Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o rastlinách »

Cesnak medvedí a sušenie


portret

sipovec 12.3.2014 00:00

Zachytil som na stránke, že niekto cesnak medvedí aj suší. Tiež som to chcel vyskúšať, ale odradila ma táto informácia /a nie je jediná/. Citujem: "Nazbieranú vňať cesnaku medvedieho nesušíme, pretože sušením stráca účinnosť. Na náš trh sa dostávajú cesnakové tabletky rôznych farmaceutických firiem. Tieto tabletky sú zložené z vysušeného cesnaku obalené cukrovou vrstvou, aby nepáchli. Na nemeckých klinikách skúšali účinnosť týchto tabletiek s vysušeným cesnakom a zistili, že v doporučovaných dávkach sú neúčinné a dokonca sú neúčinné aj v dávkach sedemkrát vyšších ako sú doporučované. U 85 % pacientov s vysokými hladinami cholesterolu a tukov v krvi nedošlo k zníženiu týchto hladín ani po 6 týždňovom užívaní cesnakových tabliet a takisto sa nezmenila ich náchylnosť k prílišnému zrážaniu krvi v krvnom riečišti."
Neviem či je toto tvrdenie pravdivé, nie som odborník, no cesnak medvedí nesuším.
Ale naisto viem, že cesnak medvedí pomáha, lieči a dodáva dobrú chuť jedlám najmä čerstvý - nakrájaný na pásiky k chlebu s maslom, masťou, do polievok /nevarený/, k mäsu s ryžou, so zemiakmi, do rôznych nátierok /bryndza, tvaroh, syr/, šalátov a pod.
Účinná je aj šťava z medvedieho cesnaku, ktorá vám v chladničke vydrží až do nového zberu.
Výborný je aj macerát /tinktúra/ z medvedieho cesnaku v alkohole.
Pesto z medvedieho cesnaku je vynikajúce na hrianky, k cestovinám a pod. Vydrží tiež do nového zberu.
Tieto spôsoby spracovania mám odskúšané.
V takto upravených produktoch sa zachovávajú liečivé účinky cesnaku medvedieho a môžte ich užívať počas celého roka.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 12.3.2014 15:09

Tiež som to čítal a preto ho nesuším.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 22.3.2014 22:49

Reagovať na správu

portret

skandi 12.3.2014 17:48

Rad by som sa opytal na sposob uchovavania a recept na pesto zvykol som si robit len bazalkove pesto, ale len na kratkodobe (do 10 dni) pouzitie. Akym sposobom ho zakonzervujete, aby bol zdravotne nezavadny, aby neplesnivel atd. ? Dakujem krasne za rady

Reagovať na správu

portret

sipovec 12.3.2014 22:53

Ako ho robím:
350 g medvedí cesnak nakrájaný na cca 1 cm pásiky
150 g vlašské orechy /mandle, píniové, lieskové, kešu oriešky, slnečnicové, tekvicové jadierka - môže byť aj zmes, surové alebo nasucho opražené na panvici/
200 ml extra virgin olivový olej
1 ks ošúpaný, vykôstkovaný citrón
2 čajové lyžičky soli /možno pridať aj iné koreniny, ja to nerobím/
Všetko hodím do mixéra /s vodorovným nožom/ a asi 1 min. mixujem. Vznikne jemná kaša.
Plním do pohárikov so šroubovacími uzávermi asi 2 - 3 mm pod okraj. Treba dávať veľký pozor, aby nezostali ani minimálne vzduchové bublinky. Zalejem olejom úplne po vrch, aby vzduch nemal prístup. Dobre uzavriem a uložím do chladnej miestnosti /komora, špajza, pivnica/. Vydrží cca 6 mesiacov. Tie čo chcem použiť na konzumáciu neskôr /do 1 roka/ uložím priamo do chladničky. Do pesta nepridávam strúhaný syr, parmezán a pod., lebo trvanlivosť by bola kratšia. Použijem čerstvo nastrúhaný syr pri konzumácii jedla. Napr. natrieť lokše, palacinky pestom, posypať parmezánom /syrom/ a hotovo.

Reagovať na správu

portret

Jaro54 pokročilý 13.3.2014 18:40

Všetky potraviny a pochutiny sú najlepšie čerstvé,ale keď mám prebytok cesnaku,tak ho nakrájam a zamrazím.Potom pridávame do hotových pokrmov a nátierok.

