Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Pekne, dnes som ti poslal polozku. Ta nasa lipa je tiez taka ako pises, machom obrastena vo vlhkej dolinke. Len na nej rastie trochu viac plodnic. Povedal by som tisice.
Reagovať na správu
Vďaka.
Som rád, že to sedí. Už som aj ja zažil tisícky plodníc.
Čo je pre mňa ešte zaujímavá informácia. Ako dlho tam už rastú tie plodnice, teda v rokoch na tom isto kmeni, resp. časti kmeňa?
Reagovať na správu
To neviem ako dlho. Predpokladam ze ten spadnuty lipovy konar tam moze byt tak 5-6 rokov. Usudzujem podla rozkladu dreva. Moj prvy nalez bol v roku 2009.
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?...
Vtedy sa mi zdal konar celkom v dobrom stave, dost cerstvy priemer v najhrubsom mieste cca 30 cm. Dnes je uz taky maksi krehkejsi, mensie konare sa uz poodlamovali. O nieco dalej cca 50-70 m je este jedna lipa a spadnuty este vacsi konar, ten sa mi zda stale rovnaky, ako keby sa vobec nerozkladal. Na nom nie je ani jedna plodnicka, pritom podmienky su skoro identicke, jedine na mieste kde nerastu svieti asi viac slnko.
Reagovať na správu
Skôr mi teda ide o to, ako dlho sa objavujú plodnice na jednej, konkrétnej časti konára, kmeňa (s presnosťou napr. na 0,5 metra). Mám v tomto ohľade jeden poznatok a chcem si ho overiť.
Reagovať na správu
Tuto vec nemam presne odsledovanu, nechodeviam na to miesto casto. Ani netusim aku maju zivotnost. Vo vseobecnosti su tam od cca augusta do februara, ale neviem ci su to stale tie iste, alebo za tych par mesiacov narastie niekolko generacii. Momentalne tam nie je ani jedna pekna, cerstva anamorfa, s peknou maslovou ciapockou, len suche, zmrckane palicky. Telemorfy su nadherne a cerstve.
Reagovať na správu
Takto, ide mi o to, koľký rok sa plodnice (akéhokoľvek štádia) objavujú na tom istom konári alebo presne na určitej časti kmeňa? Každá huba zvykne časom vyčerpať svoj podiel "záujmových" látok a potom končí.
Reagovať na správu
A nepamätáš si, či si to nachádzal na tom istom kmeni? Či ich tam máš toľko?
Reagovať na správu
Minuly, aj predminuly rok bola velka prevaha anamorf, telemorfy len uplne pozriedka. Dnes je situacia upne opacna. Mal som problem najst nejaku palicku. Celkovo tento rok ich tam bolo ovela menej.
Reagovať na správu
krásna séria na pokračovanie
Reagovať na správu
Fíha! Tak ty už máš 5 lokalít?! Ja zatiaľ stále snívam aspoň
o jednej.
Pekný nález aj foto.
Reagovať na správu
Ještě jsem ji nikde nenašel. Hezký
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Kunca
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
15. 10. 2011, Muránska Planina, JV
Popis:
Asi 50 plodníc (anamorfy a telemorfy) rástlo na padnutej lipe obrastenej machom vo vlhkejšej dolinke. Tieto anamorfy mali veľkosť 1 cm. Nová lokalita, stáva sa mojou lokalitou č. 5. OBR 301941 OBR 302008 OBR 302119 - plodnice z tej istej lokality a kmeňa.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Vladimír Kunca (vlado(ZV))
Exsikát existuje
Herbár: Vladimír Kunca
Ďalšie informácie:
ID: 302212; Zverejnené: 18. 11. 2011
Zaradené:
Ďalšie fotografie