Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

Houbařský kalendář 2015 - Maroš Peigler


portret

Hřibolog mykológ 25.10.2014 23:15

Ahoj upozorňuji, že vyšel Houbařský kalendář s fotkami M. Peiglera na rok 2015

Určitě doporučuji ke koupi

Slovenská verze: http://www.martinus.sk/?uItem=183293
česká verze: http://www.beletrie.eu/knihy/houbarsky-k...

Michal

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 26.10.2014 11:00

Objednanala som si ho v domnení, že ide o fotky Maroša Peigera.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 26.10.2014 15:28

hríb sosnovýDiskusie takmer nesledujem, neprispievam do nich, ale tu musím zareagovať aby nedošlo k nedorozumeniu.
Jediná moja fotka v kalendári je tá titulná-poznáte ju aj z nahuby. OBR 394282
Poznámka pre Slovákov: v našej verzii kalendára nie som uvedený ako autor, ale z nejakého dôvodu vznikla v redakcii absolútne amatérska chyba, ktorú neboli schopní napraviť a autorom je Jardo Malý, ktorý za to nemôže.
V českej verzii som ako autor uvedený ja. Čo sa týka kvality fotiek, tak kto bude mať kalendár v ruke bude hneď vidieť, že kvalita mojich fotiek a samotný fotopis je iný, sú tam nafotené druhy, ktoré som nikdy nevidel a nefotil.
Doteraz som neobdržal dohodnuté 2 autorské výtlačky kalendára v českej verzii, čakám na ne asi 5 mesiacov, odpovede na maily nikde. K celej veci sa viac nejdem rozpisovať.
Vo všeobecnosti v živote platí: aký prístup, taký výsledok.

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 26.10.2014 15:46

Zdravím, tak tady se velmi omlouvám, skutečně jsem netušil....chtěl jsem jen upozornit na kalendář, kde jsi uvedený jako autor....ten přístup je fakt otřesný

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 26.10.2014 16:03

Ospravedlňovať sa nemusíš, nemáš prečo, nemohol si o tom vedieť. Na druhej strane asi by skôr či neskôr niekto zo slovenských zákazníkov z nahuby zistil, že autor titulnej fotky je nesprávny, ja som na to nechcel ani upozorňovať, už nemám chuť sa vracať k týmto záležitostiam ohľadom tohoto konkrétneho kalendára. Ja teda netuším, kto je v českej verzii uvedený ako autor obálky, autor vnútra kalendára (text, fotky) a autor receptov. Neviem, aké fotky tam použili, či sú tam tie isté ako v slovenskom vydaní alebo sú tam nejaké moje, o čom pochybujem. Napíšem to takto: čo ja viem, tak na celom kalendári je moja len titulná fotka, hoci pôvodne bola dohoda iná.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 26.10.2014 19:26

Neskutočné...

Reagovať na správu

portret

mino31 správca galérií, botanik, atlasár 27.10.2014 14:12

to je take (cesko)slovenske, pracovat, dodrziavat terminy, ale ked pride na odmenu, zrazu je ticho...Za posledny mesiac mam dve podobne skusenosti

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 27.10.2014 16:14

Škoda reči. Ja som len prekvapený, že nás to ešte stále prekvapuje.

Reagovať na správu

portret

dubanek 28.10.2014 18:15

Na hubarskom kalendari 2015 je uvedene:
foto na obalke - Maly
foto vnutri - Cacko
recepty - Zahradnik
PS: Fotky sa mi pacia - bez ohladu na to, ake mena su tam uvedene

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 28.10.2014 19:33

Jedna vec je, kto je ako autor obálky uvedený, druhá je, kto je jej skutočným autorom. Fotku ako dôkaz som uviedol vyššie.

Reagovať na správu

portret

dubanek 28.10.2014 22:10

Pardon, dufam ze ste sa neurazili.
Je naozaj nepekne, ze vas tam neuviedli.
Chcela som vyjadrit, ze kalendar sa mi paci cely.
A titulna fotka je naj

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 29.10.2014 06:49

Ja som sa neurazil, v celej tejto diskusii len vysvetľujem aká je skutočnosť. Lebo najskôr to vyzeralo, že je môj celý kalendár a potom, že ani jedna fotka. Nikto z diskutujúcich nemôže za to, ako to celé dopadlo. Som rád, že sa Vám celý kalendár aj s titulnou fotkou páči. Predsa len neviem o inom hubárskom kalendári na Slovensku.

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 29.10.2014 11:47

Ještě se prodává tento:

http://www.juniorpapir .cz/kalendar-stolo...

Ten je ale strašný, takže rozhodně nedoporučuji...

Michal

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 29.10.2014 13:27

tak teraz sa s nimi mozes zacat natahovať o kradež fotky a volake to mimosudne vyrovnanie

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 29.10.2014 17:34

Teoreticky. Ale prakticky na to nemám nervy ani čas, nechce sa mi to už vôbec riešiť, stálo ma to už dosť energie a nervov a výsledok aj tak nikde.

