Úvodná stránka » Diskusné fóra » Knihy, publikácie a bazár »

Predná šošovka na Canon G12


portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.8.2014 01:02

Moja otázka znie: Dá sa tento diel niekde zohnať samostatne a nový?

Tento inak vynikajúci foťák, ktorý mi verne slúži už vyše troch rokov, má jednu chybičku krásy. Lamely, ktoré sa uzatvárajú pri vypnutí prístroja, sú príliš natesno k prednej šošovke a zrejme otieraním spôsobujú na skle po dlhodobom používaní rovnobežné vertikálne ryhy, vďaka ktorým už nemôžem fotiť krajinky, len huby v tienistom lese, kde sa neprejavuje závada na fotke (rozmachlené kruhy). Preto som sa rozhodol šošovku vymeniť, ochranné lamely odstrániť a nahradiť ich alternatívnym ochranným krytom.

Len tú šošovku mi treba. Poradí niekto, kde ju zohnať? Hľadal som, no márne a za opravu nemienim dať polovicu ceny fotoaparátu.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 5.8.2014 18:26

http://www.ebay.com/itm/SN9F-Digital-Cam...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.8.2014 19:23

Ďakujem. Včera som na ebayi videl jedno také isté, len tiež poškodené ako moje. Toto podľa opisu vyzerá byť nové. Zatiaľ najlepší tip. Ešte musím zistiť, ako sa to cez ebay kupuje, lebo s tým nemám skúsenosti.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 5.8.2014 19:28

nič zložité, len si musíš založiť PayPal účet

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.8.2014 19:54

PayPal mám a zrušil ma. Takže buď nemám požadovanú kreditku, alebo dosť peňazí na karte. Musím počkať do výplaty.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 5.8.2014 20:11

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 7.8.2014 15:17

Už mám objednané. S týmto problémom nie som jediný: https://www.flickr.com/groups/1088996 @N2...

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 8.8.2014 00:05

Dúfam, že budeš mať viac šťastia ako ja. Takisto som ju ako novú pre G11 objednal, ale po založení bola vadná, tak som ju vracal a peniaze vrátili. Po tejto skúsenosti už nič elektronické odtiaľ neobjednávam, ale zbytok áno a spokojnosť. Aspoň sa overilo, že PayPal funguje pri reklamovaní naozaj dobre.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 8.8.2014 04:47

S tým tak trochu počítam, ale dúfam, že bude O. K. Ak nie, rád sa poradím o ďalšom postupe.

Reagovať na správu

portret

mino31 správca galérií, botanik, atlasár 12.8.2014 09:46

Daj vediet ako si dopadol, mam ten isty problem s tym istym fotakom A zaujima ma ten dalsi postup, lebo ja ked nieco raz rozoberiem, vacsinou to uz nedam dokopy

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 14.8.2014 09:21

Uvediem ešte 3 choroby G11 (pravdepodobne sú aj u G12), ktoré mám potvrdené z 3 kusov (z toho 2 moje).
-po cca roku sa čiastočne rozpadne pánt na výklopnom displeji (nezaklapne pri zavretí, visí) -reklamácie vybavené bez problémov
-po cca 2 rokoch čiastočná alebo úplná nefunkčnosť tlačítok v strede zadného otočného voliča ako aj volenia otáčaním
-po cca 2 rokoch v režime AUTO sú farby a sveteľnosť fotiek úplne mimo. Potrebné na chvíľu vybrať bateriu, ale po pár záberoch sú fotky opäť hrôza.
Po týchto skúsenostiach pôjdem pri najbližšej kúpe foťáku buď do inej značky kompaktu alebo, a to skôr, do zrkadlovky, čo by bolo asi najlepšie riešenie, len ma stále odrádza nosenie väčšej váhy a najmä cena.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 14.8.2014 10:17

