Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o rastlinách »

Poniklec - chránené aj semeno


portret

ivetatom pokročilý 1.4.2011 20:52

Pred chvíľou bol v správach jeden tridsaťročný pestovateľ poniklecov a k tomu odborné legislatívne upozornenie, že je chránené aj SEMENO, čiže všetci, čo pestujú tieto kvietky v záhradách môžu byť pokutovaní.
?

Reagovať na správu

portret

mistraal pokročilý 1.4.2011 20:58

a zajtra bude v správach, že keď zákonom chránené zviera požiera zákonom chránenú rastlinu, bude tiež pokutované?

Reagovať na správu

portret

mistraal pokročilý 1.4.2011 20:58

netreba všetkému veriť a v správach dávajú poslednú dobu riadne bludy, napr. dnes lenivosť je závislosť rovnako ako drogy a alkohol a cigarety - takú hlúposť ako dnes som už dávno nepočula, veď nech skúsia ísť za hociktorým rodičom s tým, že keď jeho dieťa si poobede hodí siestu t.j. rovnaké ako marihuana?!

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 1.4.2011 21:06

tiež ma to zarazilo. Zdanlivá lenivosť môže mať zdravotný podklad, ale porovnávať to s alkoholizmom....
ale ten poniklec ma zaujíma, lebo pred rokmi susedka priniesla z botanickej záhrady semiačka, vypestovala som poniklec a odvtedy ho z toho koreňa rozdávam, aj teraz krásne pred bránou kvitne. Aj pred susedným domom ho má pani v skalke ...

Reagovať na správu

portret

Andy (&y) atlasár 1.4.2011 23:20

Ivet. Tu je práve ten problém. Skalka tu, skalka tam a dokáž že si to vypestovala zo semiačka. Ako?
U nás vždy ak zakvitnú , tak prídu nejaké divé svine, čo akurát rýpu na miestach, odkiaľ vyrašili, napríklad poniklece. Ani sa nesnažia zamaskovať jamu. Doma budú tvrdiť že to vypestovali zo semena.
Keď je raz chránená celá rastlina, tak semeno je jej súčasťou. Inak to neošetríš.

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 2.4.2011 00:01

Keď je raz chránená celá rastlina, tak semeno je jej súčasťou. Inak to neošetríš.
No neviem. Cela ta teoreticka,papierova ochrana je na prd,bez praxe.

Reagovať na správu

portret

Andy (&y) atlasár 2.4.2011 01:43

Hej , prakticky by to chcelo prichytenému kmínovi odťať aspoň malíček a postupne ďalšie ...

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 2.4.2011 06:26

Andy, plne súhlasím, čo je chránené, má byť v prírode nedotknuté a obdivované. Takže mám síce čisté svedomie, ale neviem to dokázať, naviac minulý rok pani vrátnička z botanickej zomrela

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 2.4.2011 07:37

Toto mi sadlo. Presne tak hovorim aj ja. Uvidis ruku a hned vies s kym mas do cinenia.

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 2.4.2011 12:49

Zaujímavá debata. Môj názor je, že ak je rastlina chránená, tak je chránená preto aby nevyhynula. Ak rozmnožujeme z chránených semien chránenú rastlinu, tak možno príde doba (keď už budú premnožené), že už nebudú musieť byť predmetom ochrany.

Reagovať na správu

portret

babrli 2.4.2011 13:08

Pokiaľ mám rastlinu v záhrade a množím-pestujem ju ďalej, tým ju aj pre budúcnosť chránim, pretože je ohradená proti vandalom zvonka, (ak nepreskočia plot)a má šancu ako zver v obore prežiť. Dá sa to aj takto chápať, iba sa ťažšie dokazuje dobrý úmysel

Reagovať na správu

portret

fugi 2.4.2011 18:31

nebude chranena: ak to niekto dopestuje doma (jedno ci zo semena abo rozmnozi ,,ukradnutu" rastlinku) robi vlastne zasluzny cin (x krat viac semien) a mal by byt skor odmeneny (do toho neratam podnikavcov zacinajucich s viacerymi ratlinkami)

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 2.4.2011 20:36

vďaka Vám aj za pozitívne názory. Vždy, keď na Gazárke rozdávam okoloidúcim rastlinky, utešujem sa, že aspoň títo mi neukradnú. Tak snáď, keď množím a rozdávam z koreňa spred domu, mnou obdarovaní už neukradnú z lesa.
Každoročne vidím ženy z domu, ako si berú semiačka z tohto ponikleca - takže je predpoklad, že ani tieto nebudú mať záujem o rastlinku z prírody.

