Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

Beauveria Bassiana - ďalšia možnosť ako pomôcť lesom


portret

milustek pokročilý, atlasár 16.8.2008 22:16

V lesoch stredného Slovenska došlo v poslednej dobe k premnoženiu lykožrúta v dôsledku veternej kalamity.
Lesníci bojujú proti tomuto škodcovi mnohými spôsobmi - feromónové lapače, ťažba dreva či postreky chemickým prípravkom Fury 10EW. Ing. Rastislav Jakuš má však na riešenie problému svoj názor. Ako ďalšiu možnosť boja proti lykožrútovi vidí využitie huby Beauveria bassiana.
Zdroj : Webnoviny

Reagovať na správu

portret

©foxlion atlasár 17.8.2008 22:54

No lesy okolo Bilíkovej chaty už zachráni iba drevorubačova sekera, tam to dobačovali za nič nezodpovedajúci "zelení"...

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 19.8.2008 22:07

Hm nezodpovedajúci zelení... Zaujímavé. Píšem si to na Teba ako čierny bod

Reagovať na správu

portret

bzučko 2.9.2008 19:00

Správne by malo byť nezodpovední zelení..

Reagovať na správu

portret

ivo atlasár 21.9.2008 21:09

Ja súhlasím s Foxom do bodky.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 19.8.2008 16:51

Hello Gaspi, co ty na to?

Reagovať na správu

portret

johny pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 23.8.2008 20:54

Môžem potvrdiť, na svahoch každého kopca sa nájdu suché stromy a tie už nezachráni nikto.Mám priateľov lesníkov a oni tvrdia, že ani celoročná ťažba na slovensku nezlikviduje napadnuté stromy a bude sa to len zhoršovať.Teraz by sa mali "zelenáči" začať uväzovať o tie napadnuté stromy a začať nám vysvetľovať, že na Slovensku sa nám bez stromov bude žiť lepšie.

Reagovať na správu

portret

fugi 24.8.2008 18:44

radsej by si mali na ruky priviazat striedavo v parny a neparny den pily,sekery a lopaty - vytazit,zasadit ....

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 25.8.2008 07:48

Lepšie by bolo, keby sa od hanby začali zelenať. Z časti by nahradili chýbajúcu zeleň a takto vyfarbených by sme ich vedeli lepšie identifikovať

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 25.8.2008 11:20

A čo takto nasadiť tam odolnejšiu drevinu? S lykožrútom nikto nevyhrá.

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 26.8.2008 08:23

Stačilo by keby sa vrátila naspäť pôvodná zeleň, tam kde sú teraz smrekové lesy, je sem tam jedľa a buk, ale málokto vie, že pôvodné lesy sú jedľovo-bukové, sem tam smrek, lenže jedľa hoci má kvalitnejšie drevo ako smrek pomalšie rastie, je náchylná na úpal, zle sa presádza a veľmi citlivá na znečistenie, preto sa asi v 19. storočí začali vysádzať smreky, a vysádzajú sa dodnes, potom sa nedivme, že sú choré lesy..

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 26.8.2008 12:09

Zhruba tak som to myslel.

Reagovať na správu

portret

palin atlasár, entomológ 26.8.2008 20:24

áááááááách, yuyka yuyka. Jedľa? Buk? Veď to už MY nestihneme zožať !!! Smrečiny, to hej, to by sme ešte mohli ...

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 26.8.2008 21:02

Aaa, neboj ide globálne otepľovanie, dáme tam bambus a zabijeme hneď dve muchy jednou ranou, bude čo žať a lykožrút si ani nekusne :)

Reagovať na správu

portret

ivanM 27.8.2008 11:36

...myslim,že lesy sú choré lebo sa o to postarali chorí ľudia a nie kvôli smrekom.Majú,čo chceli....príroda sa o to postarala sama a takto to dopadlo.Lenže kto má byť teraz zodpovedný????? Príroda???....alebo tí,ktorí sa držali za ruky a teraz sú ticho?...maximálne len rozprávajú o tom,že tam mali byť iné dreviny.

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 27.8.2008 12:30

Keď vysadíš pole s kapustou, tiež sa divíš prečo sa premnožili zajace? Keby si nechal zajace zožrať všetku kapustu, nemusel by si ich zabíjať, sami by pokapali od hladu. To by bolo jednoduché, lenže kapustu chceš aj ty, aby si mal na vianoce čo do kapustnice, a tak všade nastražíš jed na zajace, ktorý ale vyhubí nielen zajace, ale aj líšky a dravé vtáky, ale kapusta ti ostane..
Ako sa dá tomu vyhnúť.. prestať pestovať monokultúry, to ti povie aj každý vzdelanejší záhradkár..

