Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

Odborný názor


portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 16.4.2018 12:04

Milí nahubáci, zvlášť tí, ktorí ste tu noví, nenechajte sa "obalamutiť" a neverte väčšine reportáží a článkov o hubách vo všetkých médiách a radšej konzultujte svoje nálezy s odborníkmi, alebo aspoň sa nechajte usmerniť dlhoročnými užívateľmi na týchto stránkach. Je to bezpečnejšie.

Napriek tomu, že som odpovedal na všetky požadované otázky novinára a poskytol mu aj ďalšie zaujímavé informácie, aj o prípadnej možnosti zámeny neskúsenými hubármi s jedovatým druhom ušiaka, v tlači vyšlo toto:

https://myhornanitra.sme.sk/c/20796262/u...

A žeby sme na stránkach Slovenskej mykologickej spoločnosti (http://fungi.sav.sk/) publikovali nálezy hubárov, som si radšej hneď overil. Nie je to pravda...

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 16.4.2018 15:26

Nájsť sa dá pri porastoch alebo šípkach

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 16.4.2018 21:30

Po mojich skúsenostiach som už rezignoval na odpovede médiám. Kedysi to malo hlavu a pätu, dnes je to čistý amaterizmus. Snažíš sa im povedať dôležité informácie a namiesto toho, aby sa z nich poučili, sami si napokon hľadajú na internete a spletú z toho len hlúposti. Ignorujem Nový Čas, Markízu (obe médiá zverejňujú fotky bez dovolenia), prekvapivo dobrú skúsenosť som mal so SME, kde uverejnili celý môj text v pôvodnej podobe vo forme interview (aj keď za cenu autorstva mladej neznalej redaktorky), Aktuality som odmietol, nebudem sa otŕčať nad plodnou diskusiou. Denník N urobil pekný článok ako interview, no keby som sa nedožadoval požehnania textu, tiež by tam vyšlo pár hlúpostí, ktoré som nepovedal. Dnes je problém nájsť redaktora, ktorý opublikuje poctivý príspevok a nechá si ho skontrolovať odborníkom. Hlavne aby bola výplata na účte.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 17.4.2018 13:42

Ja by som smrčky a smrčkovce klasifikoval ako podozrivé.
Dnes už poznám asi desať ľudí, ktorí sa otrávili od zmesi smrčok, smrčkovec. Viacerí z nich tvrdia, že sa otrávili len od smrčkov, preto nemôžem s istotou tvrdiť ktorý druh zapríčinil otravu. Na zbere som sa podieľal aj ja, takže môžem potvrdiť že skutočne išlo o tieto dva druhy. Huby boli dusené, neboli pred tým varené.
https://www.nahuby.sk/diskusia.php?paren... v tejto debate vtedy písal aj Jarda Malý (jeho príspevky tam už nie sú), ktorý tiež pozná ľudí otrávených tými to hubami.
Ja osobne alergiu ešte na (zrejme Gyromitrin) nemám, no domov ich už nenosím, aj keď mi chutia.
Od malička sa u nás v dedine okrem smrčkov a smčkovcov jedol aj ušiak obyčajný, zväzkovitý, obrovský a nebola do vtedy zaznamenaná žiadna otrava.

Reagovať na správu

portret

golgolik atlasár, mykológ 17.4.2018 14:29

Moja mamina sa trocha priotrávila, včera, ale len žalúdočné ťažkosti, nič viac, nejedla nič iné a nikomu inému nebolo zle len jej, tak asi na tých smrčkovcoch bude naozaj niečo.

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 17.4.2018 16:36

Aj tato pani ma problem s travenim smrckov.
https://www.nahuby.sk/fotogalerie_autora...
Grckala po nich a aj toaletneho papiera trocha viac potrebovala.

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik 20.4.2018 12:23

Ja som tak skončil minulý týždeň. Ledva som chodil po polievke z bohemiky. Stalo sa mi to aj predtým, ale naposledy to bola vražedná kombinácia s pár pohármi vína. Tak som sa vzdal bohemik a víno budem piť ďalej.

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 17.4.2018 20:23

Vcera prisla jedna pani do mykoporadne v Presove. Mala tri usiaky obrovske. Povedal som jej, ze nasa rodina ich konzumeje bez problemov. Ale nikomu inemu ich nedavam a je len nanej, ci ich zje alebo nie. Su podozrive.

Reagovať na správu

portret

Martula pokročilý 17.4.2018 20:51

Ja som sa tiež pred pár rokmi priotrávila smrčkami. Polievka z nich bola vynikajúca. Každý člen rodiny si dal dupľu.(Mne sa už neušla). Celú noc i nasledujúci deň som strávila nad záchodovou misou, mysliac si, že sú to moje posledné minúty na tomto svete. Ostatným, ktorí tú polievku jedli nič nebolo. Takže odvtedy smrčky, ba ani smrčkovce na konzumáciu nezbieram.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 18.4.2018 05:23

Ja by som zase klasifikoval ako podozrivých novinárov a novinárky. Z ich práce som niekedy fakt otrávený.

Reagovať na správu

portret

mihar 18.4.2018 12:20

Smrčkovec český som prvýkrát ochutnal minulý rok a nebolo mi nič, len tá ich vôňa nie hríbová, ale taká stromová, po jahňadách a tak tu som chcel odstrániť. Nepodarilo sa mi to, ani dlhším namáčaním v horúcej vode a tak z nich vyskúšam aj polievku, či sa stratí ta vôňa a chuť. Podľa mňa, hubovejšiu vôňu a chuť má ušiak obrovský, ktorý rastie zároveň ako smrčkovce a to pod dubmi a brezami, je svetlejší ako ušiak obyčajný a slimáci a červíky mu nevedia odolať , viac sú poobjedané ušiaky obrovské červíkami a slimákami, ako smrčkovce. . Včera som si urobil praženicu z ušiaka obrovského a je to celkom iná chuť a vôňa, ako zo smrčkovca. Ja by som upravil, smrčkovec český - jedlá huba a ušiak obrovský - výborná jedlá huba.

Reagovať na správu