Reagovať na správu

portret

zuza4 30.10.2014 08:53

Ale veď to je úplne jedno kto je autorom, aj tak to väčšinu ľudí vôbec nezaujíma. Podstatné je, že opäť tu máme ďalší krásny hubársky kalendár, z ktorého sa budeme môcť tešiť celý budúci rok...

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 30.10.2014 10:12

Nesúhlasím. Bohužiaľ, v tejto spoločnosti sa pomaly stalo samozrejmosťou, že duševné vlastníctvo jednotlivca je vlastníctvom všetkých, a teraz to už prechádza do štádia, že aj "fyzicky" dokladovateľné dielo, akým je fotografia, sa môže používať len tak a obohacovať sa na tom. Často je však za tým, čo si niektorí vôbec neuvedomujú, dlhoročná robota jednotlivca.

Určite to netreba nechať tak. Keby som mal teraz trocha viac času, tak s tým Marošovi pomôžem. Veď uvidíme, možno aj časom...

Reagovať na správu

portret

zuza4 30.10.2014 10:51

Ja som to brala z pohľadu bežného zákazníka.... Toho isto nezaujíma autorstvo a kalendár nekupuje podľa autora, ale podľa toho, či sa mu páči alebo nie. Iná vec je ale kradnutie fotografií. To je naozaj trestuhodné, s tým súhlasím. Len mi nie je jasné, či fotku p. Peiglera použili v kalendári bez jeho vedomia, alebo bola použitá s jeho vedomím a omylom uviedli ako autora iného človeka.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 30.10.2014 12:59

Aby bolo vo veci jasnejšie. Vyššie som spomínal, že čakám na dohodnutý honorár alebo presnejšie jeho časť a síce autorské výtlačky českej verzie kalendára. Pomaly, ale isto som sa zmieril s tým, že ich neuvidím. Takže fotku som im dodal po vzájomnej dohode, nie je kradnutá, je tam s mojim súhlasom a niečo som za ňu aj dostal. Detaily celej spolupráce by som nechcel nejako veľmi a hlavne verejne rozoberať, ale nepovažujem ju ani v najmenšom za úspešnú, ja osobne som sklamaný.

Reagovať na správu

portret

zuza4 30.10.2014 17:29

Ďakujem za vysvetlenie. Nebuďte z toho smutný, asi je to pre vás nepríjemné, ale v živote sa stávajú aj oveľa horšie veci.... A aj zo zlých skúsenosti sa dá zobrať ponaučenie. V tejto súvislosti však nerozumiem reakcií p. Kunca na môj príspevok.....

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 30.10.2014 18:11

Však práve preto, že sú aj horšie veci ma toto až tak netrápi, ale nie je mi to ľahostajné. Ale vznikali tu už rôzne kombinácie, koho je aká fotka alebo celý kalendár, musel som do toho vstúpiť keďže do toho vidím len ja. Nechcem hovoriť za Vlada (možno sa k tomu ešte vyjadrí), ale pochybujem, že jeho reakcia bola osobná, skôr pomenoval trend, akým sa dnes často zneužívajú fotografie. Už nejeden z nás na nahuby sa stretol s tým, že s našimi fotkami sa často nenarába podľa platného autorského zákona.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 30.10.2014 18:52

Zuzka, presne ako píše Maroš, netreba za tým hľadať nič osobné. Klikol som na "Nesúhlasím (pod príspevkom) a ako sa tu na stránkach v poslednom čase "vyžaduje", vysvetlil som môj nesúhlas, vo všeobecnej rovine. Mám s týmito záležitosťami veľa negatívnych skúseností, takže som upozornil aj na takú samozrejmosť, ako sú autorské práva.

Reagovať na správu

portret

zuza4 30.10.2014 19:18

ďakujem za reakciu. Ja to nechcem rozoberať, vo všeobecnosti sa určite autorské práva porušujú, najmä v dnešnej internetovej dobe, to je všeobecne známe....Ale tu sme sa bavili o konkrétnej fotografii p. Peiglera, o tom či bola použitá oprávnene alebo nie. Podľa reakcie p. Pleigera bola použitá oprávnene, dal k tomu súhlas a dostal za ňu aj peniaze...len nebol uvedený v kalendári ako autor. Preto som nerozumela tomu, v čom chcete p. Peiglerovi pomôcť.... ale to je jedno, len nech sme zdraví

Reagovať na správu

portret

Balloo pokročilý, atlasár 31.10.2014 14:11

Len na okraj tejto diskusie - autor fotografie sa vola pan "Peiger" nie Peigler a ani Pleiger.