Reagovať na správu

portret

blška 27.8.2008 12:49

jajáj, zlatko moje, tak v tomto máš pravdu. Ja ako školou a praxou vzdelaný záhradník s tebou súhlasím. Ale v dnešnom prebiznisovanom svete, kedy v hypermarketoch dostaneš slušnú výkupnú sumu za kapustu, nemôžeš ju pestovať inak ako v monokultúre. Platí to pre všetko, aj napr. pre ovocné sady. Skús niekde ponúknuť 50kg jabĺk, 30kg hrušiek a pod. Ani pes po tom neštekne a pošlú ťa k babenkám na trh, kde zrejme prerobíš. Ak chceš zarobiť, musíš skákať ako píska dopyt na trhu. Čiže pestovaním monokultúr. A myslím, že aj lesné hospodárenie sa v dnešnej dobe (kedy každý kričí, že nemá a potrebuje dotácie) riadi nákupnými cenami drevín, ktoré sa odvíjajú od mnohých faktorov - podľa mňa je hlavným ujateľnosť pri množení. A ver mi, v praxi, ktorú mám to bolo niekedy ani nie 5%. Pri nákladoch, ktoré boli, u tých pár stromčekov, čo sa ujali, vyšla cena ako keby boli zo zlata. A potom poďme vysádzať lesy...

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 3.10.2008 21:25

No 5% je trocha málo to je asi nezvládnutá technológia, ale v zásade to platí.

Reagovať na správu

portret

blška 3.10.2008 21:43

Nebola to nezvládnutá technológia, skôr to bolo hľadanie vhodného termínu množenia pri súčasnom globálnom otepľovaní. Prestávajú platiť staré termíny, nakoľko rastliny inak vyzrievajú. Niekde bolo skutočne 5%.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 4.10.2008 17:39

Kedysi, dávno v praveku, som si privyrábal množením okrasných a ovocných drevín,takže tiež o tom niečo máličko viem.A pokiaľ si pamätám, niektoré podpníky
a očka som mal z ovocnej škôlky Veselé pri Piešťanoch.To je niekde tam u Vás nie?

Reagovať na správu

portret

blška 4.10.2008 18:04

No nie je to ďaleko, cca 50km. Ja som množila len okrasné dreviny, aj keď samozrejme ako záhradník ovládam aj vrúbľovanie a očkovanie. Množenie takých krov, ktoré sa množia bylinnými rezkami je v závislosti na počasí, vyzretosti a pod. Rezky sa brávali u zákazníkov, nedajú sa nikde kúpiť. U ovocnín je Veselé fajn, majú slušný výber.

Reagovať na správu

portret

ivanM 27.8.2008 13:12

..cesta od lykožrúta a od ľudí,ktorí sú maximálne zodpovedný za škody spôsobené v Tatrách ku kapuste a zajacom mi príde dosť zavádzajúca.Sú to predsa len dve odlišné veci.Ale v poriadku.Lepší príklad sa mi zdá......Ak budeme nechávať smetie pri kontajneri a nebude sa vynášať,nečudujme sa že sa naň zbehnú potkany,ktorým ale nebudú stačiť len tie kontajneri ale začnú nám loziť do pivníc,na balkóny,terasy a do domov.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 27.8.2008 15:09

Za škody spôsobené v Tatrách je zodpovedný niekto úplne iný - ľudia, ktorí tam tie monokultúry pred niekoľkými desaťročiami nasadili a tí, ktorí v tom pokračujú. Ako je známe, v monokultúrach nielenže je chudobnejšia biodiverzita, ale práve vďaka tomu sa tam darí škodcom viac ako v oblastiach, kde je potravný reťazec bohatší na druhy, teda v prirodzených lesoch. Ale asi ťažko nájsť kompromis vo vzťahu k hospodárstvu, takže lykožrúta sa zrejme nezbavíme, či už sa realizuje na stojacich, polámaných alebo ležiacich stromoch.

Reagovať na správu

portret

fugi 27.8.2008 21:37

nuž, existuju aj brokovnice a problem zajace je vyrieseny,ci to pomože aj na zelenich to neviem ) - možno treba použit srncie broky

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 3.10.2008 21:20

Máš u mňa+.Monokultúry je to riziko pre všetko!Prirodzená biodiverzita si proces úspešne reguluje sama.Vrátane reťazca predátorov.
Samozrejme hospodárske lesy podliehajú zásadám efektivity a tak sa k nim aj pristupuje a tak je to aj správne.Len treba stanoviť kde chceme efektívnu veľkovýrobu dreva a kde prirodzený les.

