Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Drevokazné huby a plesne

Otázky zo zvolenej kategórie - Drevokazné huby a plesne

Počet: 8Strana:  1 

drevokazna huba prosim o vsetky informacie ktore sa jej tykaju.tak tiez ako sa da odstranit.predom dakujem.

Odpoved:

Drevokaznych hub je veľa druhov, o ktorú konkrétne ide?

Dobry den p. dr. Ivona Kautmanova. Na klobuku mladej pestovanej hlive ustricovej sa objavila pliesen. Je pliesen zdraviu skodliva a treba huby vyhodit? Dakujem za odpoved. Dovidenia

Odpoved:

Ak je pleseň zelená alebo čierna tak áno. Ak je biela, môže to byť len vlastné mycélium huby, ktoré je neškodné.

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť kontakt na niekoho, kto by vedel povedať, čím je napadnuté drevo a čo s tým treba robiť, či sa to dá nejak zachrániť, je to na krove. Ďakujem.

Odpoved:

Skúste sa obrátiť na ing. Janitora zo SAV. mail: [email protected]

Váž.pani Doktorka, mám teraz v jeseni skoro po celom trávniku huby dokonca húfne, niektoreé sú už aj okolo stromekov, okolo ktorých mám vysypanú kôru a drevené štiepky. Prosím o radu, ako sa ich zbaviť. Veľmi pekne ďakuje za radu. S pozdravom V.Rizmanová

Odpoved:

Húb v trávniku a najmä na mulčovanej kôre sa zbavuje dosť ťažko. Možno pomôže postrek niektoprým fungicídom, alebo zálievka Previcurom, ale to len ak v blízkosti nepestujete zeleninu na jedenie. Inak sa ich netreba báť, ničomu neškodia a o pár rokov samy zmiznú.

Na chalupe mam drevokaznu hubu - drevomorku. Hladam kontaky na osoby, alebo firmy, ktore sa venuju asanacii objektov napadnutych drevomorkou, prip. ochrane dreva, injektazi dreva, a pod.

Odpoved:

Bohužiaľ neviem, ktoré frmy sa tomuto venujú profesionálne, ale určite vám poradia na Ústave experimentálnej fytopatológie a entomológie v Ivánke pri Bratislave, kde sa touto problematikou zaoberajú. Volajte Ing. Janitora 02/45943251

Pani doktorka, chcel by som sa spýtať,či je možné do pňa z lipy,ktorý ostal v zemi,umelo zasadiť nejakú drevokaznú hubu aby ho rozložila? Chcel by som to skúsiť s podpňovkou ale neviem ako na to.

Odpoved:

Najlepšie by bolo skúsiť to so sadbou hlivy ustricovej, ktorú niekedy dostať v záhradkárskych obchodoch. Drevo rozloží a plodnice môžete niekoľko rokov konzumovať. návod na očkovanie býva pribalený k sadbe.

Mikroskopická pleseň Geotrichum candidum vyskytujúca sa najmä na mliečnych výrobkoch - syroch, tvarohoch, pričom kontaminuje i ďaľšie mliečne výrobky a tým znižuje ich trvanlivosť. Prosím o informáciu jej optimálnych podmienok rastu, ako i možnosti zabránenia jej množenia.

Odpoved:

Pardon, ale táto otázka patrí do kompetencie mikrobiológa a ja sa necítim dosť fundovaná, aby som na ňu mohla odpovedať.

Aké je využitie drevokazných húb?

Odpoved:

Drevokazné huby v širšom slova zmysle zahŕňajú aj také druhy ako podpňovka obyčajná, ktoré sú chutné a jedlé. Aj z tých "pravých" drevokazných húb sa niektoré druhy dajú konzumovať, pravda za predpokladu, že sú ich plodnice mladé a mäkké. Medzi také huby patrí napríklad vejárovec obrovský, sírovec obyčajný, pečeňovec dubový, či kučierka veľká. Platí však zásada, že ak sú huby aj normálne ťažko stráviteľné, o drevokazných je to pravda dvojnásobne.

Počet: 8Strana:  1