Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

Stromy v parku mali hubou napadnutú korunu


portret

shimie atlasár, moderátor 8.3.2016 20:04

Je taka huba co napada korunu stromu?
http://www.pnky.sk/aktuality/stromy-v-pa...

Reagovať na správu

portret

Včelda atlasár 9.3.2016 00:29

hlavně moc napadeně nevypadají...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 9.3.2016 18:53

Monitoroval som tam okrem iného aj drevokazné huby a nebolo ich veľa - Fomes fomentarius (na živom Acer platanoides), Phellinus pomaceus (na ringlotách) a pri nábreží, kúsok od barlolámača bol na pni Trametes trogii. Na javoroch som miestami objavil Dendrothele acerina, na Kúpeľnom ostrove v hlavnej aleji tiež Agrocybe cylindracea (na stojacom Populus sp.). Neviem, čo z tohto by sa mohlo špecializovať na korunu.

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 9.3.2016 23:13

Ja som mal okolo kostola pri chodníku nádherné pagaštany - boli košaté, mocné a každý rok mali mnoho plodov - ale tiež pri každom silnom vetre spadli z nich na zem konáre silné ako chlapská ruka. Navŕtali do nich sondy a nevyšli až tak zle ... ale predsa som dostal na ne povolenie - rok som ich ešte nechal - potom so ich dal dole. Našťastie - viac ako štvrtinu koruny mali suchú a boli v nej odhnité miesta ... zdola to nebolo vidieť - a boli protesty a aktivisti, ktorí nemali žiadnu zodpovednosť za prípadné škody na zdraví a majetku sa chceli dať priviazať k stromom ... ale keby sa bolo čosi stalo - tak to už bol môj strom a moja zodpovednosť - ale tento prípad nemusí byť totožný s mojim ale tiež môže ...

Reagovať na správu

portret

shimie atlasár, moderátor 10.3.2016 23:19

Ja nie som proti ak je pravda co pisu. Len som sa s pojmom huba napadajuca korunu este nestretol. Aj ked je pravda, ze asi pred dvoma rokmi som na vlastne oci videl ako spadol uplne vrchny, obrovsky zdravy konar na chodnik, tusim to bol topol osikovy 15-20m. Nebolo by na tom nic cudne, ale v ten den absolutne nefukalo, zato bolo hrozne teplo, okolo 36 stupnov. Ale ci bol strom napadnuty hubov, alebo drevo oslabene vysokou teplotou (ak take nieco existuje), pripadne inac mechanicky poskodeny, napriklad bleskom, tak to nikto nevie. Urcite su v parku velke a stare rizikove stromy ktore musia byt v ramci bezpecnosti odstranene, ale ako pisal Petr, stromy v clanku nevyzeraju vobec chore, alebo niecim napadnute.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 11.3.2016 12:59

Nech je ako chce, najskor sa mohla dat omladit koruna- orezat ako sa najhlbsie dalo.

Reagovať na správu

portret

Balloo pokročilý, atlasár 11.3.2016 15:45

no orezali to ozaj najhlbsie ako sa dalo

Reagovať na správu

portret

mistraal pokročilý 12.3.2016 20:45

Hmm, aj u nás spravili akože orez stromov, 10 cm nad zemou

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 21.3.2016 20:19

V piestanskom parku prehodnotili spilenie pagastana konskeho odbornici z arboreta a podla filmu je i na prvy pohlad vidiet mykozne ci bakterialne napadnutie stromu. V takych pripadoch je likvidacia stromu namieste.

Reagovať na správu

portret

mistraal pokročilý 16.3.2016 18:51

Škoda každého stromu

Reagovať na správu

portret

karibu 18.3.2016 19:32

V Piešťanoch sa zlikvidovali stovky stromov, cele ulice uplne zmenili vzhlad. Naposledy Bratislavska. Vsetko sa to odovodnuje moznym nebezpecim. Namiesto osetrovania drasticke vyruby.

Reagovať na správu

portret

crataeguss 20.3.2016 08:11

silne pochybujem, ze tej neznamej zahadnej hube predtym neotvorili cestu do kmena nejakym nevhodnym orezavanim, dutiny v kmeni totiz vznikaju tam, kde sa po reze-napr. nadmerne velkych konarov nezaceli rezna rana. huby su teda len sekundarnym vinnikom.
nedavno takto dopadlo zopar celtisov v centre bratislavy, ktore nedosahovali snad ani tretinu svojho max. veku, napriek tomu boli vdaka usilovnym samozvanym arboristom derave ako cednik na rezance.
http://domov.sme.sk/c/20106923/bratislav...

Reagovať na správu

portret

Šerpa botanik, pokročilý 30.3.2016 17:46

V Olomouci museli vykácet všechny nově nasázené kaštany, které napadla bakterie
Pseudomonas syringae

http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/...

Reagovať na správu