbuzný. Hypomyces je parazitická huba, ktorá rastlie na plodniciach lupenatých húb, najmä plávok a rýdzikov, ktoré často zmení tak, že sa im vôbec nevyvinú lupene. Nie je vzácna a v období vlhka sa s ňou stretávame pomerne často. Inak stránky vášho poľského priateľa sa mi veľmi páčili, budem ich asi často navštevovať.

Vazena pani doktorka, aka je presna internetova adresa stranky CABI, ktoru ste spominali pri hribe horskom? Dakujem.

Odpoved:

Adresa je:
'www.species2000.org/NamesService.html

Počet: 9Strana:  1