Úvodná stránka » Diskusné fóra » Fotoškola »

Nabíjačka MQN04 pre batérie Sanyo Eneloop


portret

Strogov atlasár 3.5.2010 15:54

Prosím Vás nemáte skúsenosti s týmto typom nabíjačky?Kúpil som si pred nedávnom túto nabíjačku a prvý krát som s ňou nabíjal batérie Eneloop.Vložil so do nej baterky samozrejme vybité a zapojil do sieti.Podľa priloženého letáčiku doba dobíjania Eneloop Ni-MH 2000mAh čo je môj prípad je 10.hodín.Ďalej som sa dočítal,že keď sa nabíjačka pripojí k sieti,spustí sa ochranný časovač a ten asi za 16.hodín vypne prístroj.Kontrolka LED svieti počas nabíjania a zhasne,keď nabíjačka časovač vypne.Takže sa nakoniec baterky nabíjajú 16.hodín aj na stránke výrobcu je tak napísané.Ja som začal nabíjať batérie ráno tak okolo 8.30 aké bolo moje prekvapenie keď ráno o 02.30 ešte stále nabíjačka svietila.Tak som to vzdal a vypol ju.Dokedy ich mám nabíjať?Volaj som aj predajcovi a spýtal som sa ho či nemohla byť chyba v tom ,že pár krát do mesiaca keď zapínam počítač mi vie vyhodiť doma istič-čo bolo aj v ten deň ako naschvál,keď som ich prvý krát nabíjal.Výpadok bol asi 15sekúnd a istič som hneď nahodil.Či po opätovnom spustení ističa znova nenaskočil ten ochranný časovač na 16.hodín.Avšak vysvetlenia som sa nedočkal,len ma upozornil predajca,že netreba prerušovať nabíjanie,ale ja som ho neprerušil úmyselne.A čo by sa stalo,keď počas nabíjania by vypadol prúd to od znova mám nabíjať ďalších 16.hodín?Prosím ak niekto má skúsenosti s týmto alebo podobným typom nabíjačky nech mi poradí.Keby som vedel,že koľko času to bude nabíjať baterky tak by som asi volil nejakú rýchlo nabíjačku.Ešte je tam na letáčiku upozornenie že: Ochranný časovač sa nespustí opätovne,ak sa počas nabíjacieho cyklu vložia nové akumulátory do prístroja.

Reagovať na správu

portret

oldo mykológ, hlavný moderátor, atlasár 3.5.2010 16:32

nabíjaj ich dokiaľ ti nezhasne kontrolka. Sú to dobré baterky a aj nabíčka. Predajcovia vedia akurát tak kulové.
Nimhové batérie nemajú pamäť, takže ich môžeš nabíjať kedy koľvek.

Reagovať na správu

portret

Strogov atlasár 3.5.2010 16:41

Ďakujem Oldo za odpoveď.

Reagovať na správu

portret

štalo atlasár 3.5.2010 16:57

Mám túto nabíjačku aj baterky, používam ich v blesku. Nabíjam bežne okolo 10 hodín, ako je doporučené pre daný typ bateriek, takže som funkciu vypnutia kontrolky po 16h nemal možnosť v reále overiť. Každopádne by som sa držal návodu, kontrolka tam nie je preto, aby si vedel, že sú batérie nabité ale ako súčasť ochrany.

Reagovať na správu

portret

Strogov atlasár 3.5.2010 17:02

Takže mám len počkať 10 hodín a vypnúť ju?Podľa tejto stránky výrobcu je u tohto typu 16.hodín doba nabíjania.http://www.eneloop.info/products/charger... a kontrolky asi nie sú len na parádu podľa nich vieš kedy je nabitá batéria tak je to všade u mobilov,nabíjačiek do foto apod.Aj u ďalších modelov ako tá vedľa podsvietená je tak,že až zhasne osvetlenie tak sú baterky nabité.

Reagovať na správu

portret

štalo atlasár 3.5.2010 17:24

Áno, môžeš to vypnúť už po cca 10h, čo je výrobcom nabíjačky udávaný odhadovaný čas úplného nabitia daných batérií (eneloop Ni-MH AA, 2000 mAh). Charging time - 16 hrs znamená v podstate max. približný čas, ktorý je nabíjačka v prevádzke po zapojení do siete (bez ohľadu na to, aké batérie tam momentálne nabíjaš). V medzinárodnom návode na obsluhu nabíjačky od výrobcu nabíjačky je to podrobne vysvetlené, nevidím dôvod tomu neveriť.

