Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Drevokazné huby a plesne

Otázky zo zvolenej kategórie - Drevokazné huby a plesne

Počet: 6Strana:  1 

drevokazna huba prosim o vsetky informacie ktore sa jej tykaju.tak tiez ako sa da odstranit.predom dakujem.

Odpoved:

Drevokaznych hub je veľa druhov, o ktorú konkrétne ide?

Dobry den p. dr. Ivona Kautmanova. Na klobuku mladej pestovanej hlive ustricovej sa objavila pliesen. Je pliesen zdraviu skodliva a treba huby vyhodit? Dakujem za odpoved. Dovidenia

Odpoved:

Ak je pleseň zelená alebo čierna tak áno. Ak je biela, môže to byť len vlastné mycélium huby, ktoré je neškodné.

Váž.pani Doktorka, mám teraz v jeseni skoro po celom trávniku huby dokonca húfne, niektoreé sú už aj okolo stromekov, okolo ktorých mám vysypanú kôru a drevené štiepky. Prosím o radu, ako sa ich zbaviť. Veľmi pekne ďakuje za radu. S pozdravom V.Rizmanová

Odpoved:

Húb v trávniku a najmä na mulčovanej kôre sa zbavuje dosť ťažko. Možno pomôže postrek niektoprým fungicídom, alebo zálievka Previcurom, ale to len ak v blízkosti nepestujete zeleninu na jedenie. Inak sa ich netreba báť, ničomu neškodia a o pár rokov samy zmiznú.

Pani doktorka, chcel by som sa spýtať,či je možné do pňa z lipy,ktorý ostal v zemi,umelo zasadiť nejakú drevokaznú hubu aby ho rozložila? Chcel by som to skúsiť s podpňovkou ale neviem ako na to.

Odpoved:

Najlepšie by bolo skúsiť to so sadbou hlivy ustricovej, ktorú niekedy dostať v záhradkárskych obchodoch. Drevo rozloží a plodnice môžete niekoľko rokov konzumovať. návod na očkovanie býva pribalený k sadbe.

Mikroskopická pleseň Geotrichum candidum vyskytujúca sa najmä na mliečnych výrobkoch - syroch, tvarohoch, pričom kontaminuje i ďaľšie mliečne výrobky a tým znižuje ich trvanlivosť. Prosím o informáciu jej optimálnych podmienok rastu, ako i možnosti zabránenia jej množenia.

Odpoved:

Pardon, ale táto otázka patrí do kompetencie mikrobiológa a ja sa necítim dosť fundovaná, aby som na ňu mohla odpovedať.

Aké je využitie drevokazných húb?

Odpoved:

Drevokazné huby v širšom slova zmysle zahŕňajú aj také druhy ako podpňovka obyčajná, ktoré sú chutné a jedlé. Aj z tých "pravých" drevokazných húb sa niektoré druhy dajú konzumovať, pravda za predpokladu, že sú ich plodnice mladé a mäkké. Medzi také huby patrí napríklad vejárovec obrovský, sírovec obyčajný, pečeňovec dubový, či kučierka veľká. Platí však zásada, že ak sú huby aj normálne ťažko stráviteľné, o drevokazných je to pravda dvojnásobne.

Počet: 6Strana:  1