Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Slovenská mykologická spoločnosť

Otázky zo zvolenej kategórie - Slovenská mykologická spoločnosť

Počet: 10Strana:  1 

Dobrý deň, kedy sa uskutoční tohtoročná výstava a budú sa na nej predávať sadby hlivy a šampionov?

Odpoved:

Výstava sa bude konať 11. - 13.10. a sadbu hlivy pravdepodobne budeme predávať. So sadbou pečiarky je to zložitekšie, tú nikdy nepredávame, pretože je veľmi chúlostivá.

Kedy bude tento rok výstava húb v Bratislave a kde?

Odpoved:

19. - 21.10. 04 v SNM v Bratislave

Váž.pani doktorka ! Na jar tohto roku som sa prihlásil za člena SMS.Doposiaľ ste mi neposlali žiadnu odpoveď Pánovi Liborovi Masnému z Podhoria tiež trvalo vybavenie dlhšiu dobu,ale je to akosi dlho. Peter Babic,Radlinského 101,Bytča Ďakujem

Odpoved:

Ospravedlňujem sa za dlhé čakanie, ale nových členov môže prijímať len výbor SMS, ktorý od jari ešte nezasadal. Len čo vaše členstvo schválime okamžite vás budeme informovať.

Chcela by som vediet, kedy sa bude konat nejaka konferencia Slovenskej mykologickej spolocnosti, a ci je mozne vystupit s prednaskou. Dr. Silvia Iannaccone

Odpoved:

Najbližšie podujatie bude asi seminár o biodiverzite makromycétov, ktorý bude 7.12.2004 v budove Slovenského národného múzea.

Dobrý deň, uvažujem nad hubárskymi skúškami. Zaujímalo by ma, či sú predmetom skúšky okrem znalosti húb aj nejaké súvisiace predpisy alebo zákony, a ak áno, ktoré. Ďakujem za odpoveď.

Odpoved:

Áno, okrem základných vedomostí o jedovatých a jedlých hubách treba poznať potravinový kódex SR, najmä jeho časť týkajúcu sa húb. Tento výnos č. 1541/3/2000-100 bol uverejnený v čiastke 19/2000 Min. pôdohospodárstva.

Tu je opat Peter z Martina. Pred dvomi tyzdnami som Vam napisal, ze sa zaujimam o mikologiu a rad by som si urobil nejaky rekvalifikacny kurz. V ktorych mestach si mozem takyto kurz vratane skusok a osvedcenia urobit? Peter z Martina

Odpoved:

Bohužiaľ ako som už písala, mykologické kurzy sa v súčasnosti nerobia, ak máte záujem o skúšky na predaj húb, treba si podať žiadosť na preskúšanie na úrade krajského hygienika. Amatérski mykológovia sú v súčasnosti odkázaní na samoštúdium, odporúčam prihlásiť sa za člena do Slovenskej mykologickej spoločnosti, môžem vám poslať prihlášku a na akciách organizovaných touto spoločnosťou môžete rozšíriť svoje vedomosti o hubách.

Som z mesta Martin a zaujímam sa o mykológiu. Chcel by som sa opýtať, v akom meste a na akej adrese si môžem urobiť mykologické skúšky, resp. sa prihlásiť na nejaký kurz alebo školenie o mykológii. Ďakujem Peter z Martina

Odpoved:

Bohužiaľ, mykologické kurzy sa v súčasnosti nerobia, čas od času sa zaktivizuje niektorá mykologická skupina a pripraví niečo podobné, naposledy to bolo asi pred dvomi rokmi v Partizánskom. Najlepší spôsob ako sa o hubách dozvedieť čosi viac, je prihlásiť sa za člena mykologickej spoločnosti, a zúčastňovať sa na ňou organizovaných akciách. Ak máte záujem, pošlite mi svoju adresu do SNM, Vajanského náb 2, 814 36 BA a ja vám pošlem prihlášku.

Vazena pani doktorka, vychadzaju so stretnuti mykologov na Slovensku - napr. Mykologicke dni - nejake spravodaje, publikacie o danej akcii a nalezoch?

Odpoved:

Slovenská mykologická spoločnosť vydáva časopis Spravodajca slovenských mykológov, ktorý informuje o hubárskom dianí na Slovensku a prináša krátke články o hubách. Okrem toho vydáva časopis Catathelasma, ktorý je zameraný odborne a články v ňom sú v angličtine. Oba časopisy sú určené najmä členskej základni Mykologickej spoločnosti, ale možno si ich zakúpiť (25.-SK)aj na hubárskej poradni v Bratislave. Okrem toho bola pri príležitosti mykologických dní na Orave vydaná brožúrka Huby Oravy (40.-Sk), ktorú si možno kúpiť v Oravskom podzámku a v Bratislavskom Národnom múzeu.

Hľadám kontakt na RNDr.A.Ginterovú, autorku knihy Pestujeme huby, Priroda, 1986.

Odpoved:

Dr. Ginterová býva v Bratislave na Račianskej ulici, presné č.d. neviem, ale je v telefónnom zozname pod manželovým menom.

Má Slovenská mykologická spoločnosť vlastnú www? Ak áno, akú má adresu.

Odpoved:

Vlastnú stránku nemá, ale informácie o nej možno nájst napríklad cez www.zoznam.sk pod heslom botanika.

Počet: 10Strana:  1