Reagovať na správu

portret

zuza4 1.11.2014 09:19

Máte pravdu, ospravedlňujem sa p. Peigerovi za skomolenie mena, no chyba je už v úvodnom príspevku tejto diskusie a to ma pomýlilo.... Prepáčte....

Reagovať na správu

portret

sipovec 31.10.2014 14:27

Dopredu upozorňujem admina a moderátorov, že tento môj príspevok, nie je celkom v súlade so stanovami a zameraním tejto stránky. No nastolenej témy a vývoja diskusie v nej, sa dotýka priamo. Nechám na vás, či ho tu ponecháte alebo vymažete.

Vážená pani Hrncová /alebo Hroncová?/, najprv sa rozhodnite o kom chcete diskutovať. Či sa chcete baviť o Marošovi Peigerovi, alebo p. Peiglerovi, nebodaj p. Pleigerovi.
V živote ste asi neboli v situácii, kedy by ste mohli využiť, resp. použiť Zákon o autorských právach. Inak by ste nemohli napísať „Ale veď to je úplne jedno kto je autorom, aj tak to väčšinu ľudí vôbec nezaujíma. Podstatné je, že opäť tu máme ďalší krásny hubársky kalendár...“.
Nie, nie je to jedno. Zvyčajne to začína takýmito drobnosťami – „omylom“ nesprávne uvedené meno autora, použitie diela bez súhlasu autora, bez uzatvorenia zmluvy a pod. Nakoniec to prerastie do obludných rozmerov, ako napr. v našich komerčných televíziách pri výrobe dabovaných verzií filmov. Tam sa už nehrá o „fazuľky“, tam sú v hre na tantiemách /ktoré sa nevyplácujú/ pre výkonných umelcov a autorov, milióny, v eurách.
„Ja som to brala z pohľadu bežného zákazníka.... Toho isto nezaujíma autorstvo...“ Vy by ste si bez, mihnutia oka, kúpili napr. knihu autora Erich Maria Remarque: Komu zvonia do hrobu, lebo ste počuli, že je dobre a pekne napísaná? Pritom by Vás vôbec netrápilo, že ju napísal „nejaký“ Ernest Hemingway? Tak, verte mi p. Hroncová, že takýchto ľudí určite nie „je väčšina“, ako tvrdíte.
„V tejto súvislosti však nerozumiem reakcií p. Kunca na môj príspevok.....“ Ja jej, na rozdiel od Vás, rozumiem a plne s ním súhlasím! Všetci veľmi dobre vieme, aká je vymožiteľnosť práva cez naše súdnictvo a ťahať to až do Strasbourgu, je beh na dlhé trate, možno 6 – 10 rokov. A nečudujem sa Marošovi, že sa k tomu stavia tak, ako sa stavia. Iste má na to svoje dôvody a má iné priority.
No ak nad takýmito „drobnosťami“ budeme „zatvárať oči“, čo je aj Váš názor „ale to je jedno, len nech sme zdraví “, tak nás čaká „skvelá“ budúcnosť.
Asi toľko p. Hroncová. Skúste si, iba tak pre zaujímavosť, ten zákon prečítať http://www.vyvlastne nie.sk/predpisy/auto ...
A teraz Vám dám „nesúhlasím“, lebo bez zdôvodnenia to nepovažujem za korektné.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 31.10.2014 15:29

Mne sa tiež už stalo, že som nebol uvedený ako spoluautor publikácie či autor ilustrácii v publikácii. Vďaka takýmto prešľapom si nemôžem do publikačnej činnosti napísať niektoré práce. Pozerám TV a v hlavných správach moja maľba, otvorím noviny a tam fotky nápadne pripomínajúce moje, ale ako autor je uvedená nejaká fotobanka..., atď.

Reagovať na správu

portret

sipovec 31.10.2014 16:27

Janko, slovami zuza4, "Nebuďte z toho smutný, asi je to pre vás nepríjemné, ale v živote sa stávajú aj oveľa horšie veci.... A aj zo zlých skúsenosti sa dá zobrať ponaučenie."

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 30.10.2014 13:02

Ďakujem, Vlado.
Poviem to tak, že mne sa to už vôbec nechce riešiť a nemám na to ani čas. Sám dobre vieš, že mám iné a ďaleko vážnejšie starosti. S týmto som sa už dávnejšie zmieril. Keby som nedostal honorár za fotku žiadny, tak to by bola iná vec, ale takto ja tie 2 české kalendáre oželiem alebo si ich kúpim aby som mal aspoň jeden kalendár, kde je správne uvedené moje meno.

Reagovať na správu

portret

Andy (&y) atlasár 2.11.2014 12:45

Maroš.
samozrejme ide o zhodný titul, ktorý je produktom Spektrum Grafik Banská Bystrica, tak ako je v tiráži SK verzie. Jediný rozdiel je jazyková mutácia a v CZ distribúcia pod krídlami BB Art.

Reagovať na správu