Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

zaujala ma táto odborná debata o lesoch a to je konečne niečo, čo má hlavu a pätu....posúďte ....


portret

tuláčka pokročilý 11.1.2018 12:54

Radioshow
V prvej línii - 2017-07-11 Slovenské lesy v smrteľnom ohrození?
https://hearthis.at/slobodnyvysielac/v-p...

Reagovať na správu

portret

hrbik 11.1.2018 17:01

... hra na jednu bránu a bez protihráčov ...
ale určitá diskusia "ochranári versus lesníci" tu už bola:
https://www.nahuby.sk/diskusia.php?paren...

Reagovať na správu

portret

Peško 12.1.2018 10:57

Príroda ja kolískou ľudstva a môžeme žiť len v nej, ale odkedy si myslíme (ak si vôbec niečo myslíme), že sme múdrejší ako príroda, kopeme si vlastný hrob. Ľudstvo ohrozuje samo seba. Preto je naliehavé nechať pôvodnú prírodu bez zásahu aspoň na nejakej rozlohe, určite väčšej ako doteraz.

Reagovať na správu

portret

hrbik 12.1.2018 13:00

takto vážne bežný človek, ani lesník nerozmýšľa, o tom by mali rozhodnúť vlády, OSN a podobne, no politici sú alibisti a populisti, robia hlavne to, čo sa zapáči nevedomej väčšine, lebo chcú vyhrať voľby

Reagovať na správu

portret

ivann 1.2.2018 20:34

Tak by mal bezny clovek zacat, lebo ak to necha na politikov tak sa moze rovno zahrabat, lebo ti k tomu ziadnu motivaciu nemaju.

Reagovať na správu

portret

hrbik 4.2.2018 10:04

mal by začať, lenže o tom nevie

Reagovať na správu

portret

ivann 4.2.2018 17:34

co by sme chceli, ved je to "len" homo sapiens...
...a teraz rozmyslam kolko sa ich urazi... ...a opat zbytocne...

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 31.1.2018 14:24

Zaujala ma Tvoja myšlienka Pavel: "Preto je naliehavé nechať pôvodnú prírodu bez zásahu aspoň na nejakej rozlohe, určite väčšej ako doteraz." V súčasnosti je chránených 61 percent lesov. Je to málo?
http://www.lesmedium.sk/casopis-letokruh...

Ďalšia veta: "... ale odkedy si myslíme (ak si vôbec niečo myslíme), že sme múdrejší ako príroda, kopeme si vlastný hrob"
Tu by som Ti poradil - nechaj svoju záhradku na samovývoj! To isté sa s ňou stane čo s lesmi. Zeleninu si kúpime zo španielska a drevo? Kto nám predá drevo?

Toto si pozri aspoň dvakrát.
https://www.youtube.com/watch?v=uNg5f-oA...

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 31.1.2018 15:16

Ehm...
Uživatel Peško psal "bez zásahu", ne "v chráněných územích", to je dost zásadní rozdíl. A v tom odkázaném článku se píše:
"ku dnešnému dňu je až 61 percent z nich zaradených do rôznych kategórií CHÚ" (v podtitulu)
"v súčasnosti máme v bezzásahovom režime 4 percentá výmery lesov" (pod mezititulkem o nákladné a neefektivní ochraně přírody)

A co je tak neobvyklého na zelenině ze Španělska? Minulý rok jsem v Lidlu viděla cibuli z Nového Zélandu (šly jsme si radši do zelovocu koupit nějakou středoevropskou, ačkoli mírně dražší). Většina lidí se kouká jen na cenu, nezajímá je, odkud to je, nebo co to obsahuje. Kdyby bylo slovenské dřevo dražší než nějaké dovezené od hloupějších národů, taky by se víc kupovalo to z dovozu.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 2.2.2018 12:55

Tori
Na zelenine zo Španielska, Nového Zélandu, Brazílie, atď nieje nič neobvyklé, akurát naši poľnohospodári "nebudou mít co žrát".
To isté platí aj vo vzťahu k drevu.

