Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Kliešte

Otázky zo zvolenej kategórie - Kliešte

Počet: 5Strana:  1 

Môže sa očkovať proti kliešťom aj pri chrípkových ochoreniach a prechladnutiach? Ďakujem

Odpoved:

Na to neviem odpovedať, to musíte konzultovať s lekárom.

co je kliestova encefalitida?Ako sa prejavuje?co sposobuje?ako dlho ucinkuje?ako sa pred nou chranit?

Odpoved:

Je to zápalové ochorenie mozgu, ktoré prenášuajú infikované kliešte. Našťastie nie je veľmi časté a dá sa proti nemu očkovať. Viac informácií nájdete napríklad na www.ockovanie.sk.

A mozem sa spytat ako sa prejavuje kliestova encefalitida?

Odpoved:

Bohužiaľ nie som lekár, ale keďže ide o zápalové ochorenie mozgu predpokladám, že bolesťami hlavy a horúčkami, okrem iných príznakov.

S hubárčením a pobytom v lese idú ruka v ruke kliešte. Vedeli by ste mi povedať čosi o príznakoch a nebezpečenstve boreliózy?

Odpoved:

Prvým príznakom boreliózy je sčervenanie miesta v okolí vpichu kliešťa, často aj niekoľko dní, alebo týždňov po jeho odstránení. Červený fľak sa postupne zväčšuje a môže dosiahnuť priemer až 1O a viac cm, pričom zo stredu vybledáva. Po čase zmizne a choroba prejde do latentného štádia. Druhá fáza sa môže (ale nemusí) prejaviť aj o niekoľko desiatok rokov, kedy mikroorganizmy môžu zaútočiť na rôzne miesta tela (kĺby, nervovú sústavu a pod). V prvej fáze (červený fľak) je možné boreliózu pomerne jednoducho preliečiť vyššími dávkami antibiotík (stanoví lekár). Očkovanie zatiaľ nie je možné.

Nemáte k dizpozícii mapu výskytu infikovaných kliešťov na Slovensku?

Odpoved:

Mapu výskytu nemám, je rozdiel, či ide o infekciu kliešťovou encefalitídou, alebo boreliózou. Územie Slovenska je však natoľko zasiahnuté, že takmer všade, kde sa kliešte vyskytujú hrozí možnosť nákazy. Kliešte uprednostňujú najmä listnaté lesy, v severnejších oblastaich sú zriedkavejšie.

Počet: 5Strana:  1