Úvodná stránka » Diskusné fóra » Fotoškola »

Na co koukat při výběru stativu?


portret

Tori pokročilý, mykológ 20.10.2014 12:06

Pěkné poledne,
pročetla jsem si tady i jinde diskuse o stativech, a ještě by mě zajímalo:

- máte nějakou negativní zkušenost se stativem Triopo C-158 / -258?
- používáte někdo hlavu Triopo KJ-x? Můžete ji porovnat s řadou B-x / NB-x?
- chybělo vám někdy, že váš stativ má jen gumové koncovky a ne hroty na nohách?
- měli jste někdy problém s tím "twist lock" upínáním nohou u Velbonu?

Půjdu si samozřejmě někde do prodejny vyzkoušet ten Triopo i některý Velbon, ale tohle jsou spíš záležitosti dlouhodobého používání, které se hned neprojeví.
Díky předem za názor/zkušenost.

Reagovať na správu

portret

Janko44 pokročilý 20.10.2014 17:40

Nechcem, aby to vyznelo ako príslovie "Každá líška svoj chvost chváli", ale ja k úplnej spokojnosti už niekoľko rokov statív Triopo C158 s rýchloupínacou hlavou KJ-1 používam k zrkadlovke Nikon D3100.
Na prvý pohľad mi vadilo, že nemá delený stredový stĺpik, ale to som vyriešil tým, že som veľkú časť z neho jednoducho odpílil a nechal len takú časť, ktorá sa skryje do tela statívu. Úplným vyklopením nôh sa telo statívu potom dostane len niekoľko cm nad zem. Veľkou výhodou je, podľa mňa, že každá noha sa dá polohovať samostatne do troch zaistiteľných polôh. Ešte sa mi nestalo, že by som ho v akomkoľvek zložitom teréne nevedel stabilne umiestniť. Nohy sú dostatočne dlhé na to, aby zaistili pevnú polohu aparátu. Výsuvné teleskopické nohy sa uvoľňujú aj zaisťujú veľmi pohodlne klipsami. Pätky má kombinované - gumové, v ktorých sú skryté aj hroty. Otáčaním pätky sa hroty dajú vysunúť alebo skryť (podľa potreby).
Rýchloupínacia hlava KJ-1 je vybavená kvalitným, veľkým, guľovým čapom, ktorý sa skrutkou dá pevne zaistiť. Drží spoľahlivo aj s ťažkým, 300 mm teleobjektívom. Nevýhodou je, že je dosť vysoká a objektív aparátu je potom asi 15 cm nad úrovňou zeme. Dá sa ale vyklopiť nabok o 90° a fotografovať na výšku. Tým sa objektív dostane asi do výšky 8-10 cm nad zemou. Mne sa práca s touto hlavou zdá veľmi pohodlná a rýchla.
Tak toto sú moje niekoľkoročné skúsenosti so statívom Triopo C-158 a hlavou KJ-1.
Možno ti moje skúsenosti pomôžu pri výbere.

Reagovať na správu

portret

Peté atlasár, mykológ 21.10.2014 14:38

Takové zkušenosti nemám, koukni do sekce ostatní u mě v galerii a takový mám stativ já
Mám na to svůj názor, no, asi ne každému by se líbil, tak jen výňatek: hlavní je, aby byl pevný, byla s ním dobrá manipulace a aby v nejrůznějších polohách a výškách udržel Tvůj foťák

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 22.10.2014 04:26

Názor jsem četla v nějaké diskusi a nenapadlo mě nic proti. Někde jsem se pak ještě dočetla, že první stativ je beztak většinou pokusný, aby člověk vůbec zjistil, co mu nevyhovuje a chybí. Takže se nejspíš stačí držet nějakých základních požadavků - nízká výška i váha, dostatečná pevnost - a počítat s tím, že to není trvalá investice. Musím zjistit, kde je nějaký bazar s fototechnikou.

Reagovať na správu

portret

golgolik atlasár, mykológ 21.10.2014 19:05

Ahoj,
ja a Vojtech Pšenka máme Slik Sprint Mini II gm - http://www.amazon.co.uk/Slik-Sprint-Mini...
Dá sa dať 15 cm nad zem, stredná tyč sa dá odšróbovať, je ľahký, kvalitný, výborne sa drží, skvelá manipulácia, skvelá cena... takto by sa dalo do nekonečna pokračovať...

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 21.10.2014 19:09

Ja mám ten istý, ale pro a je o dva cm vyšší a je tiež super

Reagovať na správu

portret

golgolik atlasár, mykológ 21.10.2014 19:19

Tak si si ho nakoniec kúpil ? Pekne, dobrá kúpa, idem sa radšej učiť biológiu !

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 21.10.2014 23:47

http://www.nahuby.sk/diskusia.php?parent...
Na praktické použitie môžem odporučiť VELBON ULTRA LUXi L. Je aj s praktickou hlavou Velbon PHD-41Q.

Reagovať na správu

portret

Tori pokročilý, mykológ 22.10.2014 04:36

Děkuju za odpovědi, ale asi by mě víc zajímalo, proč Triopo/Velbon někomu nevyhovovaly, než naopak. Procházela jsem si různá fóra, těch doporučení je samozřejmě spousta ke kterémukoli stativu z této cenové třídy, ale málokdo píše, co mu vadilo (např. jako: "pokud jste pitomí jako já a nedotáhnete pořádně hlavu a foťák se vám sklopí, tak s hlavou Triopo řady NB rovnou praští objektiv do stativu/země, kdežto s hlavou řady B se sklápí pomalu a máte čas ho chytit"). No uvidím, zajdu to někam do prodejny testnout.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 22.10.2014 07:17

Skrátene, Velbon je ľahký praktický, dobre sa nosí, Triopo je už "opacha" na nosenie, ale je má vyšší dosah, nosnosť a aj viac volieb voľby správnej polohy...

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 22.10.2014 07:27

tak, ako píšeš mal som triopo aj hlavu B2, tie hlavy sú super ale vadila mi dĺžka nôh v zloženom stave, pri fotení húb na drevených klátoch sa kôli dlhým nohám nedostaneš dostatočne blízko, tak som kúpil ten čo píše Filip, zatiaľ je to naj statív aký som mal, kúpil si ho aj Robo, a udrží mu jeho markII + sigmu 150 makro

Reagovať na správu