Reagovať na správu

portret

martin burian atlasár 27.8.2008 20:43

Niektoré zahraničné prípravky, ak sa dobre pamätám v USA používajú
kmene penicilínu, paecilomycesov a beauvérií, ale nepoznám účinky
zrovna na lykožrúta, to by musel okomentovať entomológ, ale čo som
zozbieral Beauverie aj s nositeľmi, napáda veľmi veľa druhov hmyzu
aj u nás na Slovensku, takže ju možno považovať za bioinsekticíd.

Obsahuje ju napríklad prípravok BioNil v 1.2 a 5 kg balení

Reagovať na správu

portret

palo atlasár 28.8.2008 10:29

Ahoj,
pripravok kde je ucinnou latkou huba Beauveria bassiana sa pouzil napr. na Sumave uz v minulom roku. U nas bolo v tomto roku povolene pouzitie pripravku BoVeril. Mam info, ze ho nakoniec aj pouzili niekde na Spisi, ale to nemam overene. V kazdom pripade Rasto Jakus o tom vie viac. Urcite to ma perspektivu, povazujem to za lepsie ako sypat insekticidy s x negativnymi ucinkami do narodnych parkov... Ale o tom potom. Som aj kus skepticky - v prvom rade je to huba, ktora napada mnozstvo druhov hmyzu nie len lykozruty. A potom je dolezita ucinnost - je zbytocne vyplut peniaze na nieco co ma len malu ucinnost. To su asi vsetko otazky na ktore musia vyskumnici dat odpoved. V kazdom pripade drzim palce.
No este sa tu spustila taka kampan proti "zelenym". Mam pocit, ze mozu aj za vojnu v Gruzinsku. Tak trochu na obhajobu ineho nazoru:
1. problem s lykozrutom, jeho premnozenie je aj (alebo hlavne) tam, kde ochranari nezasahovali lesnikom do "boja" s lykozrutom. Kto chodi po Slovensku vidi - Spisska Magura, Levocske vrchy, Kysuce, Orava. V Levocskych si dovolim tvrdit, ze ochranarska noha tam ani nevstupila a nieto aby este nieco zakazovali . A nech sa kazdy pozrie ako to tam vyzera - mam aj "kila" fotiek ak ma niekto zaujem.
2. Vysoke Tatry - malo sa hovori o tom, ze drevo sa mohlo spracovavat skoro vsade, okrem medializovanych dolin - Ticha a Koprova. A cuduj sa svete, problem z lykozrutom je aj tam, kde sa drevo vytahalo, dokonca vacsi ako v Tichej a Koprovej doline, kde to aspon ciastocne zostalo tak.
3. Vzdy je lahke a jednoduche najst vinnika a na neho vsetko zvalit, aj vlastne chyby. Len clovek ma hlavu na to, aby si fakty overoval a nie ich slepo siril dalej, si myslim...
4. Na Slovensku je zastupenie smreka cca 26 - 27%, jeho prirodzene zastupenie by malo byt okolo 5-7%. Teda smrek je aj tam, kde "nie je doma", smrekove monokultury su aj tam, kde by mali byt jedlovo-bukove lesy s javorom, jasenom atd. Takze tam treba hladat pricinu dnesneho stavu. Zjednodusim to - to sa momentalne len priroda nasssssrdila a ukazuje ako si mysli, ze to ma byt.
5. A uz len na zaver - pohlad z hora na suche stromy je urcite deprimujuci, ale povrchny. Treba sa ist pozriet aj "dovnutra" pod tie suche stare stromy a kazdy zisti, ze to nie je "mrtvy les". Na to odporucam pozriet si Bystru dolinu v NAPANTe - zo Srdiecka, Kosodreviny to vyzera pre bezneho navstevnika az apokalypticky, vo vnutri lesa je to ine.