Mne zasa v tom USB kryte vyskočila pružina, ale všimol som si to až naposledy, keď som foťák skúšobne rozoberal. Závady, ktoré opisuješ, som zatiaľ nemal, ale možno to bude tým, že foťák nepoužívam až tak intenzívne. O to viac ma nasierajú tie škrabance na prednej šošovke. Myslím si, že ich spôsobuje tlak na drobné zrnká prachu medzi ochrannými lamelami a šošovkou. Niekedy možno naozaj stačí, aby zafúkal vietor a niečo sa tam dostalo. Aj keď možno nie sú až tak blízko seba, náhodný tlak na nie veľmi stabilnú prednú časť, aj keď v brašne a posun plastových lamiel pri otrasoch, zrejme spôsobuje, že sa usadená čiastočka posúva v tom medzipriestore. Chcelo by to nejakú pružnú plastovú krytku s priemerom 56 mm, ktorá by bola zárukou toho, že nedôjde k tlaku na prednú časť. Už aj pokukávam po rôznych vrchnákoch z iných výrobkov, keďže predpokladám, že na G12 nič také nebolo vymyslené, ale zatiaľ som taký priemer nenašiel. Mám pocit, že odkedy sa vyskytol prvý škrabanec, foťák horšie zaostruje na makre. Čítal som aj také úvahy o zalepení lamiel v polohe otvoreného objektívu, a vybavenie buď nejakou neexistujúcou krytkou alebo pripojenie adaptéra s filtrom a krytkou. Tie lamely sú vyberateľné len cez predok po jemnom odstránení predného krúžku, len neviem, aký má vplyv ich vybratie na mechanizmus objektívu. Potom sa tam však otvára príliš veľký priestor na preniknutie prachu do samotného mechanizmu, preto radšej od ich pôvodne plánovaného odstránenia upustím a po výmene budem radšej intenzívne pátrať po nejakej pseudokrytke. Dobré riešenie ponúka G1X, len škoda, že sa taká krytka nedá namontovať aj na G12.

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 14.8.2014 10:58

Mám to poriešené adaptérom aj s krytkou, ktorá bola spolu v obale. http://www.ebay.com/ sch/i.html?_odkw=ada ...
Krytka je naviac s gumičkou, ktorú uchytíš o založený adpater. Adapter je teleskopický, t.j. vysuva a zasuva sa zároveň so zoomovaním a naň dávam Raynox. Ako používam adapter, nemám na šošovke žiadne škrabance, takže problem s lamelami bude ten, že sa nesmú pritláčať smerom na šošovku, čo sa mi pri nosení asi nevedome stávalo. Canon takúto základnú vec nezvládol.
Krytka vyzerá takto http://www.ebay.com/ itm/52mm-Snap-on-Fro ...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 14.8.2014 14:18

Super, ďakujem za dobrý tip.

Reagovať na správu

portret

mino31 správca galérií, botanik, atlasár 18.8.2014 12:46

mozem potvrdit pokazenie otocneho koliecka a poskrabany objektiv, este s tym stale bojujem, kedze som este nenasiel odvahu investovat do noveho. Inak skoda toho, lebo je to dobry kompakt

Reagovať na správu

portret

Nastafa155 12.8.2014 15:40

NO ja by som ti asi lenporadila canon servis, ktory je vo viedni alebo prolajku? ale to si uz zrejme asi zistoval, co ta vyjde oprava...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 14.8.2014 10:28

No to teda vyjde. Ešteže výmena celého mechanizmu objektívu zaberie cca 20 minút a nie je príliš zložitá. Takže ušetrím možno aj 150 eur.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.9.2014 11:51

Ja už na to nemám nervy. Objednaný objektív, deklarovaný ako nový, prišiel s dvoma škrabancami. Po výmene sú fotky úplne nanič, nepoužiteľné. Má niekto radu, ako to reklamovať a či je nádej na úspech? Lebo už vážne začínam uvažovať nad návratom k analógovej zrkadlovke. Otrieskal by som to tomu Číňanovi o hlavu.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 4.9.2014 21:35

kontaktuj predajcu a napíš mu že ti to prišlo poškodené a že chceš peniaze späť, väčšinou ti navrhnú že ti pošlú druhý kus, len to čakanie...

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 4.9.2014 22:05

Vidím, že si ani Ty nepochodil a týmto som sa opäť utvrdil. že z ebayu sa jednoducho elektronické súčiastky neoplatí objednávať. Aj pri mojom vypisovali new a pritom to bol už použitý kus a čiastočne nefunkčný (pri zoomovaní vypisovalo error aj s číslom chyby). Reklamácia prebehla bez problémov a tak, ako píše Vojto, treba objektív poslať späť na adresu predajcu aj s popisom závady (trochu mám obavy z tých škrabancov, keďže si si ich medzičasom mohol "akože" spôsobiť aj sám, aj keď viem, že to tak nie je. Som zvedavý, čo oni na to.). U mňa boli peniaze na účte cca do 2 týždňov a na žiadnu zámenu by som osobne nepristal. Opravu objektívu som nakoniec neriešil (cca 150 Eur), ale kúpil som cez inzerciu jazdenú ďalšiu G11 za cca 100 Eur. Tá ale bola len v zábehu, všetučko nové, bez najmenšieho odretia a fachčí aj dnes, i keď už s vyššie spomínanými závadami.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 4.9.2014 22:34

posielať späť to nemusí veď číňan tam toho má vagón ja mám skúsenosť aj keď niečo neprišlo tak poslali ďalší kus aj keď chyba bola na strane pošty