Reagovať na správu

portret

duki 22.3.2014 15:51

Ja medvedí cesnak pre uskladnenie pripravujem tromi spôsobmi nasledovne:

1. zomeliem ho, trochu osolím, zalejem trochou olivového oleja a v pvc krabičkách, lebo v malých pohárikoch uložím do mrazničky

2. zomeliem a v malých dávkach zabalím do mikroténových sáčkov a uložím do mrazničky


Obidva spôsoby sa mi spoľahlivo osvedčili. Takto uložený medvedí cesnak vydrží v pohode do ďalšej sezóny a dá sa využiť na prípravu jedál úplne rovnako ako čerstvý.

3. uložím do pohárov a zalejem vodkou, po 2-3 týždňoch zlejem do fľaštičiek a užívam po lyžičkách ako tinktúru

Reagovať na správu

portret

duki 22.3.2014 16:08

Ešte doplním: pri tom druhom spôsobe tie mikroténové sáčky uložím do dobre uzatvorených pvc krabičiek. A tak uložím do mrazničky.

Reagovať na správu

portret

Ivka 17.3.2014 13:26

Pri odparovaní tekutín počas sušenia dochádza i k odpareniu a k strate značnej časti účinných éterických zložiek. Výsledný efekt je potom bohužiaľ podobný tomu pri sušenom cesnaku alebo pri sušenej pažítke.
Preto, ak ho už niekto chce silou - mocou sušiť, mal by ho sušiť iba v jemnom prievane, pri relatívne nízkej teplote, a hlavne nepokrájaný (!!!!! pri krájaní dochádza na reze k najväčšej strate účinných zložiek medvedieho cesnaku i pri iných druhoch konzervácie - po reze okamžite začína prebiehať oxidácia alicínu + výpar éterických látok).
Niektorí experimentátori sa pokúšali účinné zložky v listoch pred sušením zafixovať namáčaním do rôznych škrobovitých substancií a podobných látok, no v praxi sa to pre vysokú pracnosť a náklady navyše príliš neujalo...

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 3.4.2014 13:52

Mõžete pridať re eptíky z cesnaku med edieho do zložky re epty?ľahšie by sa pesto hľadalo

Reagovať na správu

portret

sipovec 3.4.2014 16:54

Ivetka, môžem. Ale po skúsenostiach z vlaňajška, keď som poslal Rolandovi /26.11.2013/ recepty na spracovanie trniek, hlohu a šípok, som sa o to ani nepokúšal. Recepty na spracovanie trniek boli uverejnené pred pár dňami, ostatné /šípky, hloh/ zatiaľ nie. Zámerne som ich posielal vtedy, keď sa dali nazbierať a spracovať. Teraz, keď kvitnú je ich zverejnenie zbytočné. Trvalo to iba 4 mesiace. Keď teraz pošlem recepty na spracovanie cesnaku medvedieho a budú zverejnené o 4 mesiace, tak cesnak medvedí nikto nenájde ani vo Vysokých Tatrách.
Ale, dobre, urobím to.

Reagovať na správu

portret

filtes 4.4.2014 11:36

Na juhu už medvedí cesnak začína hromadne kvitnúť a idú konvalinky. Čo je neklamný znak, že jeho zber už tento rok končí.
Napriek tomu si myslím, že recepty by mali byť medzi receptami - po starších diskusiách sa to hľadá naozaj veľmi zle...

Reagovať na správu

portret

sipovec 4.4.2014 14:25

A ja si myslím, že moje zdôvodnenie pre Ivetatom je dosť zrozumiteľné! A tiež si myslím, že zverejnenie receptu na pesto v tejto diskusii, bola normálna reakcia na slušnú žiadosť diskutujúceho. Neporušil som tým ani jedno z pravidiel tejto stránky!

Reagovať na správu

portret

filtes 11.4.2014 00:18

Sorry, no z mojej strany to bola naozaj iba dobre myslená súhlasná poznámka, pripájajúca sa k názoru, že by to malo zmysel umiestniť to dodatočne aj medzi recepty.
V žiadnom prípade nešlo o kritiku. Veď na to ani nebol dôvod, a každý takýto dobrý a prospešný počin, ako tento Tvoj, si zaslúži iba vďaku a pochvalu, a nie kritizovanie...