Reagovať na správu

portret

Peško 2.2.2018 15:46

Voziť potraviny z Brazílie či Nového Zélandu znamená aj náklady na prepravu a väčšiu uhlíkovú stopu, menšiu čerstvosť a podobne. Z hľadiska ochrany životného prostredia treba asi používať potraviny a iný tovar najmä (prednostne) z blízkeho okolia. Z tohto pohľadu by sa ani drevo nemalo príliš prevážať, ideálne je spracovať ho čo najbližšie. To naše na Slovensku. Doprava je však len jeden aspekt uhlíkovej stopy.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 3.2.2018 08:57

Dobre hovoríš Pavle.
Ja by som ešte k tým potravinám dodal, že sú väčšinou kontaminované. Poznám niekoľko ľudí, ktorí nakúpili v Kauflande mrkvu pre zajace lebo bola veľmi lacná a zajace sa jej ani nedotkli.
Aj drevo sa dá dovážať a vlastné nechať na humus, no na Slovensku máme lokality, ba celé hladové doliny ako sa hovorí, kde iná robota ako v lese prosto nieje. Muži ťažia, ženy sadia.

Reagovať na správu

portret

Peško 4.2.2018 11:12

Vyvážať suroviny, aj drevo, nie je veľmi múdre. Múdrejšie je zo surovín vyrábať výrobky a až tie predávať. Nejaké drevo by však malo zostať aj na humus. Humus je dobrá vec. (Niežeby som na toto práve prišiel, len pripomínam známe veci, aby reč nestála.)

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 31.1.2018 16:00

Ešli, stále dookola splietaš dohromady rôzne veci.
Hospodársky les je na hospodársku tvorbu dreva a do toho ochrana prírody veľmi zasahovať ani nemôže.
Problém je že "lesný hospodári" stále zasahujú aj do chránených území kde by priorita nemala byť ťažba dreva ale prírodný biotop. A to určite nie je smreková monokultúra a určite tam nehrozí pre-množenie podkôrneho hmyzu...
Takže príklad s tou záhradkou je taká istá demagógia ako tvrdenia o "chránených územiach" a škodlivosti tvorby prirodzeného lesa.
Záhradka je predsa hospodárstvo kde intenzívne a cielene nútim prírodu vydávať mi maximum toho čo ja potrebujem, presne tak isto ako hospodársky les...

Reagovať na správu

portret

Peško 1.2.2018 13:23

Ešli, mám určitý strach o ľudstvo. Nejaká "príroda" tu nakoniec tak či tak zostane, len je otázne, či v nej bude prežívať (prípadne aspoň živoriť) aj ľudstvo. Ľudia potrebujú dýchať čistý vzduch, piť čistú vodu, jesť nezávadné potraviny, všetko také, aké malo ľudstvo v pôvodnej prírode, v ktorej sa vyvinulo a dlho žilo. Čiže pôvodná príroda je našou kolískou a mali by sme ju chrániť aspoň na určitom území, je to akási poistka na prežitie. Netreba tu vymenovávať, kam sme sa dostali používaním plastov, klčovaním pralesov a podobne. Existuje formulka "mysli globálne, konaj lokálne". Slováci asi nezachránia ľudstvo, ale mali by sa pripojiť k snahám o jeho záchranu. Možno nepíšem zrozumiteľne, ale som skutočne presvedčený o potrebe pôvodnej prírody.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 2.2.2018 12:44

Pavel, tiež mám strach o ľudstvo a napísal si to pre mňa zrozumiteľne.
Všetky ochranárske aktivity sa zredukovali na les a to by Vás malo znepokojovať. Je to len zásterka, aby sa nevideli iné, skutočné hrozby.

Ignorujeme aktivity Monsanta, geoinžinierstvo, aktivity okupačných armád, nevadia nám vojny, ba dokonca ich podporujeme, niektorých prípadoch sme ich súčasťou a tak ďalej. To sú skutočné hrozby pre život ako taký. Takto chceme chrániť ľudstvo?
Kto to platí, kto je tá šedá eminencia čo to riadi? Vytvára sa tu ilúzia, že niet väčšieho problému ako je záchrana lesa a majitelia médií to takto podprahovo servírujú vďačnej verejnosti. Nepoučnej verejnosti, ktorá bola už toľko krát oklamaná, povedená a následne okradnutá.

