Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Vlastnosti húb

Otázky zo zvolenej kategórie - Vlastnosti húb

Počet: 44Strana:  1 2 3 4 5 >> >|

Dobrý den.Chcem sa opytat či bielohluzovka je drevokazná huba.Merci

Odpoved:

Nie, je to mykorízna huba.

Prosím Vás napíšte mi, či hríby všeobecne obsahujú nejak cenné látky ako napr. vitamíny alebo nejaké enzímy, vďaka čomu sú také výnimočné alebo je to len chuťová záležitosť. Ďakujem.

Odpoved:

Huby obsahujú okrem veľkého množstva minerálov aj aminokyseliny a vitamíny najmä skupiny B, ale aj PP, H a iné. Okrem toho mnohé druhy húb obsahujú látky, ktoré podporujú imunitu a tým pôsobia priaznivo na celý organizmus - pomáhajú pri alergiách, liečbe rakoviny a mnohých iných ochoreniach.

Vážená pani doktorka, chcel by som sa spýtať, či je veľký problém zbierať huby pri ceste z hľadiska obsahu ťažkých kovou. Minulý týždeň som našiel na jednom mieste cca 50 kozákov brezových asi 1 m od okraja cesty. Cesta bola málo frekventovaná a bolo mi ľúto nechať ich tam. Ale predsa mám určité pochybnosti o kvalite takýchto húb. Ďakujem za odpoveď.

Odpoved:

V dnešnej dobe katalyzátorov a bezolovnatých benzínov už to riziko zďaleka nie je také veľké, a ak je cesta málo frekventovaná takýto príležitostný zber by nemal nijako ohroziť vaše zdravie.

dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s konzumací sluky svraskalé(pašupinovky) za syrova. Je ji možné takto konzumovat podobně jako třeba májovky? děkuji

Odpoved:

Nikdy som o tom nepočula ani som v literatúre nenašla o tom zmienku, preto to neodporúčam. Ani májovky by som veľmi neodporúčala konzumovať surové.

dobre rano chcel by som sa spytat ze ci je pravda ze supinovec nadherny obsahuje dake halucinogeny, ja som pocul ze ano, tak by som sa rad informoval u vas v knihach nic nie je o tom pisane, dakujem

Odpoved:

Neviem, ani ja som o tom nič nepočule ani nečítala. Ale nie je to vylúčené...

Chcem sa spýtať,či trúdnik klobúčkatý je drevokazná huba.Pekný deň.

Odpoved:

Áno je, tak ako všetky trúdniky.

dobrý den, zajímalo by, jak je to s "jedlostí" penízovky dubové. Tady na nahuby.sk sem našel že jejedlá a v jednou atlase který mám doma stojí že je mírně jedovatá?Můžete mi k tomu něco říct? Moc děkuji

Odpoved:

Vo všetkých atlasoch, ktoré mám v múzeu k dispozícii je peniazovka dubová uvádzaná ako jedlá, aj keď priemernej kvality. Je možné, že v niektorom atlase ju označili za mierne jedovatú, ale viem, že sa u nás bežne konzumuje.

Ešte som chcel dodať, že podľa mňa nemá vplyv na antabusový príznak dĺžka tepelného spracovania huby, ale množstvo toxínu obsiahnuté v tej ktorej plodnici (hoci ide o ten istý druh). Prosím, ak sa mýlim, povedzte. Ďakujem. petrik.s

Odpoved:

Máte pravdu, a pokiaľ ide o tie modrejúce hríby tak tam záleží na kcalite tepelného spracovania. Tieto huby sú totiž zasurova jedovaté a dôkladnou tepelnou úpravou sa ničia jedovaté látky aj látky spôsobujúce antabusový efekt. Po dobre uvarených "modrákoch" si pokojne môžete dať pivo.

V atlase húb na tejto milej webovej stránke sa uvádza peniazočka smreková, ako nejedlá huba. Poznám viac ľudí, ktorí ju bežne konzumujú. Ako je to vlastne s jej konzumovateľnosťou? Vďaka za vysvetlenie.

Odpoved:

Nejedlá nemusí nutne znamenať, že je jedovatá alebo nechutná. Často sa uvádza aj u húb, ktoré sú drobné, nevýdatné, či majú nevýraznú chuť a navyše hrozí možnosť zámeny s inými druhmi. To je asi tento prípad, komu chutí môže ju konzumovať na vlastné riziko.

Syn s kamošmi sa vrátil z okružnej jazdy po Slovensku a Tatry na nich zanechali hrozny dojem...dumali sme, aký dopad likvidácie lesa bude mať na Tatranskú flóru a huby?? Nezničí sa podhubie hríbovitých?

Odpoved:

Podhubie sa nezničí, ale teraz niekoľko rokov tam budú rásť najmä drevokazné huby, keď však na tých vývratoch vyrastú mladé smreky, začnú rásť aj hríbovité. Teraz to síce možno vyzerá smutne, ale nie je to žiadna ekologická katastrofa, je to celkom prirodzený úkaz a príroda má mechanizmy ako sa s tým vysporiadať.

Počet: 44Strana:  1 2 3 4 5 >> >|