Reagovať na správu

portret

Strogov atlasár 3.5.2010 17:39

Ďakujem za radu Peter.

Reagovať na správu

portret

oldo mykológ, hlavný moderátor, atlasár 3.5.2010 18:52

ja s tým nesúhlasím, ale to nevadí. Celý život ako let. modelár robím s baterkami. Ja vyberám baterky keď zhasne kontrolka. Niekedy to môže trvať 10 hod. a niekedy aj 16 hod. A niekedy aj viac. Záleži ako to prehodnotí nabíjačka a začne komunikovať
s baterkami. Je to na Vás

Reagovať na správu

portret

štalo atlasár 3.5.2010 19:34

Oldo, z tohto som vychádzal:
V návode na obsluhu od výrobcu je v tabuľke uvedené, aké baterky (tzn. typ, kapacita) sa aký odhadovaný čas nabíjajú. Časy v tabuľke sa pohybujú od 8 do 13 hod. podľa typu a kapacity bateriek.

Pod tou tabuľkou je nasledovná poznámka, citujem:
"Hore uvedené nabíhacie hodnoty sú odhadované hodnoty potrebné k úplnému nabitiu. Keď sa nabíjačka pripojí na sieť, spustí sa ochraňujúci časovač a ten asi za 16h vypne prístroj.

U vysvetliviek ku kontrolke LED je napísané:
- svieti - dobíjanie
- nesvieti - časovač je vypnutý (asi 16h).

...ešte som pozrel aj do eng. textu a je tam ešte táto poznámka, ktorá sa v svk verzii nenachádza: "The LED indicator remains lit even after the charging times have elapsed." (Led kontrolka ostáva svietiť aj keď čas nabíjania uplynul)

Reagovať na správu

portret

Strogov atlasár 15.5.2010 18:06

Moja skúsenosť - moje druhé nabíjanie.Začal som nabíjať o 15.00,ráno o 08.00 čo bolo 17.h ešte kontrolky stále svietili.Čo podľa ochranného nastavenia by sa mala nabíjačka po viac ako 16.h vypnúť.Tak som sa na to vyprdol a šiel som na brigádu.Jak som sa vrátil tak už nesvietili kontrolky.Takže doba nabíjania 4.bateriek je viac ako 16.hodín možno aj 20.hodín.Nabudúce si to už ustriehnem.Aj na megapixel.cz som čítal pri tejto nabíjačke v komentároch zákazníkov na dobu nabíjania odpísal zamestnanec obchodu,že nabíjanie trvá aj 20.hodín.Viď 22.príspevok na http://www.megapixel.cz/sanyo-charger-4x...

Reagovať na správu

portret

štalo atlasár 15.5.2010 19:57

Matúš, v návode nie je uvedené presne 16 h, ale cca 16 h, čo je rozdiel. Jedná sa o základnú nabíjačku s jednoduchým ochranným časovačom...bez ohľadu na typ a kapacitu bateriek teda časovač vypne nabíjačku vždy za cca rovnaký čas (cca 16h) - preto sa tomu aj hovorí ochranný časovač, nie?
Aj v eng. mutácii sa hovorí o ochrannom časovači - "protection timer" a nie o detekcii nabitia.

Ešte raz citát z návodu, z eng. verzie (neviem prečo v cz a svk mutácii je táto veta vynechaná):
"The LED indicator remains lit even after the charging times have elapsed." (Led kontrolka ostáva svietiť aj keď čas nabíjania uplynul.

Všimni si aj položku "Charge control" v popise k nabíjačke MQN4 na http://www.eneloop.info/products/charger ... a porovnaj s ostatnými nabíjačkami od sanyo. Jediná MQN4 má v položke "Charge control" uvedené "Timer (16h)".
A to, čo píše nejaký obchodník z call centra internetového obchodu nie vždy zodpovedá skutočnosti .

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 3.5.2010 19:26

Pridám sa skús toto: Maximálny čas nabíjania batérií= /kapacita batérií x 1,5/ : nabíjací prúd nabíjačky. Podľa tohto si ľahko vypočítaš maximálny čas nabíjania. V Tvojom prípade ak je na nabíjačke výstupný prúd 250mA tak nabíjací čas bude cca 12hod. Mám tieto baterky aj nabíjačku.......vyskúšané.

Reagovať na správu