Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

HUBY - Atlas jedlých húb s osvedčenými receptmi


portret

lucnyk atlasár 11.11.2014 14:23

Dnes mi ponúkol tradičný podomový distribútor knihy, medzi iným aj vyššie uvedený titul. Autor - Ladislav Hagara a kolektív. Veľká radosť, pokiaľ som publikáciu neotvoril. Cena mimoriadne priaznivá ( po zľave 12,00 EUR). Kriedový papier, cca 400 strán, no osobne by som bral na zodpovednosť p. Erika Pietrika - osoba zodpovedná za grafickú úpravu. Nie je predsa možné, aby mnohé z fotografií boli orezané tak, že chýba horná časť záberov, resp. sú tak posunuté, že hore ostáva pár milimetrov priestoru. Amatérsky, na kolene pripravené pre tlač cez internetovú službu by som bral, no takto mi to príde ako diletantstvo. Veľká škoda. Teraz mám normálne strach, ako bude vyzerať naživo dlho očakávaná majstrova veľká publikácia, na ktorú sa všetci veľmi tešíme. Aj túto malú publikáciu totiž vydalo Ottovo nakladatelství...Neviem, či majster Hagara sa z takto vytlačenej práce tešil. Pravda, pripúšťam, že ja som dostal chybný výtlačok, to by bolo niečo iné. Aby som nezabudol, časť "Huby v kuchyni", autor Oldřich Jindřich, je skvelá.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 11.11.2014 14:41

Ak je textová časť kvalitná, mne také podivné orezy ani nevadia. Predpokladám, že niekedy je ťažké vtesnať záber do jednotného formátu diela. Knihu som včera videl, ale asi som imúnny voči orezom a farbám v atlasoch, lebo mi to nejako neudrelo do očí.

Reagovať na správu

portret

lucnyk atlasár 11.11.2014 15:02

Janko, aby nedošlo k omylu. Ja som sa tej publikácii veľmi potešil, ďalší hodnotný prírastok do zbierky, dokonca za lacný peniaz Mal som skôr na mysli to, že po grafickej stránke to mohlo byť určite lepšie zvládnuté. Netvrdím, že je to katastrofa, na to nemám oprávnenie, no som presvedčený, že keby ja som pridal na stránku takto orezané fotografie ( napr. str. 137 - hliva ustricovitá), tak mi ich vyhodia aj z úlovkov ! Mimochodom, tento príspevok netreba brať veľmi vážne, ide o to, aby sme si pokecali

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 11.11.2014 16:26

Možno to bude tým, že sa za štandard berie kvalita tu na stránke, ale je to len kvalita vyzdvihovaná komunitou, ktorá tu pôsobí. Autori nezávislí od tohto štandardu, kladúci väčší dôraz na kvalitu textovej časti, môžu za kvalitnú fotografiu považovať aj takú "neštandardne" orezanú, alebo "neštandardne" farebne podanú, ak spĺňa dokumentačnú hodnotu, teda huba alebo jej orezaná časť na fotografii je dostatočne zreteľná a identifikovateľná. Autorom kníh, keďže nesúťažia o najzaujímavejšie foto, ani sa nemusia obávať o preradenie do úlovkov, to môže byť jedno, ak fotke okrem orezaných častí nič podstatné nechýba. Ja by som si vedel predstaviť aj textový časopis o hubách, bez fotiek.

Reagovať na správu

portret

lucnyk atlasár 11.11.2014 18:28

Tak s týmto možno iba súhlasiť, hoci som stále presvedčený, že za tzv."orez" v dotyčnej publikácii nie sú zodpovední autori fotografií ale niekto iný. Evidentne to nebol zámer pôvodcu, došlo ku chybe v postprodukcii. Rozumiem zmyslu detailnej fotografie časti plodnice... Stále uvažujem o tebou spomínanom časopise o hubách bez fotiek. No, tak na to by som určite nemal, hoci mám slušne rozvinutú obrazotvornosť

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 11.11.2014 18:41

Taký časopis aj vychádzal - Spravodajca slovenských mykológov. Do č. 19 neboli fotky húb, len perokresby plodníc a nákresy mikroznakov. Niečo na ten spôsob by sa pre širokú verejnosť dalo za babku tlačiť aj na kolene, keby bolo dosť autorov. Lenže aby to malo zmysel, to by potenciálnej čitateľskej základni muselo ísť hlavne o kvalitu textu, nie obrazu, čo v dobe digitálnej fotografie ťažko predpokladať.

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 11.11.2014 19:16

Tak asi nejlépe by se k tomu vyjádřil pan Hagara. Třea si najde čas napsat tady k tomu pár slov. Z mého pohledu příliš nechápu záměr Ottova nakladatelství vydat zároveň dvě veliké knihy o houbách. Je pravda, že kvalita fotek v této knize je velmi různorodá a mnohé fotografie podle mého názorů pocházejí z diáků, které již z logiky věci stářím ztrácejí na kvalitě.... Navíc mnoho fotek je barevně přepálených apod....a barevně více či méně posunutých, např. z fotky čirůvky dvoubarvé focených na přímém slunci nelze vůbec poznat skutečné barvy této houby protože fotka je celá fialová. Ořezy jsou u mnoha fotek nešťatsné. Osobně bych zvolil v případě takto velikých fotek klasický formát a vybíral bych jen skutečně špičkové fotografie opět napříč fotografy. Dle mého názoru jsou možná fotky foceny na čtvercový formát. Část kuchařská je OK a dle mého názoru měla spíše vyjít jen veliká houbařská kuchařská kniha, která by dobře ladila s Ottovou encyklopedií hub. Mě osobně kniha také zklamala byť jsem se na ní velmi těšil. Snad se namne pan Hagara nebude zlobit, ale myslím, že k této knize je pár kritických poznámek oprávněných. Zajímalo by mne, jak je s knihou spokojený autor.

Reagovať na správu

portret

standoban pokročilý 11.11.2014 17:09

No nepotešil si ma.Mám je objednanú,teším sa na ňu,tak uvidím.

Reagovať na správu

portret

lucnyk atlasár 11.11.2014 18:21

Stano, ber ma s rezervou, je to fajn kniha, no čakal som možno viac... Cena je však extrémne nízka, to ma prekvapilo

Reagovať na správu

portret

standoban pokročilý 11.11.2014 18:40

Ja ju mám objednanú za 13.99.

Reagovať na správu