Pekne si to povedal: "mysli globálne, konaj lokálne".
Tiež pekná myšlienka: "Slováci asi nezachránia ľudstvo, ale mali by sa pripojiť k snahám o jeho záchranu."
V histórii boli Slováci vždy len objektom podvodu a veľmi si prajem aby Slovákov pánboh osvietil a začali myslieť globálne, a konečne zistili kto ich ťahá za nos. Kto o strome rozpráva a kto ten strom sadí a kto na ten strom v konečnom dôsledku má zálusk. Nemám teraz na mysli zlodejov v zelenom, ktorí bezohľadne kradnú a drancujú aj v lesoch, čo je typické pre dnešnú oligarchickú partokraciu. Nemám na mysli ani skutočných, nezištných, nepolitických ochranárov.
PS
Tie vznešené, pekné frázy o všemocnej, spravodlivej, čistej a neviem ešte akej prírode a ľudstvu sú len pekné nič viac.

Reagovať na správu

portret

Peško 2.2.2018 15:31

Myslím, že nepíšeme celkom o tom istom. Aktivity ľudí môžu mať aj dobrý zámer, ale skončia sa veľakrát zle, lebo ľudia zväčša nedovidia dopredu dôsledky svojich činov. Cesta do pekla môže byť lemovaná dobrými úmyslami. Príroda nás však presahuje, bola tu pred nami a nepotrebovala naše zásahy (ani dobre mienené). My sme sa vyvinuli v určitých podmienkach a tie sa môžu zmeniť (paradoxne aj našim pričinením) až tak, že bude (možno už je) ohrozená naša existencia. Tak ako sa strácajú niektoré druhy živočíchov, môžu sa stratiť aj ľudia. Preto vidím nádej v tom, čo nás presahuje a k čomu patrí aj pôvodná príroda a jej zákonitosti.
Vojny a podobné ohavnosti tiež patria k ľudským počinom, je to ale bezohľadnosť trochu iného charakteru, než chamtivý prístup k prírode. Môžu mať veľa spoločného, ale o tom nebola táto diskusia.

Reagovať na správu

portret

karibu 2.2.2018 20:18

Zdieľam rovnaký názor.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 1.2.2018 21:23

A ja si myslím že tento prístup je logickejší. Škoda len že u nás sa málo uplatňuje...
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10...

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 1.2.2018 22:01

A teraz som dopozeral toto: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10...

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 12.1.2018 15:35

Ďakujem Anna za to, že táto téma neodíde do zabudnutia ako by si to mnohí želali.
"Povedz mi čo počúvaš aj Ti poviem kto si." - by povedal klasik.
Tu je vysvetlené všetko, o čo ja som sa snažil v tejto diskusii: https://www.nahuby.sk/diskusia.php?paren...
Ostáva mi už len apelovať na zdravý rozum mlčiacej väčšiny.

Reagovať na správu

portret

Boletus60 25.1.2018 20:25

Ako keby mi dovolili založiť si záhradku a potom mi zakázali do nej chodiť.Škoda,že sa nehovorilo aj o lesoch tu nižšie,kde majú hlavne české firmy nevypovedateľné zmluvy na ťažbu obrovského množstva dreva.O briketovej mafii ktorej je dobré akékoľvek drevo.O bezohľadných snoboch ťahajúcich za džípom príves plný narezaného dreva.O štvorkolkároch lietajúcich krížom krážom prírodou.....Až keď padne posledný strom....

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 25.1.2018 21:23

Dobe píšeš Boletus.
To čo píšeš vadí každému slušnému občanovi.
Zmeniť to môžeme raz za štyri roky, keď si volíme tých čo budú vládnuť tejto krajine, čo okrem iného prijímajú zákony a sú zodpovední za vymožiteľnosť práva.

Reagovať na správu

portret

peterf pokročilý 1.2.2018 20:08

https://kameniar.blog.sme.sk/c/474973/od...
zaujímavé aj poučné a dobre spracované

Reagovať na správu

portret

palin atlasár, entomológ 1.2.2018 21:42

20:08 ...toto si tiež pozrite (prečítajte) aspoň dvakrát !

Reagovať na správu

portret

Peško 7.2.2018 09:14

V televízii o lese u Havrana Baláž, Morong, Pichler
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/130...

Reagovať na správu

portret

hrbik 7.2.2018 14:02

Ten červený palec patrí Peškovi, Havranovi, zmrzlinárovi, či komu? Ja by som ho prisúdil pánovi riaditeľovi Morongovi, ešte stále celkom nechápe ...

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 7.2.2018 21:36

Obávam sa že pán riaditeľ Morong chápe dobre, len na to čo má obhajovať mu chýbali argumenty, podkôrny hmyz nie je všemocný...

Reagovať na správu