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 28.8.2008 13:11

Prípravok s tou hubou nepoznám, hoci som zo Spiša, nie všetko sa dostane do uší bežného občana, ak však nieje pôvodná, bola by som opatrná, veľa by nám o tom mohli rozprávať austrálčania..
ak to však bola správna voľba (neviem posúdiť), tak tiež držím palce..
..ja veľmi nemám rada zelených, lebo mám pocit, že je to skôr taký extrém.. a niesom ani úplne proti lesníkom, napriek tomu si myslím, že tiež to netreba praháňať s tou opaterou lesa.. ale to už je taká ľudská vlastnosť o všetko sa starať, možno to súvisí aj s tým, že na rozdiel od obrovského komplexu akým les je, človek žije veľmi krátko a preto mu príde napr. veterná kalamita v Tatrách ako pohroma.. pre les je to iba jedna z jeho obmien, lenže Slovensko zrejme nemá na to (myslím finančne), aby nechal tento les, nech sa vráti do stavu pralesa.. mám fotku asi z pred 60 rokov, ked bolo jasne vidieť že Tatry boli holé, pretože bol les vyklčovaný a boli tam pasienky pre ovce, takže les čo spadol bol zhruba 50-ročný, a hoci bol krásny bola iba otázka času, kedy tieto rovnako staré stromy ako vojakov v rade niečo položí..
u nás v Slovenskom raji sa tiež bežne ťaží drevo, hoci je to národný park, vyzerá to tu akoby sme boli v bežnom lese, sú tu ale aj krásne miesta, kde je viac jedle ako smreka, a kto to nevidel, tomu to rozhodne doporučujem zažiť, les nieje taký tmavý, leskne sa do modra a kmene sú akoby strieborné, je to proste nádherný pohľad.. (dlho asi nie, bude tam zjazdovka)
tiež som už videla škôlku na jedličky, malé stromčeky boli chránené proti úpalu paletami, hoci úplne by stačilo ich sadiť spolu s bukmi, ten rastie rýchlejšie a jedľu chráni listami (vlastná skúsenosť), ale budiš.. je to podľa mňa signál, že sa ide dobrým smerom..

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 29.8.2008 21:44

neviem z ktorej oblasti mas tu 60 rocnu foto, ale ja mam 54 rocne foto Tatier a boli zalesnene

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 31.8.2008 09:48

sekla som sa o pár rokov, ale zhruba takto:
[127550] a [127552]

Reagovať na správu

portret

TomanP 3.12.2008 12:38

Info: http://www.lesytanap.sk/08-archiv/clanky...
foto k dispozícii napr. Ing. Koreň LVÚ.

Reagovať na správu

portret

TomanP 22.10.2008 09:45

K bodu 1. - Tam kde sa včas zasiahlo (aj vďaka chýbajúcim obštrukciam pudových ochranárov), vrátane siete lapačov a lapákov, sú škody oveľa menšie... pre info napr. na Orave bola intenzita kalamity vyššia ako v Tatrách...
K bodu 2. - Vždy je ľahšie urobiť nepremyslené kroky a šaškovanie pred kamerami, keď nemusím niesť zotpovenosť...
K bodu 3. správna reč, len by si to mali uvedomiť tí, čo prvý kričia...
K bodu 4. úplný nezmysel...Neviem na základe čoho je tento údaj 5-7...Je to cyklický prirodzený jav BORA (Ing. Koreň) a robiť (rozumné hospodárenie) malo prebiehať niekoľko desaťročí...
K bodu 5. Keby sa zasiahlo včas, menej by sa rušilo...devastovalo ešte na konci zimy a hlavne by lykožrút nenabral takú exponencionálnu populačnú krivku, čiže aj teraz by sme tak nelamentovali...

Reagovať na správu

portret

palo atlasár 23.10.2008 17:02

Nazdar Peter,
1. Nemas pravdu, aj tam kde sa zasiahlo "vcas" je "problem" s lykozrutom obdobny, niekde dokonca vacsi. A napr. na Orave nejake obstrukcie zo strany ochranarov neregistrujem a stav tiez nie je bezproblemovy.
K bodu 4: Cislo 5-7 % je z potencialneho zastupenia lesnych drevin na Slovensku na zaklade prirodnych podmienok. Udaj je z lesnickych podkladov, najdes to tusim aj v Zelenej sprave. Skus si pozriet. Mimochodom to cislo 27% zastupenia smreka sa za 40 rokov takmer vobec nezmenilo, napriek tomu, ze uz sa dlhdobo vie o nestabilite smrekovych monokultur na nepovodnych stanovistiach. Tiez chyba ochranarov?
5. Tiez to nie je uplne pravda. preco je potom problem s lykozrutom aj tam kde sa vcas zasiahlo? je to na dlhsiu debatu a velmi sa mi vypisovat nechce...

Ak chces poslem ti fotky miest, kde sa tazi a fotky, kde je to bez zasahu. Alebo prid pozriet. Spravis si nazor.