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 4.9.2014 22:47

Ale pri príjímaní zásielky podpísuješ doklady o prevzatí, čo určite podpísal aj Jani. Pri akom type dodania doklady nepodpisuješ?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 4.9.2014 22:56

z číny mi všetko prišlo ako obyč. list

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 4.9.2014 23:09

Aha, ja som objednával u amíkov, tak asi preto.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.9.2014 23:00

Riešim to cez brata, lebo nemám vhodnú kreditku, takže netuším, čo sa dialo na pošte.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.9.2014 22:43

Ďakujem obom za rady. Objektív je prekvapivo funkčný, až na tie dva škrabance, ktoré z celého foťáku robia prakticky nepoužiteľný prístroj. Okrem toho mám pocit, že sa niekto vŕtal vnútri a zašpinil optiku, lebo na obraze sú retiazky temných škvŕn, akoby od nečistoty, mastnoty (poznám z mikroskopu). Oželiem aj 34,48 eur, ide však o princíp - keď niekto napíše, že predáva nový produkt a vedome klame, toto nenechám len tak. Už aj tak prerobím na poštovnom. Dúfam, že to stačí poslať ako listovú zásielku, lebo inak sa mi to ani neoplatí.

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 4.9.2014 22:49

Ak si dobre pamätám, zaslanie ma stálo cca 6-7 EUR, ale tiež som mal pekné nervy kvôli strate času.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.9.2014 23:01

Pozeral som stránku pošty, tiež mi to tak nejako vychádzalo.

Reagovať na správu

portret

mino31 správca galérií, botanik, atlasár 11.9.2014 13:30

Mne zatial vzdy kazdy vratil peniaze (alebo aspon polovicu), ked mi nieco z ebayu neprislo a chyba bola zrejme na strane posty. Treba skusit, pripadne sa povyhražat negativnym feedbackom, toho sa oni boja

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 11.9.2014 20:38

Už mi napísali, že s istotou mi vrátia, keď im to pošlem nazad. Len už teraz mám nočnú moru z toho, že budem bez foťáku, lebo už neverím ničomu. Alebo naozaj oprášim Minoltu a kúpim film. Akurát v najlepšej sezóne som toto potreboval.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 16.9.2014 22:27

Tak, zajtra posielam komponent späť do Číny a týmto uzatváram kapitolu digitálneho fotografovania.

Reagovať na správu

portret

Miťko 17.9.2014 09:23

a strmhlav sa vrhneš do kreslenia húb; z prvého výkladu si vyberám kozák dubový resp. muchotrávku cisársku príp. lakovku ametystovú. Vybral som si tak aby to neboli biele huby, lebo viem že tie nerád kreslíš. U týchto ide o pestrú paletu farieb

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 18.9.2014 01:35

Dobre, Miťko, zapíšem si. A budem dúfať, že ich čo najskôr nájdem. To skôr papier mi nevyhovuje ako tá biela. Ten dnešný otrasný výber je tak na zakúrenie v peci. Kedysi to bola iná kvalita.

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 17.9.2014 22:32

Hm, tak to ma mrzí. Rok a pol som fungoval bez škrabanca, ale pred 10 dňami som opäť vyrobil fajný škrabanec. Ja sa asi posuniem ďalej, ale do zrkadla sa mi veľmi nechce.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 18.9.2014 01:41

Úplne deprimujúce to je. Keby sa dal nový komponent normálne kúpiť od Canonu, neváhal by som, keby som naň mal, veď výmena je celkom jednoduchá. Ale pri takýchto second hand obchodníkoch človek nevie, čo má čakať a aj tie posledné peniaze vrazené do zostávajúceho zdroja životnej radosti sú vyhodené do vzduchu. Asi si budem dávať vyvolávať diafilmy a hneď skenovať vo fotolabe, inak to nevidím...

Reagovať na správu

portret

tamca 18.9.2014 09:15

Mám rovnaký problém s G-12, a som riadne naštvaná lebo ju mám tesne po záruke a už takýto problém. Chcem sa ale spýtať . Uvažujem nad kúpou Canon 600 D - môžem očakávať rovnaký problém ako u G-12??????

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 18.9.2014 10:09

Zrejme nie, lebo ten má našťastie normálnu krytku, na rozdiel od G12.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 18.10.2014 10:16

Po 5 týždňoch už asi nemusím očakávať, že mi pošlú peniaze späť, že?

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 19.10.2014 00:04

Mne to prišlo asi do 14 dní, ale skôr do 10. S ďalším postupom skúsenosti nemám, ale oslovil by som Ebay s Paypalom. Niečo sa mi marí, že je tam nejaká garancia vrátenia peňazí, ale či naozaj, to nemám overené.

Reagovať na správu

portret

peterVR46 pokročilý 19.10.2014 00:13

Skús ešte pozrieť forum na mbank. Keďže mi nejde preniesť link, hoď do googla "garancia vratenia paypal sk" a dolu je príspevok 28.03.2010

Reagovať na správu