Reagovať na správu

portret

PeteN atlasár, mykológ 4.4.2014 19:22

zamražujem a nakládáme do oleje a do oleje se solí a je to moc fajn

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 7.4.2014 13:31

Dopočul som sa, že na Slovensku sa už medvedí cesnak vykupuje. Niektoré lokality sú už tohto roku "vyholené".

Reagovať na správu

portret

sipovec 7.4.2014 16:02

Videl som ho predávať v "Moja samoška a Terno" 100 g po 1,99 Euro aj s cibuľkami, ale pôvod bol uvádzaný Maďarsko. A to o tých vyholených lokalitách, sa mi zdá "pritiahnuté za vlasy", aspoň tam kam chodím naň ja.

Reagovať na správu

portret

filtes 11.4.2014 04:12

Tento rok sa už cesnak vo veľkom predával i na tržniciach, a to aj na takých miestach, kde po iné roky nebol. V TESCU sme dokonca po niekoľko týždňov vídali i ich tohtoročnú novinku - nátierku s medvedím cesnakom. A všetkým týmto aktivitám nahrával i aktuálny, nečakane veľký záujem...
No i v lese ho teraz zbieralo oveľa viac ľudí, ako zvyčajne, pričom mnohí z nich išli vyslovene po cibuľkách - tie totiž renomovaní záhradníci predávali neraz i za 2,96 EUR za 3 ks. Jednotlivci však v tom čase inzerovali i 60 ks za cenu 2 EUR...
Objavili sa i oficiálne semienka (Vilmorin - PL), no cena bola tiež dosť agresívna...
Druhou vecou bolo, že kvantum zberačov nezberalo iba samotné listy, aby sa ešte daná rastlinka mohla zotaviť a ďalej pokračovať v raste, popr. i zakvitnúť a vysemeniť sa, ale odtrhávali alebo odrezávali ich i s centrálnou byľou celkom nad zemou, popr. to celé nešetrne vytrhávali. Ba videli sme i arogantov, čo prišli rovno medzi cesnak na svojom luxusnom SUV a onedlho si ho odnášali za plné koše, ktoré evidentne nemali slúžiť iba pre vlastnú spotrebu a pre rodinných príslušníkov...
Dosť som bol ale prekvapený, že mnohí cesnak zbierali i v tesnej blízkosti frekventovaných ciest. Tipujem, že práve ten bol určený na predaj. Najmä keď bol na cestou presvetlených miestach i oveľa väčší, krajší a rýchlejšie pribúdal.
Miestami ho ale dosť poničili za pomoci ťažkej techniky i lesní robotníci...
Inou vecou je, že i tento rok sa na ňom vo veľkom opäť objavili akési hnedé chrobáčiky, ktoré na spodnú časť listov naniesli kvantá drobných oranžových vajíčiek, z ktorých sa čoskoro vyliahli nenásytné a hladné larvy, a tie následne statočne schrúmali všetko, čo im ešte zberači nezobrali...
A že tých "nových" ľudí bolo v našich lesoch tento rok predsa len oveľa viac, ako inokedy, na to poukazovali i lekári, ktorí v tomto roku zaznamenali podstatne viac otráv po zámene cesnaku medvedieho s inou bylinkou...

Reagovať na správu

portret

dudo 15.4.2014 12:51

Dostalo sa mi " do uší ",že medvedí cesnak v mrazničke stráca až 70 - 80 % účinných látok. Tvrdili to údajne v Teleráne na TV Markíza 3.-4. 4. 2014 .
Nemôžem sa dostať do archívu, preto sa pýtam aj na Váš názor.
Ď.

Reagovať na správu

portret

sipovec 15.4.2014 16:53

Skúšal som archív a tiež sa tam neviem dostať. No je možné, že to čo platí pri sušení, strata účinných látok /ako písala Ivka/, platí aj pri mrazení. Čiže nielen vyššie teploty, ale aj nízke ho oberajú o liečivé účinky.
Môj názor.Zrejme je najlepšie konzumovať ho čerstvý, alebo konzervovať ho zamedzením prístupu vzduchu. T.z. zaliať liehom - tinktúra, pesto alebo zaliať, či už pokrájaný alebo pomletý, olejom. V žiadnom prípade nepripadá do úvahy nijaký spôsob tepelnej konzervácie.

Reagovať na správu