Reagovať na správu

portret

TomanP 1.12.2008 14:13

Ahoj Palo,
Dosť dlho som nemal čas mrknuť do fóra, takže až teraz reagujem.
1. Citujem: sú škody oveľa menšie... pre info napr. na Orave bola intenzita kalamity vyššia ako v Tatrách... Hovoril som o tom, že intenzita kalamity bola väčšia a škody sú menšie, takže problémy samozrejme sú, len menšie a ten rozdiel sa ešte prehĺbi. Vieš aký populačný cyklus lykožrúta prebieha.
4. Podstatné je, že ten údaj je pre celé Slovensko. postihnuté územia majú celkom iný priemerný prirodzený výskyt smreka - je väčší ako ten reálny priemer 27% a určite ho netreba 5-násobne znížiť...(veľká časť nestabilných smrekových monokultúr na nepôvodných stanovištiach sa nachádza v nadm. výške do 600m)
Mal som na mysli hlavne to, že pasívnym chránením typu žiadny manažment (pasenie...)bezhlavým zalesnením a prehustením lesov na miestach, kde boli pastevné lesy s celkom inou stavbou a stabilitou v kombinácii so spomínanou BOROU, to nemohlo dopadnúť inak. A ak sa z toho nepoučíme, tak sa to zopakuje...
Inak behám po tých miestach stále a prakticky denne som v kontakte s lesníkmi aj štátnou ochranou prírody (aj fotiek mám dosť). Vadí mi len prístup pudových ochranárov, ktorí robia medvediu službu všetkým a hlavne lesu.
PS: Ľudia sa vyzbierali na obnovu a reálne to v samotnom lese veľmi nevidno...myslím, že vieš o čom hovorím.
Dúfam, že sa čoskoro niekde stretneme a pokecáme nielen o tomto.
Maj sa dobre!

Reagovať na správu

portret

Rados3berny 28.8.2008 22:58

Aby táto huba mala aspoň nejaký úspech proti škodcom potrebujeme VYSOKÚ vlchkosť vzduchu málo svetla atd. To sa dá dosiahnuť vo výške 20-30 cm od zeme a co zbytok pám Ing. Jakuš?

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 29.8.2008 23:43

http://jakus.blog.sme.sk/c/153110/Prirod...

Reagovať na správu

portret

dudo 2.9.2008 12:08

Ja som sa v piatok vrátil z hubodovolenky v R.Tepliciach.V Kunerade bola tabulka "Zákaz vstupu do lesa od 22.8.do 28.8.2008".Postrekovali-posýpali les proti lykožrútovi.Myslím si,že mnohým stromom to už nepomôže.Videl som strom ,pod ktorým bolo cca za vedro akoby pilín-predpokladám dielo lykožrúta.Tiež časť lesa bola na zemi ako poprášená.Keď nebudeme mať kam chodiť do lesa na huby,môžme sa poďakovať "zeleným"

Reagovať na správu

portret

bršo 2.9.2008 16:17

hlavne že v tom máš jasno kto za to bude môcť, tak je to správne.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 2.9.2008 22:21

Toto snáď nemyslíš vážne

Reagovať na správu

portret

johny pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 20.9.2008 16:06

A čo toto...
[129803],[129801]

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 20.9.2008 17:12

Nuž to je príroda! Sama si zreguluje to, čo si človek násilím uzurpoval. Tie smreky tam nemali čo hľadať.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 20.9.2008 17:49

Ja už sa k týmto veciam radšej nevyjadrujem.

Reagovať na správu

portret

palin atlasár, entomológ 17.10.2008 11:36

Toto hádam stojí za pozornosť. Mnohým z nás to pomôže mierniť niekedy zbytočne radikálne názory na tento problém.
http://www.ceskatelevize.cz/vysila ni/112...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 17.10.2008 13:02

Niet čo dodať, pán prof. Rusek to povedal úplne geniálne.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 20.10.2008 18:19

kriváň 2495 mnm. OBR 133498

Reagovať na správu

portret

Máčik 22.10.2008 10:29

V Tatrách som bol naposledy pred viac ako pred 30 rokmi,prešiel som aj Kôprovú dolinu až po 2 plesá/Temnosmrečinské? /.Chcel som sa tam zase pozrieť,po Ešliho fotke musím zostať pri tom naposledy.Výrazne nerád chodím na pohreby,a keď už,
nepozerám na nebožtíka,aby som si ho zachoval v pamäti živého.

Reagovať na správu

portret

karibu 24.10.2008 08:58

Pouzitie prirodzenych prostriedkov je urcite prijatelnejsie ako chemicke pripravky ci sekera.

Reagovať na správu