Reagovať na správu

portret

Janko44 pokročilý 2.4.2011 21:53

Úplne sa stotožňujem s názormi babrli a fugi 18:31. Som tiež jedným z tých, ktorí sa pestovaniu poniklecov venujú už veľa rokov. Pred 16-imi rokmi som od známej dostal jednu maličkú rastlinku s jedným lístkom, ktorú som zasadil na záhrade do skalky. Opatroval som ju a chránil ako oko v hlave. Odmenila sa mi tým,že sa rozrástla a teraz na bohatom trse kvitne každoročne 25-30 kvetov. Každý rok zbieram semienka a podarí sa mi vypestovať 15-20 mladých rastliniek, ktoré porozdávam záujemcom - bezodplatne Tým, že ich rozmnožujem sa mám snáď cítiť ako zločinec, ktorý porušuje zákon?

Reagovať na správu

portret

Andy (&y) atlasár 3.4.2011 08:56

Jimmy. Chápem tvoj postoj a tiež by som to vnútorne bral ako nespravodlivosť.
Ten hlavný dôvod prečo musí byť niečo chránené je vlastne človek,jeho chamtivosť a presadzovanie egoistických záujmov jednotlivcov a spoločností.
Koľko je takých ako vy, ktorí naozaj s pozitívnymi pohnútkami pestujete a množíte chránený druh?
A koľko je takých, ktorí robia teoreticky to isté -"pestujú"... vykopávajú korene v chránených či nechránených lokalitách a sadia ich do záhradky ?
Je prakticky nedokázateľné čo a ako to bolo.
Bolo by možno dobré si to individuálne prekonzultovať s nejakým ochranárom (ŠOP) a zistiť potencionálne možnosti takéhoto pestovania v súlade so zákonom .

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 4.4.2011 07:36

Semená po dozretí je potrebné ihneď zasiať plytko do piesku (aj v črepníku) a polievať. Vyrastú skoro všetky o rok sa dajú presádzať.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 3.4.2011 13:20

Nazory mozu byt pre aj proti, je vsak jasne, ze nie kazde semiacko v prirode sa dostane do zeme. Nemyslim si, ze by ochranari zalovali ludi, ktori nieco pestuju na zahrade. Tazko by sa dokazovalo, kde je povod rastliny. Tak sa Ivetka netrap a pestuj, rozmnozuj a rozdavaj dalej. Ak raz nebude /co verim ze sa nestane/ poniklec, ale i ine rastlinky vo volnej prirode, semiacka z Tvojej zahrady sa mozno o5dostanu tam kam patria..do volnej prirody .... a tes sa ze robis dobry skutok

Reagovať na správu

portret

mistraal pokročilý 3.4.2011 14:01

keď sa netrápia v záhradníckych obchodoch, kde ho bežne predávajú, tak prečo sa má trápiť súkromná osoba

Reagovať na správu

portret

Andy (&y) atlasár 3.4.2011 14:23

Osobne nie som presvedčený že v záhradkárskych obchodoch dostaneš kúpiť pôvodné rastliny. Skôr myslím že sa jedná o šlachtené kultivary.

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 3.4.2011 15:41

Dovolila som si uverejniť zo Zákona č. 543/2002 Z. z.o ochrane prírody a krajiny
znenie §2 odsek 2 písmeno i), čiže chránime aj rastlinky pestované doma:

" Na účely tohto zákona sa považuje za
i) voľne rastúcu rastlinu (ďalej len "rastlina") jedinec rastlinného druhu alebo druhu húb, ktorého populácia sa udržuje samovoľne, a to i v prípade jeho držby alebo pestovania mimo jeho prirodzeného výskytu v biotopoch, "

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 3.4.2011 18:08

Tak a je to doriesene Ivetka a ini si svoj poniklec chrania, pestuju a dokonca rozmnozuju...tak o com je rec?

Reagovať na správu

portret

jozef19 3.4.2011 17:58

Nomozem si pomoct, ale suhlasim s Tvojim nazorom.....

Reagovať na správu

portret

milan/Sliač atlasár 5.4.2011 20:42

Chcel by som tak trochu reagivať na túto problematiku. hovorí sa tu o ochrane a pod., ale v podstate ide o zákon CITES - Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora - Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín bol podpísaný 3. marca 1973 vo Washingtone, platný od 1. júla 1975. Pre Českú a Slovenskú Federatívnu Republiku nadobudol Dohovor CITES platnosť 28. mája 1992. Po rozdelení ČSFR Slovenská republika zabezpečila pokračovanie členstva dňom 1. januára 1993.
Čo tým chcem povedať, obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami je na Slovensku zamieňaný s ochranou. Podľa normálnych zákonov (napr. Nemecko) je každá kultúrne vypestovaná rastlina, resp. v zajatí narodený jedinec živočícha zaradený do tzv. kategórie D, teda voľne šíriteľný (logicky ide o odchov /výpestok/ z "kultúrnynych podmienok" a CITES sa vzťahuje na jeho rodičov dovezených z prírody. Bohužiaľ na Slovensku platí, že je to stále "akoby" jedinec z prírody.

Reagovať na správu