Úvodná stránka » Diskusné fóra » Odborné diskusie o hubách »

Peziza varia komplex (P.micropus, P. cerea, P. repanda)


portret

SG atlasár, mykológ 1.6.2009 09:56

V okruhu P. varia boli popísané ďalšie tri druhy P. micropus, P. cerea a P. repanda. Rozlišovanie týchto druhov bolo vždy problematické a niekedy rozhodnutie záležalo na tom ako sa dotyčný mykológ vyspal...
V článku autorov K. Hansen, T. Laeseloe a D., H. Pfister, 2002: Phylogenetic diversity in the core group of Peziza inferred from ITS sequencesmand morphology. Mycol. Research 106 (8): 879-902, je tento problém (snáď definitívne) vyriešený. Na základe morfológie plodníc, mikroskopických vlastností a genetických testov autori článku prišli k záveru, že sa jedná o jediný druh a to Peziza varia, pričom meno P. repanda bolo tzv. "vyňaté", ľudovo povedané zrušené, kvôli nejasnej interpretácii. Prikláňam sa k ich názoru, mám s týmto druhom rovnaké skúsenosti. Pri pôvodnom chápaní rozdelenia na 4 druhy bola vylíšená P. varia prítomnosťou moniliformných (mimo sept zhrubnutých) parafýz, ale tento znak je bežný pri viacerých druhoch Pezíz v pokročilom veku plodníc.
Peziza varia je charakterizovaná okrovou, svetlohnedou farbou plodníc, excipulum je zložené z troch vrstiev, medzi vrstvami z guľovitých buniek je vrstva z valcovitých buniek. Výtrusy sú oválne, v optickom mikroskope hladké bez tukových kvapiek, 14,5-17,5 x 8-10,5 mikrom. Parafýzy sú v prezretom stave moniliformné. Ekologicky má široký záber, rastie na dreve, pôde aj vlhkých múroch.
Podobný druh Peziza arvernensis, rastúci na dreve vačšinou bukov a na zemi v listnatých lesoch má rovnakú stavbu excipula, trochu väčšie výtrusy, ktoré sú drobno bradavičkaté, niekedy vidiťeľné aj bez farbenia v CB.
Pre stránku "Na huby" to znamená prepísať mená spomenutých druhov na Peziza varia. Samotní autori fotiek by si to mohli urobiť sami, niečo urobím aj ja.
Poďme do toho...

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 1.6.2009 15:14

Ďakujem Stano, hneď prezriem moje fotky.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 1.6.2009 18:51

Kurnik, to už v 2002? A mne sa tu pamaly rozpadáva kľúč, ktorý listujem hore-dole, aby som sa čo najlepšie priklonil. No super, tak bude konečne o nejakú robotu menej.

Reagovať na správu

portret

SG atlasár, mykológ 1.6.2009 20:07

S tými vrstvami je to zapeklité. Hagara a spol pravdepodobne prevzali tento údaj z článku Hohmeyer, H. 1986:A key to the European species of the gewnus Peziza L., Z. Mykol.52:163-179. Ani mne sa nepodarilo spočítať 5 vrstiev. Otázka je ako to myslel a ktoré vrstvy tam započítal. Aby som bol úplne presný, tu sú všetky vrstvy, ktoré na tejto pezize na reze vidíš, postupne z hornej strany od hyménia: 1. hyménium (vrecká, parafýzy), 2. subhyménium (tenká vrstva zložená z rel. malých izodiametrických alebo hruškovitých buniek), 3. horná vrstva medulárneho excipula, (zložená z viac menej guĺovitých buniek)4. dolná vrstva medulárneho excipula, (zložená zo štíhlych valcovitých buniek, tex. intricata) 5. vonkajšie excipulum, (guľovité až hranaté bunky, textura globulosa-angularis), 6. veľmi krátke, často husté chĺpky ktoré na starých plodniciach už nemusia byť alebo pri mikroskopovaní exikátu resp. zlého exikátu nevidno. Ešte detail: vonkajšia vrstva guľovitých buniek môže byť zložená z z dvoch odlíšiteľných guľovitých štruktúr, pretože vlastné vonkajšie excipulum je zložené z guľovitých alebo angulátnych buniek, ktoré sú husto na seba nalepené a nad ňou nie vždy vidno akoby najnižšiu vrstvu medulárneho excipula zloženú tiež z guľovitých buniek ale volnejšie uložených. Dúfam , že si ma pochopil a píšem to rovno z hlavy ako si pamätám posledné mikroskopovanie tejto pezizy spred asi roka. Ak ti bude niečo nejasné, ozvi sa

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 2.6.2009 00:33

Napísal si to veľmi zrozumiteľne, ďakujem za vysvetlenie.

Reagovať na správu

portret

Sade atlasár 5.6.2009 13:18

čiaška Janko na tomto OBR 107409 , jasne vidno 5 vrstiev, ale či je to P. varia aj tak ja nemôžem povedať. Podľa Stanovho popisu by som už možno pod mikroskopom aj určil, keď nájdem najbližšie nejakú, tak to skúsim.

Reagovať na správu

portret

SG atlasár, mykológ 5.6.2009 21:11

Toto isto nie je P. varia. Päť vrstiev má ďalších 30 druhov. P. varia je svetlý druh a pôsobí krehko

Reagovať na správu

portret

Sade atlasár 5.6.2009 21:37

Veril som, že sa ozveš, zas som múdrejší. V Anglicku som našiel hrubé balíky zviazaných novín obsypaných nejakými pezizami, len sa k nim nestíham dostať

Reagovať na správu

portret

SG atlasár, mykológ 5.6.2009 22:41

Ak sa ti podarí, zober zopár

Reagovať na správu